Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Hľadanie stôp koľají po bričke Hviezdoslava na hornej Orave

Zo spomienok zubného lekára a matičného aktivistu Vendelína Ťažandláka.

Matiční spolupracovníci a priatelia MUDr. Vendelín Ťažandlák (vpravo) a doc. Pavol Parenička medzi krajanmi Hviezdoslava a potomkami plátenníkov v hornooravskej obci Klin.Matiční spolupracovníci a priatelia MUDr. Vendelín Ťažandlák (vpravo) a doc. Pavol Parenička medzi krajanmi Hviezdoslava a potomkami plátenníkov v hornooravskej obci Klin. (Zdroj: Matica slovenská)

V Námestove v rokoch 1879 až 1899 ako advokát pôsobil náš národný bard Pavol Országh Hviezdoslav (1849 – 1921), ktorý od augusta 1919 vykonával funkciu predsedu oživotvorenej Matice slovenskej (MS).

Od roku 1920 v Dolnom Kubíne existoval Miestny odbor MS, ktorý pri príležitosti svojej storočnice vzniku roku 2020 vydal publikáciu pod názvom V dianí plynúcich časov. Na jej tvorbe sa spoluautorsky podieľal aj rodák zo Zubrohlavy MUDr. Vendelín Ťažandlák, CSc., zubný lekár a primár súkromnej zubnej kliniky v Dolnom Kubíne, organizátor zdravotníctva a šíriteľ zdravotníckej osvety na Orave, publicista, autor memoárov, vlastivedný pracovník a matičný aktivista. Vyše štvrťstoročie agilne zastával funkciu podpredsedu MO MS v Dolnom Kubíne. Z jeho najnovšie pripravovaných spomienok prinášame nasledujúce myšlienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Utajený Hviezdoslav

Tohto roku sme si v novembri pripomenuli sto rokov od smrti nášho najväčšieho poetu a výnimočnej slovenskej osobnosti P. O. Hviezdoslava. Tento fakt sa stal motívom mojich spomienok z mozaiky životných zážitkov, viažucich sa nejakým spôsobom na tohto geniálneho básnika, prebývajúceho v našich hornooravských končinách.

Hviezdoslav svojich dvadsať najplodnejších rokov (1879 až 1899) prežil v miestach pre mňa dôverne známych, osobitne v Námestove, ale aj v Oravskej Polhore v tamojších bývalých slávnych kúpeľoch Slaná voda. Vtedy musel na ceste z Námestova prechádzať cez našu a mne milú rodnú obec Zubrohlava. Preto chcem zaloviť v pamäti, kedy, v akých súvislostiach a ako som sa dozvedel o tomto vzácnom človeku, národnom bardovi a jeho pôsobení v našom prostredí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudovú školu som navštevoval v rodnej obci. Do meštianskej školy som chodil hneď po skončení druhej svetovej vojny v Námestove. Tam som mal, myslím si, veľmi dobrých učiteľov, snáď okrem povojnovej „rýchlokvasenej ruštinárky”. Dovtedy som sa ale nič a nikde nedozvedel o našom velikánovi Hviezdoslavovi, čo, zrejme, zodpovedalo náplni výučby, a súviselo s nevyzretou spoločenskou situáciou po druhej svetovej vojne, keď len v Námestove pri prechode frontu zahynulo 72 spoluobčanov.

Súvisiaci článok Dolný Kubín si pripomenul sto rokov od úmrtia Hviezdoslava Čítajte 

Strednú školu zdravotnícku som absolvoval v Košiciach. Pobyt v tomto čase ešte nedávnou maďarskou okupáciou silno poznačenom meste bol pre mňa významným životným vývojovým zlomom.

O Hviezdoslavovi som ešte stále zatiaľ nič nepočul. A to aj napriek tomu, že riaditeľkou Strednej zdravotníckej škole v Košiciach bola vtedy detská spisovateľka pani Darina Harmanová. Ona nás síce nabádala vzdelávať sa aj v smere literárnom, predovšetkým to však bolo v poznaní tvorby vtedy osobitne pertraktovaného básnika Ivana Kraska. Osobne som viedol okrem postu predsedu triedy aj literárny krúžok a vedel som recitovať viacero básní z jeho známej básnickej zbierky Nox et solitudo. Ich mimoriadne clivé obsahy mi pripomínali situáciu môjho náhleho odlúčenia od blízkych na rodnej Orave, najmä od troch sestier, a predstava „obrovskej vzdialenosti”, v ktorej som sa zrazu ocitol.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď predbehnem dobu, tak vo štvrtom ročníku štúdia medicíny (1958) som sa zúčastnil na pohrebe tohto básnika v Bratislave v sprievode od Slovenského národného divadla cez celé mesto. V zdravotníckej škole v Košiciach pani riaditeľka Harmanová najskôr dostala tzv. „politického zástupcu” (teda správne ideologicky zameraného) a následne ju z funkcie odvolali.

