Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

DROBNÉ SPRAVODAJSTVO

Veriaci z Klina slávili odpust
Na kolesách proti rakovine
Spoznal svojho mŕtveho brata
Exotické ,,strašidielka´´ v dome kultúry nestrašia
Preukázali vynikajúce vedomosti
Za vedomosti nové poznávanie
Nielen festival zamestnáva s

Veriaci z Klina slávili odpust
Viac ako 600 veriacich z obce Klin slávilo v kostole sv. Antona Paduánskeho druhú júnovú nedeľu odpustovú slávnosť. Termín odpustu predsunuli na nedeľu kvôli tomu, že sviatok sv. Antona tento rok vychádzal na pondelok. Celebrantom slávnostnej predpoludňajšej sv. omše bol biskupský vikár Mons. Ján Zentko. Koncelebrant, miestny správca farnosti Jozef Dzurek, v úvode liturgie privítal všetkých, ktorí prišli do kostola v Kline. Mons. Zentko vo svojej homílii okrem iného vyzval veriacich k životu bez hriechu. „Hriech je svedkom minulosti i súčasnosti. Bojujme a odolávajme mu v každej chvíli nášho života,“ povedal. Farnosť v Kline bola zriadená v roku 1997. Prvým správcom farnosti sa stal v roku 1998 Jozef Dzurek. Predtým patrila obec pod farnosť v susednej Zubrohlave. Vo farnosti pôsobili kňazi Štefan Piták, Ján Bernolák či Jozef Tavel.
(ml)

Na kolesách proti rakovine
Už po druhýkrát sa 17. júna v Dolnom Kubíne uskutočnilo športovo – charitatívne podujatie, pod organizáciu ktorého sa podpísal Slovenský paralympijský výbor, Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, agentúra AP – projekt Bratislava a Únia miest a obcí Slovenska. Cieľom podujatia je zozbieranie finančných prostriedkov na kúpenie prístroja na diagnostiku dedičných foriem rakoviny. Kampaň je pokračovaním myšlienky zosnulého paralympijského víťaza zo Sydney Radovana Kaufmana, ktorú svojou účasťou na podujatí podporili športovci Miroslav Stanovský (vodný slalom) a Miroslav Janíček (vzpieranie). Podujatie odštartoval plavec paralympionik Ján Chovan zo Žažkova, niekoľkonásobný majster Slovenska v rokoch 1992 – 1996, účastník majstrovstiev sveta na Malte a paralympijských hier v Atlante. Pelotón viedol Jozef Búroš, ktorý napriek tomu, že stratil zrak venuje sa cyklistike (jazdí v tandeme s Milanom Kytášom), bežeckému lyžovaniu, turistike a ľahkej atletike. Okrem iného sa zúčastnil paralympijských hier vo Švedsku i v Nórsku a v roku 1988 vystúpil na Gerlachovský štít. Deti materských a základných škôl na bicykloch, kolieskových korčuliach, vozíčkoch prešli trasu od Mestského kultúrneho strediska ku Základnej škole Martina Kukučína. Účastníkov podujatia prišli podporiť kultúrnym programom aj deti materských a základných škôl, základnej umeleckej školy, skupina orientálneho tanca Gordana z Martina a spevák Marcel Oravec.
(ač)

Spoznal svojho mŕtveho brata
Dolný Kubín
- Pátracia akcia policajtov po nezvestnom 29-ročnom Milošovi H. sa skončila v utorok 14. júna napoludnie. Na okraji lesného porastu nad sídliskom Brezovec policajti našli mŕtvolu muža. Marián H. v mužovi spoznal svojho brata, ktorý bol nezvestný od soboty 12. júna. Privolaný lekár konštatoval smrť bez známok cudzieho zavinenia. K príčine úmrtia sa vyjadrí súdny znalec po vykonaní pitvy. Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.               

(bg)
 

Exotické „strašidielka“ v dome kultúry nestrašia
Námestovo
- Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, zastúpené chovateľkou Janou Šubovou z Bratislavy, predstavuje od začiatku júna vo výstavnej miestnosti Domu kultúry Námestovo výstavu exotického hmyzu z kmeňa člákonožcov a triedy hmyz, v ktorej tvoria samostatný rad pakobylky.

Z celkového radu asi 2 500 známych druhov je súčasťou putovnej expozície viac ako dvadsaťpäť druhov pakobyliek a listoviek, uložených v teráriách. Dopĺňajú ich vypreparované telá hmyzu a rozličné náučno-vzdelávacie panely o ich chove, vývine, rozmnožovaní, prijímaní potravy, o ich rozšírení v Európe a svete, či spôsobe ich maskovania v prírodnom prostredí.

Pakobylky a listovky na našom území nie sú známe. Chovajú sa väčšinou iba v sklenených teráriách a akváriách so zatvorenou vrchnou stranou. V Námestove môžu návštevníci vidieť hmyz z ostrova Madagaskar. Tieto triedy patria svojou dĺžkou medzi najväčší žijúci hmyz na svete. Ako nás informovala odborná pracovníčka Gabriela Lovaštíková, o expozíciu je slušný záujem. „Výstava je pozoruhodná pre rozličné druhy školských výletov a exkurzií. Návštevníci si dokonca môžu jeden druh pakobylky aj kúpiť,“ povedala. Výstava potrvá ešte necelé dva týždne. Môžete ju navštíviť do konca 30. júna.                  
(ml)

Preukázali vynikajúce vedomosti´
Trstená
- V znamení nemagickej štvorky sa pred niekoľkými dňami uskutočnila v tunajšej základnej škole prírodovedná súťaž. Štvorčlenné družstvá  pozostávajúce zo štvrtákov zo šestnástich základných škôl Tvrdošínskeho okresu súťažili  v oblasti poznávania rastlín, nerastov a zvierat. Deti mali poznať rodový aj druhový názov rastlín a zvierat. Pri rastlinách sa zahrali aj na bylinkárov, pretože museli vedieť aj ich liečivé účinky, pri zvieratách ich spôsob života, aj rozmnožovania. Malí štvrtáci preukázali vynikajúce vedomosti, pretože štyri družstvá získali plný počet bodov. O konečnom poradí nakoniec museli rozhodnúť doplňujúce otázky z oblasti rastlín, ktoré žiaci nemali v základných okruhoch. V „rozstrelových“ otázkach sa najviac darilo štvrtákom zo ZŠ Podbiel, na druhom mieste skončili žiaci zo ZŠ Nižná a na treťom ZŠ Márie Medveckej z Tvrdošína. Povestná „zemiaková“ medaila sa ušla družstvu zo ZŠ Liesek.                                 
Zdena Brozová

Za vedomosti nové poznávanie
Minulú sobotu bola ich cieľom Viedeň, jej kultúrne pamiatky a nákupné možnosti, v nedeľu Bratislava. Obidve mestá videli v sprievode skúseného turistického sprievodcu ako odmenu. Odmenení boli deviataci, ktorí reprezentovali obce Združenia Babia Hora  (Klin, Bobrov, Zubrohlavu, Rabču, Rabčice, Sihelné, Oravskú Polhoru a Oravskú Jasenicu) a Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich na slovensko-poľskej vedomostnej súťaži Leonardo. Po nie práve najlepších skúsenostiach z cesty na Ukrajinu, kde sa reprezentanti pred časom ani nedostali, pretože ukrajinské úrady od nich vyžadovali víza, organizátori už nenechávali nič na náhodu a všetko radšej „pozichrovali“ aj dvakrát. Mládež, ktorá na súťaži pred tromi týždňami dokázala, že výborne pozná národopis svojho regiónu, mala príležitosť vidieť historické monumentálne pamiatky, v ktorých sa kedysi písala história našich národov – a opäť sa dozvedieť veľa nového.                                        
(mp)

Nielen festival zamestnáva starostu
Malatiná
- Starosta obce Ján  Hubčík, ekonómka Anna Garabášová a sedem poslancov  finišujú v príprave 5. ročníka Medzinárodného festivalu valaskej kultúry s názvom Bačovské dni, ktorý sa uskutoční 16. – 17. júla. Okrem zabezpečovania programu a s tým súvisiacich činností plánuje starosta dokončiť sociálne zariadenia v amfiteátri. Verí, že sa mu to podarí zrealizovať, pretože minulý rok amfiteáter s kapacitou 600 miest postavili za neuveriteľných päť dní. „Takáto vec sa dá dokázať len vtedy, ak ťaháme za jeden povraz“, povedal starosta, ktorý oceňuje pomoc miestnych obyvateľov. Dedina s 823-mi obyvateľmi a 2,3 miliónovým rozpočtom, ktorý stačí na zabezpečenie jej chodu, si musí pomáhať ako vie a vytýčiť si reálne ciele. Perspektívu vidí v rozvíjaní cestovného ruchu. Aby sa slová stali skutkami, založili spolu so starostami Osádky, Malého a Veľkého Borového, Hutami a Chlebnicami  mikroregión Orly. Spoločnými silami chcú prebudovať poľné cesty z Malatinej do Liptovskej Mary, Bešeňovej, Veľkého a Malého Borového a Chlebníc, aby mali spoločný úžitok z cestovného ruchu. Malatiná sa môže stať prestupnou stanicou či východiskom do Prosieckej a Kvačianskjej doliny, do Bešeňovej či Lúčok. Začiatkom roka dostala Malatiná 5,5 milióna korún na časť cesty vedúcej okolo obecného úradu. „Uvedomujeme si, že budovanie infraštruktúry  je devíza do budúcnosti“, hovorí starosta a dodáva, že okrem toho pripravujú štúdiu pre územný plán na výstavbu ciest, na ktoré chcú získať prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Ďalší cieľ vidí starosta v rozvoji agroturistiky, v uvedení gazdovských domov  do prevádzky. V súčasnosti sa pripravuje vydanie monografie o Malatinej, ktorá  bude iste zaujímavou výpoveďou o tejto malebnej obci.
(ač)

Šetria, kde sa len dá
Rabča – Plánovaný investičný náklad na rekonštrukciu kultúrneho domu v obci odsúhlasilo obecné zastupiteľstvo v sume 1 milión korún. Ako nám však povedal prednosta Vladimír Briš, skutočné náklady by túto sumu nemali nikdy dosiahnuť. „Väčšinu prác robíme svojpomocne, pričom využívame vlastnú obecnú eseročku, ale aj nezamestnaných, ktorí pracujú v dedine na aktivačných prácach, takže sa pokúšame ušetriť čo najviac z celkovej sumy plánovaných nákladov. Vo štvrtok 2. júna sme oficiálne spustili už aj výstavbu športovej haly pri základnej škole. Pretože ju staviame zatiaľ výlučne za svoje, potrebujeme každú ušetrenú korunu,“ hovorí prednosta. V prvú júlovú sobotu sa celá obec pripravuje na každoročný odpust a hneď v nedeľu 3. júla pripravil obecný úrad pre Rabčanov tradičné Dni Rabče. Dovtedy by mala byť dokončená aspoň predná časť fasády kultúrneho domu. „Chceli sme stihnúť celú fasádu kultúrneho domu dokončiť do tohto termínu, no pravdepodobne sa nám to nepodarí,“ povedal nám minulý piatok starosta Dušan Ratica. „Zvolili sme na omietku zmes, ktorá by mala byť trvácna, no aj po nanesení potrebuje na vytvrdnutie dlhší čas. Takže do Dní Rabče sa pokúsime dokončiť aspoň čelnú časť fasády, aby v centrum obce a jej dominantu počas slávnosti nehyzdilo lešenie.“
(mp)

Rozprúdili krv a rozžali plamienky
Tvrdošín - Občianske združenie Misia mladých v spolupráci s produkčnou skupinou Step pri Centre voľného času Tvrdošín zorganizovali v nedeľu 12. júna podvečer veľmi zaujímavé a bezprostredné podujatie - svetelnú rockovo-tanečnú šou v podaní tanečných skupín Jump 1, Jump 2, chlapčenskej brejkdensovej skupiny Be Attack. Okrem tanečníkov vystúpili aj viacerí sóloví speváci: Diana Krišková, Ľubo Jaroš a Richard Zaťko v sprievode rockovej skupiny Nortona. Vrcholom celej šou bolo vystúpenie oravskej legendy z Dolného Kubína – skupiny SGP Projekt, ktorá rozprúdila krv aj v tom najodolnejšom divákovi. Obecenstvo, zložené z ľudí najrôznejších vekových kategórií, bolo už po pol hodine nadšené, vznikol vynikajúci kontakt s účinkujúcimi, v niektorých prípadoch išlo doslova o dialóg medzi účinkujúcim a divákom. Všetci mladí hudobníci zožali zaslúžený potlesk. Pri piesňach Vaša Patejdla v podaní Richarda Zaťka niektorí z divákov v prvých radoch navodili zaujímavú atmosféru rozžaním plamienkov zapaľovačov – piesne v nich pravdepodobne obnovili spomienky na časy minulé...
(mp)

Dedina žila detskými súbojmi
Čimhová – Už po dva týždne je na ulici s tunajšou základnou a materskou školou rušno. Minulú stredu prišlo do Čimhovej 28 najzdatnejších žiakov 1. – 4. ročníka, aby súperili v súboji o najzdatnejšieho prváka, druháka, tretiaka a štvrtáka v súťaži, ktorú pripravila čimhovská škola už po tretíkrát. „Najprv sme túto malú olympiádu zorganizovali len pre deti z nášho okolia, ale vzápätí sa myšlienka zapáčila aj ostatným kolegom z Tvrodošína, Podbiela či Zuberca. Dohodli sme sa, že súťaž bude mať celookresný charakter,“ povedala nám riaditeľka ZŠ v Čimhovej Oľga Nowaková. Najzdatnejšími školákmi sa napokon stali: prváci Bohuš Pilarčík – ZŠ Habovka a Madlenka Apolenová – ZŠ Medvedzie, druháci Jakub Jurina – ZŠ Habovka a Marika Pacurová – ZŠ Podbiel, tretiaci Kristián Ferleťák – ZŠ – ŠŠ Tvrdošín a Martina Matejčáková – ZŠ Liesek a štvrtáci Ján Tomčík – ZŠ Zábiedovo a Laura Frielichová – ZŠ Medvedzie. Týždeň predtým si prišli do Čimhovej zmerať sily aj predškoláci. Podľa slov učiteľky Terézie Loffajovej v stredu 8. júna odchádzalo odtiaľto s diplomom a medailou až 60 predškolákov z dvadsiatich materských škôl okresu Tvrdošín. Zmerali si sily v športovej zdatnosti, vo vedomostiach z oblasti matematických predstáv a vo výsledkoch rozumovej výchovy. Snažili sa všetci, ale najlepší mohli byť len taja. Zo záverečného hodnotenia vyšli víťazne predškoláci z MŠ Podbiel, MŠ Trstená-Západ a MŠ Suchá Hora. Pri vstupe do 1. ročníka ZŠ im bude táto skúsenosť určite veľmi užitočná. Ôsmy ročník Predškoláckeho trojboja bol poslednou takouto aktivitou kabinetu predškolskej výchovy a MŠ okresu Tvrdošín.
(mp)

