ORAVSKÝ PODZÁMOK. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava koncom júla slávnostne otvorilo obnovené priestory Renesančnej budovy pod Oravským hradom.
Súčasťou tohto projektu v rámci modernizačných prác bola i dostavba objektu nového sídla Oravského múzea, riešená samostatnou prístavbou pri Renesančnej budove, čím vzniklo vzájomné symbolické prepojenie histórie s modernou súčasnosťou.
Postavil ju Thurzo
Prvé písomné zmienky o Renesančnej budove pochádzajú z druhej polovice 16. storočia a radí sa medzi najstaršie objekty v Oravskom Podzámku. Jej výstavba je spojená s osobou palatína Juraja Thurza, ktorý urobil významné stavebné práce v areáli Oravského hradu.
Budovu obnovili v rokoch 2018 až 2021, pričom riešili viacero problémov, ohrozenú statiku a spodnú vodu. Prácam predchádzali archeologický, architektonicko-historický a reštaurátorský výskum.
„Návrh obnovy vychádzal zo snahy zachovať a upraviť pôvodné murivá a konštrukcie, omietkové vrstvy, prechodové a okenné otvory,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.
Pôvodná a jedinečná historická atmosféra sa zachovala v priestore výstavnej a koncertnej sály na prízemí Renesančnej budovy, ktorá bude slúžiť pre organizovanie kultúrnych a umeleckých podujatí a vzdelávacích programov. Pri slávnostnom otvorení sprístupnili ako prvú vernisáž obrazov Miroslava Knapa.
Nové moderné priestory Múzea hrou sú otvorené pre návštevníkov od 26. júla počas hlavnej turistickej sezóny od 10.00 h do 16.00 h.
Technologické novinky
Múzeum pripravilo novinku, zábavnú hru, ktorá je dostupná prostredníctvom QR kódov. Pre návštevníkov, ktorí vyhľadávajú zábavu a radi sa aj niečo nové naučia, pomocou informačných a komunikačných technológií pripravili hru, ktorá sa spája s históriou Oravského hradu. Hra je dostupná pre deti, ale nezabudli ani na dospelých. Kvízové otázky sú v dvoch jazykových mutáciách a pre dospelých sú trochu náročnejšie.

„Deti musia zvládnuť o jednu úlohu naviac. Cieľom je, aby si návštevníci overili vedomosti, ktoré získali počas historickej prehliadky hradom a cestou domov si hrou skrátili čas,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.
V interaktívnych miestnostiach na prízemí sídla múzea i na poschodí Renesančnej budovy vytvorili kreatívne priestory pre návštevníkov, v ktorých sa môžu cez 3D modely oboznámiť s objektmi Oravského hradu, technickou pamiatkou Oravská lesná železnica, pozrieť si 3D virtuálny film a jeho prostredníctvom si prejsť expozíciami Oravského hradu bez toho, aby urobili jediný krok.
Pre návštevníkov so špeciálnymi potrebami sú prispôsobené relaxačné a interaktívne prvky na stimuláciu rôznych zmyslov a hry na podporu koncentrácie a kreativity.
„Naším prvoradým cieľom bolo umožniť osobám so špeciálnymi potrebami prezrieť si expozície, ktoré sú pre nich ťažko dostupné,“ povedala riaditeľka múzea.