ČIERNY BALOG. LESY Slovenskej republiky si každý rok pripomínajú tých, ktorí položili svoj život pri práci v lese. Tento rok sa spomienka konala v komornom duchu na tradičnom mieste, na Symbolickom lesníckom cintoríne v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu.
Minútou ticha, zapálením sviečok a položením vencov si prítomní uctili pamiatku zosnulých lesníkov a robotníkov.
Pribudol ďalší Oravec
Z Oravy bolo na cintoríne zapísaných 29 mien. Pritom takmer pri polovici je uvedený Oravský Podzámok. Tento rok pribudlo tridsiate meno, Ján Žužavka z Zákamenného Mútneho, ktorý zahynul v lese v Zákamennom v roku 2017.
„Nie je nám ľahostajné, že každý rok pribúdajú mená tragicky zosnulých,“ povedal generálny riaditeľ štátnych lesov Tibor Kőszeghy. „Uvedomujeme si, že práca v lese je ťažká a mnohokrát nebezpečná. Pristavením sa na tomto mieste chceme prispieť k dôstojnej spomienke na všetkých, ktorí tejto práci obetovali to najcennejšie. Česť ich pamiatke,“

Ľudí, ktorí prišli o život pri práci v lese, pripomína už viac ako štyristo tabuliek. Tento rok pribudlo desať mien. O tom, že nečakaná smrť môže v krátkom čase zasiahnuť životy rodín svedčí aj fakt, že k tabuľke otca, ktorý zahynul v roku 2017, pribudla v roku 2021 tabuľka s menom jeho zosnulého syna.
Skanzen poskytuje i formácie o lese
Lesnícky cintorín vo Vydrovskej doline
Najstarší záznam tragickej udalosti je z roku 1913 pri mene Michal Ulbricht, ktorý zahynul pri zvážaní dreva v oblasti obce Dolný Turček. Jeho syn a vnuk sa stali lesníkmi.
Dojímavý príbeh tragédie je od dcéry zosnulého Františka Genčura, ktorého zavalil vyvrátený smrek počas víchrice.
Macák zahynul pri približovaní surových kmeňov koňmi, ktoré stúpili do hniezda sršňov a splašili sa.
„Pietne miesto je významnou súčasťou nášho Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Zastavujú sa tu návštevníci počas celej sezóny, nielen v tento dušičkový čas, aby si v tichosti pripomenuli zosnulých lesníkov a lesných robotníkov,“ tvrdí riaditeľ Odštepného závodu Čierny Balog Martin Kovalčík.
Do správy skanzenu štátny podnik každoročne investuje nemalé peniaze, ide o desiatky tisíc eur. Zámerom do budúcna je, aby bol Lesnícky skanzen aj naďalej vyhľadávaným miestom oddychu, relaxu a príjemne stráveného času s cieľom naučiť verejnosť o lese čo najviac zaujímavých informácií.