Na výlete z dediny

V roku 1955, po skončení školy v Košiaciach, som sa zaradil na post zubného laboranta v Okresnom ústave národného zdravia (OÚNZ) v Námestove, v ambulancii dentistu pána Jána Orieška, kde som pracoval jeden rok. Práve táto skutočnosť mi umožnila dozvedieť sa o pôsobení P. O. Hviezdoslava v našom kúte Oravy, v Námestove.

Zubné laboratórium sa nachádzalo priamo vo dvore budovy, kde plných 20 rokov býval a pracoval tento vzácny človek a básnik. Pripomínala ho hlavne tabuľa na priečelí budovy s textom od básnika Jána Kovalika Ustianskeho: „Ó Námestovo, duch Hviezdoslava, že v tvoje múry vzlietnul, v nich pracoval, večne pamäť toho pamätaj: 1879 – 1899. Venoval Matej Murín.“ V byte, kde býval a ordinoval uvedený dentista, na jednej stene visel obraz básnika.

Prečítajte si tiež Ženy lámali ticho: Sida o živote s mužom po porážke Čítajte 

Zistenie o pôsobení tohto oravského a slovenského velikána som sprvu registroval vo svojej naivnej predstave hlavne tak, že počas svojich častých ciest z Námestova do kúpeľov Slaná voda v Oravskej Polhore musel predsa Hviezdoslav prechádzať cez našu rodnú dedinku Zubrohlava. To znamená, že dokonca možno zostali aj nejaké pamiatky, alebo spomienky, možno aj stopy po kolesách jeho bričky, ktorá básnika s jeho pani manželkou prepravovala do kúpeľov.

Vtedy však pred vlastivedný výskum musela ísť do popredia moja príprava na prijímacie skúšky na štúdium medicíny v Bratislave, preto ostali len spomienky.

Totiž ešte niekoľko rokov pred príchodom vojny a frontu do našich končín tatko ako vyučený stolár u známeho námestovského stolárskeho majstra pána Gvoru získal jeho odporučením zákazku výmeny niektorých okien a dverí na chate Slaná voda. Bolo to uznanie za jeho slušnú a usilovnú povahu a ako pomoc pre otca drobných detí. V tom čase ešte môj otec nemal osobitnú dielňu, ba na tento účel slúžila zadná izba našej útulnej drevenice, samozrejme, bez elektriny.

Tatko si od našej veľmi blízkej rodiny Tomaštíkovej požičal na prevoz výrobkov tzv. „drabiňák s košarinami“ aj s koníkom, a mňa zobral so sebou. Tak som mal možnosť po prvý raz v živote odísť z rodnej obce Zubrohlava na takú „veľkú” vzdialenosť, až do Oravskej Polhory. Táto cesta bola to pre mňa nezabudnuteľným dobrodružstvom. Stretávali sme veľa gazdovských vozov idúcich jedným alebo opačným smerom, koníkov s rôznym ustrojením, niektorých aj so zvončekmi. Išli sme cez strašne dlhú dedinu Rabča. Obchádzali sme krídla husí, kravičky i bľačiace ovce. Pokiaľ si pamätám, žiadne auto sme nestretli.

Po tamojších, kedysi slávnych, po prvej svetovej vojne vyrabovaných kúpeľoch, ostalo len zopár ohorených trámov. Navyše, mne výraz kúpele v tom čase nehovorilo nič. Po bývalom prominentnom a pravidelnom, mimoriadne vzácnom hosťovi P. O. Hviezdoslavovi a jeho pani manželke, ani po „hájničke” nezostali žiadne pamiatky a stopy.

Oravskí pláteníci

Podobne ako na Hviezdoslava sa dlho zabúdalo aj na oravských plátenníkov, našich pracovitých, odhodlaných a vytrvalých starých a prastarých otcov, ktorí dokázali na prispôsobených gazdovských vozoch, zhotovených v Rabči, Oravskej Polhore a Rabčiciach a ťahaných oravskými pejkami, vrchovato naplnenými všelijako vylepšeným oravským plátnom, neskôr aj modrotlačou, zájsť aj do vyše tisíc kilometrov vzdialených destinácií.

Prečítajte si tiež V Zábiedove majú nový pamätník nenarodených detí Čítajte 

Plátno uložili do skladov, alebo priamo predali na jarmokoch v Turecku, na Kryme, ale aj v bájnej Alexandrii i slávnej Káhire v Egypte. Za slušné tržby potom doma mohli stavať veľké murované domy s portálmi, ale i chrámy a kostoly, v ktorých ďakovali Bohu.

Z dnešného pohľadu je najhlavnejšie, že plátenníci pochopili potrebu dať svojim synom vzdelanie. Taký bol životný a rodinný príbeh Antona Bernoláka zo Slanice i Martina Hamuljaka z Oravskej Jasenice, o čom dobre vedel i Hviezdoslav a bol hrdý na svojich krajanov i na ich otcov plátenníkov. Citlivá a vnímavá myseľ básnika určite zároveň registrovala aj túto osobitnú a blahodarnú atmosféru a ducha zlatej éry hornooravského plátenníctva.

