vedomito pripravený. V tomto aparáte sa však nachádzajú aj ľudia, ktorí sú zodpovední za konečné spracovávanie výsledkov maturitných skúšok. Pracovníci, ktorých „mravenčia práca“ rozhoduje o viacerých štatistikách či údajoch. Ako sa spracovávali údaje z oravských maturitných zápisníc na stredných školách? Boli s nimi nejaké problémy? Nielen o týchto veciach, ale aj o tom, ako dopadol samotný priebeh spracovávania výsledkov, sme sa porozprávali s odbornou radkyňou Krajského školského úradu v Žiline (KŠÚ) v Žiline Darinou Kostelnou.
Ako prebiehalo samotne spracovávanie výsledkov maturitných skúšok z jednotlivých oravských stredných škôl?
„Riaditelia stredných škôl boli povinní zaslať vyplnený ,,Výkaz o výsledku maturitných skúšok“ do týždňa po skončení ústnej časti maturitnej skúšky KŠU v Žiline. Toto tlačivo obsahuje všetky informácie o priebehu maturitných skúšok v stanovenom termíne (obdobie konania maturít, termíny konania skúšok, počet maturujúcich žiakov, počet maturantov z jednotlivých predmetov a dosiahnuté výsledky - povinné predmety a predmety dobrovoľnej MS, predsedov školskej a predmetových maturitných komisií a ďalšie údaje).“
Čo bolo okrem toho súčasťou výkazu o výsledku maturitnej skúšky?
„Súčasťou výkazu je i súhrnná správa predsedu školskej maturitnej komisie o priebehu a celkovej úrovni maturitnej skúšky na príslušnej škole. Na základe predložených výkazov a správ KŠÚ v Žiline vypracoval súhrnu Správu o priebehu a celkovej úrovni maturitných skúšok na stredných školách v územnej pôsobnosti Krajského školského úradu v Žiline spolu s príslušnou štatistikou. Táto štatistika zahŕňa aj školy na Orave.“
Objavili sa pri tomto dosť náročnom spracovávaní nejaké problémy?
„Pri spracovávaní výsledkov problémy neboli. Niektoré školy sa však cez predsedov školských maturitných komisií sťažovali na malé nejasnosti vo výkazoch. Išlo o časť výkazu na strane 2 - časť štatistika, ktorá bola nejasná, bolo možné si ju vykladať rôzne.“
Zvládli to aj napriek tomuto problému?
„Áno, zvládli.“
Spolupracovali s KŠÚ všetky školy bez problémov?
„Musím uznať, že všetkým školám na príprave a realizácii maturitných skúšok záležalo. Ešte pred nimi sa zúčastňovali na riaditeľských poradách k maturitám. Školskí koordinátori a predsedovia školských maturitných komisií sa zúčastnili aj inštruktáží organizovaných KŠÚ v Žiline a priebežne konzultovali sporné časti vyhlášky č.510/2005Z.z o ukončovaní štúdia na stredných školách a problém vypĺňania maturitnej pedagogickej dokumentácie s pracovníkmi KŠÚ v Žiline, pracovníkmi ŠPÚ a v prípade potreby i MŠ SR.
Ako teda hodnotíte celkový priebeh a samotné spracovávanie výsledkov?
„Veľmi pozitívne. A to najmä z pohľadu na prácu školských koordinátorov, vedení škôl a všetkých pedagogických zamestnancov, zásluhou ktorých maturitné skúšky prebehli plynulo, bez väčších rušivých momentov vo všetkých častiach maturitných skúšok. Zvládli ju perfektne organizačne. Vo väčšine škôl bola nová školská dokumentácia a školské tlačivá k maturitnej skúške precízne a starostlivo pripravené aj napriek tomu, že im oneskorene prišlo Metodické usmernenie MŠ SR č.7/2005-R k vyplňovaniu nových školských tlačív k maturitnej a záverečnej skúške.“