ORAVA. Staršie ročníky Oravcov si ešte pamätajú časy, keď deti chodili na branné cvičenia, skúšali si plynové masky a viac či menej evidovali existenciu bunkrov, ktoré mali chrániť ľudí. Vtedajší pionieri a iskričky niektoré úkryty dokonca navštívili a so zatajeným dychom to vnímali ako dobrodružstvo.
Dnes je všetko inak. Vyhlásenie vojny a útok na Ukrajinu zmenili pohľad na mier, ale aj na potrebu krytov civilnej ochrany (CO).
Zmestili sa tam tisíce
Evidenciu ochranných stavieb vedú okresné úrady, každý v rámci svojho územia. „V posledných desaťročiach sa bunkre nebudovali a tie, čo boli u nás kedysi, sa po privatizácii predali do súkromného vlastníctva,“ povedal Ján Kaššák, prednosta Okresného úradu (OÚ) v Tvrdošíne.
„V období mieru stratili kryty svoj význam a nikto netrval na tom, aby sa zachovali. Všetko sme sa snažili zjednodušiť a pritom sme zabudli, že prichádzame o funkčnosť a možnosti.“

V minulosti boli v Tvrdošínskom okrese kryty civilnej ochrany vo fabrikách. V areáli Závodov ťažkého strojárstva (ZŤS) v Trstenej a v priestoroch Oravskej televíznej fabriky (OTF) v Nižnej. Postavili ich na ochranu pracovníkov podniku v prípade vzniku mimoriadnej udalosti.
„Najväčšie kryty boli v Nižnej, pre niekoľko tisíc ľudí. Boli tam aj veľké sklady civilnej ochrany, plynových masiek a podobne. Dnes tam už ale neexistuje nič z toho.“