ORAVA. „Situácia na trhu s elektrickou energiou sa za posledné dni dostala do bezprecedentného stavu, aký tu nikdy nebol. Pred rokom bola cena 40 až 50 eur za megawatthodinu, včera dosiahla 300 dnes ráno je 350 a hovorí sa že vo štvrtok bude možno stáť aj 500 eur,“ hovorí Branislav Klocok, výkonný riaditeľ OFZ v Širokej. „Preto sme museli prijať krízové rozhodnutie, dnes v noci odstavíme štyri pece zo siedmich.“
Priamu obsluhu jednej tvorí 25 zamestnancov, ide teda o približne stovku ľudí. Teraz čerpajú dovolenky, náhradné voľná, niektorí išli na rekondičné pobyty.
Elektrina a plyn sú spojené nádoby
Európsky trh s elektrinou je prepojený. Klocok upozorňuje, že náklady na jej výrobu sa určite od pondelka do stredy výrazne nezmenili, Európa a Slovensko nezačali spotrebovať menej či viac, nezatvorila sa žiadna veľká elektráreň, neotvoril veľký podnik.
Tak prečo cena tak prudko rastie? Pred niekoľkými mesiacmi to začalo emisnými povolenkami. „Ale dnešná cena nie je zdôvodniteľná týmto povolenkami, pretože pre elektriku vyrobenú na Slovensku je podiel nákladov na povolenky len štyri až päť eur za megawatt, a posledných par týždňov aj cena povoleniek stagnuje,“ hovorí Klocok.

Potom do hry vstúpil plyn. Riaditeľ vysvetlil, aký vplyv má. Veľkú hru zohrávajú obnoviteľné zdroje energií. Sú síce šetrné k životnému prostrediu, no na jeden megawatt takto vyrobenej energie potrebujete mať v zálohe ďalší megawatt z klasického zdroja. Dôvodom sú výkyvy dodávky z obnoviteľných zdrojov.