Najčastejšie sa vyskytuje 2 typ cukrovky( okolo 90-95%). Menej častý je výskyt autoimúnne podmieneného 1 typu cukrovky (5-10%). Ostatné typy cukrovky sú zriedkavé.
Jednotlivé typy cukrovky sú sprevádzané aj mnohými inými ochoreniami.
Diabetes mellitus 2 typ predstavuje metabolické ochorenie charakterizované inzulínovou rezistenciou, čoho výsledkom je množstvo ďalších pridružených ochorení a ich ďalších komplikácií.
Medzi najčastejšie pridružené ochorenia patrí hypertenzia, hyperlipoproteinémia, obezita, hyperurikémia, trombofilné ochorenia.
Všetky tieto ochorenia dramaticky zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré môžu vyústiť do trvalého poškodenia zdravia, resp. až fatálnej príhody spojenej so smrťou (napr. infarkt srdca, poruchy srdcového rytmu, cievna mozgová príhoda, srdcové zlyhávanie, amputácia končatiny).
Pri cukrovke býva aj častý výskyt nealkoholickej steatózy pečene, ktorá môže vyústiť až do cirhózy pečene.
Diabetes mellitus 1 typ býva často sprevádzaný inými autoimúnnymi ochoreniami. Častejšie sa vyskytujú autoimúnne zápaly štítnej žľazy s poruchou jej funkcie. Častejšie sa vyskytuje celiakia, (alergia na lepok) a vitiligo. Oba typy cukrovky (1 a 2 typ) spôsobujú mikroangiopatické komplikácie. Medzi najčastejšie patrí diabetická retinopatia, ktorá môže spôsobiť trvalú slepotu. Ďalšou typickou mikroangiopatickou komplikáciou je diabetická nefropatia, ktorá patrí medzi vedúce príčiny terminálneho zlyhania obličiek s potrebou trvalej hemodialýzy.
Veľmi častou komplikáciou oboch typov cukrovky je diabetická polyneuropatia. Táto najčastejšie napáda dolné končatiny a môže spôsobiť až amputáciu končatiny.
Okrem toho môžu byť poškodené aj autonómne nervy, čo môže zapríčiniť poruchy srdcové rytmu, trávenia, termoregulácie či sexuálnych funkcii.
Cukrovka, hlavne druhý typ býva nezriedka sprevádzaná ťažkou až morbídnou obezitou. Tá sekundárne vedie k poruchám spánku, k syndrómu obštrukčného spánkového apnoe. Cukrovka s obezitou býva často spájaná s ochorením žilového systému s častým výskytom kŕčových žíl dolných končatín a hemoroidov.
Na záver treba dodať, že cukrovka býva sprevádzaná množstvom ďalších ochorení, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú život a prognózu pacienta s cukrovkou. Preto treba po nich včas pátrať a liečiť ich súčasne s cukrovkou, aby sme zabránili invalidizácii pacienta a zlepšili kvalitu jeho života. Liečba komorbidít pacienta s cukrovkou vyžaduje komplexný tímový manažment rôznych špecialistov vrátane kardiológa, angiológa, nefrológa, neurológa, dietológa, endokrinológa, psychológa či sexuológa.
MUDr. Ján Truban