Najväčšie problémy robili žiakom jazykové predmety. V anglickom jazyku nezmaturovalo 51 žiakov, v nemeckom 33 a v slovenskom 22 žiakov. Trinásti maturanti neuspeli v teoretickej časti odbornej maturity a 5 v teoretickej časti.
Podľa údajov z Krajského školského úradu v Žiline, ktorému riaditelia stredných škôl museli zaslať výkaz o výsledku maturitných skúšok po skončení ústnej maturity, najviac žiakov maturovalo na stredných odborných školách (SOŠ) - 799. Slabšia polovica z nich, 475 žiakov maturovalo na gymnáziách (G). Na stredných odborných učilištiach (SOU) maturovalo 245 maturantov.
Najlepšie výsledky dosiahli gymnazisti. Z nich si budú musieť iba siedmi svoju maturitnú skúšku zopakovať. Druhý najvyšší počet žiakov, ktorí neprospeli, majú SOU. Maturantom na učilištiach robila najväčší problém maturitná skúška z anglického jazyka (nezmaturovalo 11 žiakov), náuky o spoločnosti (8) a z geografie (6). Najslabšie výsledky v rámci regiónu Orava dosiahli SOŠ. Z celkového počtu maturujúcich viac ako 10 % žiakov tu neprospelo. Podobne ako pri zvyšných dvoch typoch škôl robila žiakom najväčšie problémy maturita z jazykových predmetov. Tridsať- osem študentov neprospelo z anglického jazyka a 31 z jazyka francúzskeho. Celkovo po zrátaní s ostatnými predmetmi, v ktorých žiaci neprospeli, až 82 študenti budú musieť maturitnú skúšku opakovať.
Situácia vo výsledkoch z maturitných skúšok nemusí byť až taká deprimujúca. Minister školstva Martin Fronc pripravuje na rokovanie parlamentu novelu vyhlášky o maturitách, ktorú by mal podpísať už v auguste. Čo to znamená pre študentov? Tí, ktorí sú nespokojní s výsledkami maturitnej skúš- ky, si ju budú môcť zopakovať. Platí to aj pre tohtoročných maturantov, ktorí zrejme budú mať možnosť požiadať o obnovenie časti alebo celej maturity. Ak to urobia do 30. septembra, skúšky ich budú čakať v riadnom termíne na budúci rok. O tom, či budú mať maturanti druhú šancu, sa v parlamente rozhodne v auguste.