ORAVA. Dopravná nehoda, vážny úraz, náhle zdravotné komplikácie, či tie pridružené vekom, dokážu poriadne skomplikovať život. Nielen tomu, kto zostane odkázaný na druhých, ale aj jeho rodine.
O deväťdesiatročnú mamu, ktorá vekom stratila schopnosť samostatnosti, sa spočiatku starali deti. Po čase začali zháňať výpomoc. Ľudmila z Vasiľova sa tiež ocitla v neľahkej situácii. Po cievnej mozgovej príhode zostala postihnutá, nedokáže hovoriť. Zisťovali sme, o akú pomoc sa dá v takýchto situáciách oprieť.
Existuje niekoľko možností. Využiť finančnú podporu štátu, opatrovateľské služby, ktoré poskytujú obce a mestá, obrátiť sa na charitu, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) alebo na súkromné opatrovateľky, hoci na inzerát. Prinášame zoznam otázok a odpovedí na najčastejšie otázky.

Kto má nárok na príspevok na opatrovanie?
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prispieva na starostlivosť o ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP). Ak sú odkázaní na pomoc druhých, financuje im príspevok na opatrovanie alebo osobnú asistenciu.
Príspevok na opatrovanie vypláca tomu, kto sa stará o ŤZP aspoň osem hodín denne. Pričom nemusí ísť o príbuzného, môže to byť sused alebo niekto cudzí. Podmienkou je spoločné bývanie, trvalý alebo prechodný pobyt. Je jedno, kto pôjde ku komu.
Príspevok dostávajú opatrovatelia nepohyblivých ľudí, ale aj chodiacich, ktorí potrebujú dohľad alebo pomoc. Napríklad pri jedení, osobnej hygiene, sedení a státí, pri orientácii v prostredí, dodržiavaní liečebného režimu a podobne.
Nárok posudzuje úrad, vychádza z lekárskeho aj sociálneho posudku. Príspevok na opatrovanie je stanovený v dvoch základných výškach. V prípade, že je opatrovateľ v dôchodkovom veku 254,22 eura a keď nie je dôchodcom, 508,44 eura, všetko v čistom. Tieto sumy však môžu byť krátené.