ORAVA. Nemocnice spustili liečbu kombináciou monoklonálnych liekov Kasirivimab a Imdevimab. Podávajú sa vnútrožilovo a jednorazovo. Liečba má 70-percentnú úspešnosť v odvrátiteľnosti hospitalizácie či úmrtia na ochorenie Covid-19
Táto liečba by mohla pomôcť zastaviť negatívny trend vo vývoji pandémie.
Situácia v Žilinskom kraji je kritická
Pre mimoriadnu situáciu dnes zvolal Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) brífing.
„Na brífingu sa zúčastní predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková a riaditelia krajských nemocníc, ktorí budú informovať o aktuálnom stave reprofilizácie, počte pacientov, dostupnosti umelej pľúcnej ventilácie a celkovom chode nemocníc, ktorý je extrémne zasiahnutý nepriaznivou pandemickou situáciou v kraji,“ povedala hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.
V kraji je obsadených až 97 percent umelých pľúcnych ventilácií a 74 percent reprofilizovaných lôžok pre covid pacientov. Za posledných 72 hodín zomrelo 20 pacientov.
Lieky indikujú obvodní lekári a špecialisti
Pri liečba monklonálnymi liekmi je dôležitý čas. Liečbu musí covid pozitívny pacient dostať v začiatočnej fáze ochorenia, do siedmich dní od objavenia prvých ťažkostí.
V článku sa dozviete
- v ktorých nemocniciach v Žilinskom kraji podávajú lieky Kasirivimab a Imdevimab
- aký je cieľ liečby
- akým pacientom liečbu podávajú
Liek podávajú už v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku a fakultných nemocniciach v Martine a Žiline.

„Župné nemocnice už majú podpísané objednávky, čakáme na dodanie liekov. Keď ich dostaneme, liečbu okamžite začneme,“ povedala včera Silvia Pekarčíková.