DOLNÝ KUBÍN. „Hotový Černobyľ! Dnes sa zase dymilo na celú ulicu,“ píše mestu Juraj Mäsiar. „Z tohto domu sa celú zimu každý deň valí neskutočný dym z komína, ktorý ide celou ulicou. V okolí sa nachádzajú aj iné rodinné domy, no len z tohto jediného ide hustý dym s modrým nádychom. Táto situácia už trvá viac rokov.“
O niekoľko dní si našiel v Odkaze pre starostu odpoveď z kancelárie primátora mesta: „Na základe vášho podnetu začali príslušníci mestskej polície monitorovať situáciu. V prípade pretrvávania problému mesto využije všetky zákonné prostriedky na zjednanie nápravy.“
V článku sa okrem iného dozviete
- Aké nedostatky v meste sa vďaka podnetom občanov daria odstrániť
- S akými podnetmi sa občania na mesto najčastejšie obracajú
- Či ľudia v podnetoch komunikujú slušne, alebo sa neubránia ostrejšej kritike
Do konca roka majitelia rodinného domu urobili také opatrenia, že počas nasledujúcej vykurovacej sezóny už nezadymovali susedov. „Vďaka! Môžem potvrdiť, že túto zimu je to zatiaľ OK,“ potvrdil Juraj Mäsiar.
Toto je jeden zo 112 podnetov odoslaných cez Odkaz pre starostu, ktorými sa v roku 2020 zaoberal dolnokubínsky mestský úrad.
Za spôsob, akým pri ich riešení komunikoval s občanmi, získal minulý týždeň Dolný Kubín ocenenie Zlaté vedro od mimovládnej organizácie Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Cenu prevzal viceprimátor Dolného Kubína Matúš Lakoštík. „Toto ocenenie je pre samosprávu nielen motiváciou do ďalšej práce, ale aj zhodnotením tej doterajšej.“

Nie všetko sa dá hneď
Niektoré požiadavky vyriešil úrad do niekoľkých hodín. Avšak nájdu sa aj také, ktoré sú stále v riešení.
„Úplne jednoducho a rýchlo sa dá napríklad vyriešiť zlomená doska na lavičke či preplnený odpadkový kôš,“ hovorí Lakoštík.

„Medzi komplikovanejšie podnety sa radí oprava výtlkov na cestách a chodníkoch, kedy je častokrát potrebné vyčleniť finančné prostriedky. Najdlhšie sa riešia prípady vtedy, keď musíme osloviť iné inštitúcie a čakať na ich odpoveď, prípadne súhlas.“