Činnosť Matice slovenskej

Naša, vtedy ešte panenská a čarokrásna oravská príroda a v nej nezvyčajné kúpele Slaná voda pomohli vzniknúť aj vznešeným myšlienkam Hviezdoslava, majstrovsky votkaným do veršov jeho úchvatných básní, ktoré postupne spoznávalo a obdivovalo celé Slovenské i kultúrny svet. Na nášho P. O. Hviezdoslava sa tak nezabudlo u nás ani vo svete, hoci neraz vládli všelijaké hrmavice i vojny.

Prečítajte si tiež Vo svete podľa Jurka sa nebojíme oprieť o bezdomovca Čítajte 

Na čo sa však zabudlo a týka sa to osobitne našej Oravy, je doba jej najprogresívnejšieho rozvoja a rozkvetu, respektíve zlatej éry plátenníctva na hornej Orave. Ona okrem iného niekoľkokrát zvýšil životnú úroveň Oravčanov, no vytvorila priaznivé podmienky aj pre pôsobenie a živobytie iných profesií, vrátane právnikov, čo sa týkalo pobytu a advokátskej kancelárie nášho velikána v Námestove. Preto sme založili výbor a snažíme sa o nápravu a oživenie pamiatky, popri Hviezdoslavovi, aj na tradíciu hornooravského plátenníctva.

Pri tohoročnom významnom i jubilejnom výročí Hviezdoslava je vhodný čas na moje zamyslenie sa a na úvahy, ale i na niektoré predsavzatia. V tieto dni zhodou okolností uplynulo už 25 rokov od môjho nepretržitého pôsobenia na poste podpredsedu MO MS v Dolnom Kubíne.

Za ten čas vyvstali, samozrejme, viaceré iné príležitosti vzdať hold a poctu životu a dielu básnika. Predovšetkým to boli každoročne organizované Hviezdoslavove Kubíny. Pre mňa ako rodáka z hornej časti Oravy sú osobitne interesantné „tie stopy” po Hviezdoslavom hornooravskom pôsobení, ktoré sú nielen akousi chimérou mojej detskej a mladistvej mysle, no existujú v podobe jeho veľkolepých darov básnických diel. Pre neho sú najvýrečnejšie a pre nás najvzácnejšie. A za to, že boli vytvorené práve v našej Bohom vyárendovanej čiastke zeme, sú pre nás ešte hodnotnejšie. Ide hlavne o také veľkolepé diela, ako je básnická skladba Hájnikova žena, eposy Ežo Vlkolinský a Gábor Vlkolinský, aj rozsahom menšie básne Deľba dedičstva, Susedia a Šumihorka.

V tejto súvislosti mi napadá ešte posledná poznámka. Myslím si, že môžeme registrovať určitú súvislosť medzi jedinečnou dobou hornooravského plátenníctva a pobytom P. O. Hviezdoslava na hornej Orave. Zatiaľ sa práve o tejto skutočnosti, pokiaľ viem, hlbšie nevedelo a nevenovala sa pozornosť tejto interakcii. Oravská plátennícka epopeja, trvajúca vyše 200 rokov, zásadne a pozitívne ovplyvnila i zmenila život aj prostredie, ktoré sa potom mohla stať hmotným i duchovným materiálom pre nášho básnika a “fiškála” zároveň počas jeho 20 ročného pobytu v Námestove. Toto blahodarné obdobie oravského plátenníctva je neznáme, no nemalo by sa naňho zabúdať a mali by sa naň oživiť spomienky, tak ako sa to deje v prípade P. O. Hviezdoslava.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 2. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 6. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 7. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 8. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 1. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 2. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 5. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 450
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 989
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 758
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 162
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 080
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 143
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 067
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 700
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 1 977
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 1 810

Blogy SME

 1. Elena Antalová: Zvíťazíme jedine s Pátrovičom
 2. Martin Greguš: Búranie Istropolisu na pokračovanie...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí...
 3. Barbora Kujundžić: Na aké veci si treba dávať pri malých deťoch pozor
 4. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 5. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 6. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 7. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 8. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 727
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 425
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 731
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 273
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 922
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 751
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 287
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 177
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


12 h
Väčšina tried na oravských školách bude od zajtra zatvorená.

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


17 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému modernej dopravy v regiónoch s fundovanými hosťami už v pondelok 29. novembra o 10:00 hod.


red 21 h
Mestský úrad v Dolnom Kubíne tiež obmedzil pracovnú dobu.

Ak potrebujete navštíviť mestský, obecný, stavebný či iný úrad, overte si, ako si upravil pracovnú dobu.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


17 h

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Výsledkom nerešpektovania opatrení je podľa Vidoviča viac chorých, viac práce, menej miesta v nemocnici.


22 h

Hudobná skupina satirickým spôsobom upozorňuje na problematický dopravný úsek.


17 h

Blogy SME

 1. Elena Antalová: Zvíťazíme jedine s Pátrovičom
 2. Martin Greguš: Búranie Istropolisu na pokračovanie...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí...
 3. Barbora Kujundžić: Na aké veci si treba dávať pri malých deťoch pozor
 4. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 5. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 6. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 7. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 8. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 727
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 425
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 731
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 273
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 922
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 751
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 287
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 177
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu