DOLNÝ KUBÍN. Druhý rok trvajúca pandémia ochorenia covid-19 poriadne preverila pripravenosť systému poskytovania zdravotnej služby nielen po personálnej, ale aj technickej stránke.
Pomoc od Európskej únie
Ukázalo sa, že zdravotníctvo nebolo na nečakanú situáciu pripravené. Nedostatok základných ochranných a de-zinfekčných prostriedkov vyhnal ich ceny do astronomických výšok. Štát sa rozhodol pomôcť nemocniciam, využil na to peniaze z Európskej únie.
Finančnú injekciu v podobe 302-tisíc eur za projekt Posilnenie kapacít a ochrana verejného zdravia ako reakcia na pandémiu covid-19 dostala aj Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne.
„Za časť peňazí sme kúpili dezinfekčné prostriedky, rúška, respirátory, mobilné dezinfekčné jednotky a 40 moderných polohovateľných postelí,“ povedal Martin Hanuliak, vedúci verejného obstarávania v Dolnooravskej nemocnici. V boji proti vírusom a baktériám pomáha 35 nových germicídnych žiaričov, zabezpečujú dezinfekciu priestorov. Na tento účel minuli približne stotisíc eur.
Získali moderné mobilné prístroje
Najväčšími položkami v rozpočte sú mobilný röntgen a ultrazvuk, každý za približne 125-tisíc eur.
„Sú dôležitou pomôckou pri vyšetreniach covidových pacientov a umožňujú ich používanie priamo na oddeleniach,“ povedal Hanuliak.
Vďaka nim nedochádza počas vyšetrení k stretu pacientov s covidom a tých, čo toto ochorenie nemajú, zároveň sa nestretáva personál z dvoch rozdielnych zón. Výrazne to prispieva k obmedzeniu šírenia ochorenia.
Výhodou je, že všetky prístroje sú nové, moderné a ostanú v nemocnici aj po skončení pandémie, budú slúžiť bežným pacientom. Pomôžu skrátiť čas ich vyšetrenia, imobilných pacientov nebudú musieť prevážať k prístrojom, ale ultrazvuk použijú priamo na bežných oddeleniach tak, ako sa to deje teraz na covidových.
Dolnokubínskej nemocnici sa to oplatilo, pretože zaplatila len päťpercentnú spoluúčasť, čo predstavovalo 17-tisíc eur.
Podobné projekty využili aj ďalšie župné nemocnice v Čadci, Liptovskom Mikuláši a Trstenej. Všetky štyri získali spolu pomôcky na boj s vírusom za približne 1,8 milióna eur, pričom zo svojich zdrojov dali len 91-tisíc eur.
