TRSTENÁ. Koryto rieky Oravica nie je skládkou stavebného odpadu. Napriek tomu sa tak k nemu viacerí správali. Do lokality pri Oravickej ceste medzi Lieskom a Trstenou, mimo zastavaného územia obce, vozili tehly, betón, omietky a iné.
Sypali ich do rieky a navážali po jej brehoch. Pričom nemali problém polámať stromy, ničiť a svojvoľne meniť pôvodný terén.

„Z nášho pohľadu k zasypaniu došlo z dôvodu ľahostajnosti k prírode a hrubej nevedomosti následkov takéhoto konania,“ uviedla Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
„Takisto je to následok neriešenia pozemkových úprav v blízkosti vodných tokov, resp. celých katastrov, kde by sa pozemky v okolí vodných tokov vymenili zo súčasných súkromných za pozemky štátne. Rieka totižto veľmi často netečie v parcele vodného toku a ukrajuje zo súkromných pozemkov v okolí toku.“
Vypovedali na polícii
To, že sa okolie rieky mení na smetisko, a že je zasiahnuté do jej toku, zistila Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava počas prieskumu, ktorý robila v rámci procesu posudzovania vplyvov činností na životné prostredie. Investor požadoval jej stanovisko k plánovanej výstavbe zóny obchodu a služieb s autoservisom na danom mieste.
“Z nášho pohľadu k zasypaniu došlo z dôvodu ľahostajnosti k prírode a hrubej nevedomosti následkov takéhoto konania.
„
„Rieka bola prehradená, následne zasypaná prevažne stavebným odpadom, ktorý evidentne rozšíril pozemok majiteľa na úkor rieky Oravica,“ opísala situáciu Bocková. „Rieka bola pravdepodobne ešte predtým presmerovaná prebagrovaním lužného lesa, preseknutím prirodzeného meandru.“
Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava nahlásila podozrenie na nelegálnu činnosť a požiadala Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) o prešetrenie prípadu. Účastníkom správneho konania bol aj správca toku.