Oživenie minulosti - dobrá predzvesť budúcnosti
Slovenskí historici veľmi dlho diskutovali o tom, koľko komercie unesú staré hradné múry slovenských hradov a zámkov. Diskusia dodnes nie je uzavretá, ale zdá sa, že festivaly, trhy, divadelné prehliadky, noci plné „krásneho“ strachu zo strašidiel a záhad už naplno potvrdili, že bariéra obáv je prekonaná. Hrady a zámky sa tešia stále väčšej obľube turistov. A tí, prichádzajúc na Oravu za dávnymi tajomstvami, zisťujú, že Oravský hrad nie je jediné, čo im náš región môže ponúknuť. Je len na nás, či dokážeme dostatočne spropagovať to, čo tu máme a udržať si tu turistov na dlhšie, než jeden deň. Snáď narastajúci počet návštevníkov hradu veští lepšiu budúcnosť aj pre ostatných, ktorí podnikajú v turistickom ruchu. Častokrát ani sami Oravci nevedia, že región ponúka napríklad zaujímavé možnosti cykloturistiky. Niektoré z nich sú zjazdné aj na cestných bicykloch. Vybrali sme také, na ktorých vedie rušnejšími komunikáciami čo najmenej úsekov: • Oravsko – kysucká: trasa s celkovým prevýšením 322 m je dlhá 33,5 km. Jej východzím bodom je rázcestie pri Lokci (okr. Námestovo) Trasa spája Oravu s Kysucami. Okrem krátkeho úseku na začiatku a záverečného zjazdu zo sedla Demänová celá trasa vedie Chránenou krajinnou oblasťou Horná Orava. Celá trasa je lemovaná prek- rásnymi scenériami a je zjazdná aj na cestných bicykloch • Podroháčska – trasa je dlhá 52,5 km s celkovým prevýšením 385 m. Vedie najkrajšími časťami severovýchodnej Oravy, mnohí tvrdia že je to krajinársky jedna z najmalebnejších cyklotrás na Slovensku, s veľmi netradičnými pohľadmi na Tatry. Nie je mimoriadne fyzicky náročná a je dobre zjazdná cestnými bicyklami. Začína na križovatke v Podbieli, vedie cez Zuberec, Oravice, Trstenú a Tvrdošín späť do Podbiela.

Kedysi práca, dnes romantika
Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážalo hlavne stavebné drevo (na výstavbu Žiliny, Bytče, Hričova, Trenčína i dnešnej Budapešti), ale aj seno, obilie, keramika, plátno, skaly, drevené šindle, hranoly, dosky, ba i rozobraté drevenice. Na pltiach sa prevážal tovar aj z Poľska - olovo, meď, ale najmä soľ - v roku 1695 sa jej takto po vode prepravilo až 16 000 ton. Pltníctvo - kedysi tvrdé mozole našich starých otcov, dnes romantika. Aj takéto dobrodružstvo sa dnes núka návštevníkom Oravy: vyhliadková plavba starootcovskou plťou po rieke Orava popod skalné bralo, na ktorom čnie dominanta Oravskej kotliny - Oravský hrad. Pri plavbe sa pasažierom jednoduchého plavidla naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad, ktoré ich možno na chvíľu vrátia aj do dôb minulých...

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 2. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 3. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 4. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 10. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 447
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 654
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 746
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 092
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 886
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 217
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 002
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 699
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 028
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 822

Blogy SME

 1. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 2. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 3. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 4. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 5. INESS: Cena zamestnanca
 6. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 7. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 8. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 629
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 414
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 711
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 240
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 917
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 728
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 556
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 148
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


5 h
Väčšina tried na oravských školách bude od zajtra zatvorená.

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


9 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému modernej dopravy v regiónoch s fundovanými hosťami už v pondelok 29. novembra o 10:00 hod.


red 14 h
Mestský úrad v Dolnom Kubíne tiež obmedzil pracovnú dobu.

Ak potrebujete navštíviť mestský, obecný, stavebný či iný úrad, overte si, ako si upravil pracovnú dobu.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


9 h

Výsledkom nerešpektovania opatrení je podľa Vidoviča viac chorých, viac práce, menej miesta v nemocnici.


14 h

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Blogy SME

 1. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 2. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 3. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 4. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 5. INESS: Cena zamestnanca
 6. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 7. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 8. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 629
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 414
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 711
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 240
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 917
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 728
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 556
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 148
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu