BOBROV. Starou panelovou cestou, vedúcou z dediny až k brehom Oravskej priehrady, mohli miestni, rybári aj turisti chodiť doteraz len pešo. Autom či iným dopravným prostriedkom nemohli, platí tu totiž štvrtý a tretí stupeň územnej ochrany. Zároveň je táto časť aj súčasťou chráneného vtáčieho územia, ktoré patrí do sústavy NATURA 2000.
Koncom júla však Okresný úrad v Žiline vydal rozhodnutie, ktorým im z prísnych zákazov povolil výnimky.
Inde síce môžu, ale tu nie
„Ku konfliktným situáciám tu dochádzalo veľakrát,“ hovorí bobrovský starosta Anton Grobarčík. Ak si rybári chceli zaviesť k vode čln či rybársky výstroj a chytili ich pri tom ochranári či policajti, dostali pokutu.
K najdramatickejšej situácii však došlo dva roky dozadu. Príslušníci environmentálnej polície vtedy do cely predbežného zadržania umiestnili štyroch rybárov a autá im na dlhšiu dobu odtiahli a zaistili v Žiline.
„Keď sa podobné strety udiali aj v chránenej námestovskej časti Oravskej priehrady, spolu s primátorom mesta Milanom Hubíkom sme zvolali rokovanie zástupcov zainteresovaných inštitúcií.“

Tam prezentovali výhrady voči situácii v chránených územiach v blízkosti Oravskej priehrady. „Okrem toho som porovnal stav na Oravskej priehrade a v Tatranskom národnom parku.“ V chránených územiach sa turisti nielenže premávajú na autách, ale vo veľkom tam investori budujú nové hotely aj parkoviská. „Spolu s primátorom sme to vyjadrili ako veľkú krivdu s dopadom na celý náš región.“
Viac ako rok sa tak Bobrovčania snažili zabezpečiť oficiálny prístup k Oravskej priehrade. Rozhodnutie o výnimke zo zákazov uplatňovaných v obci dostali až teraz.
Čo všetko je povolené
Výnimka platí v lokalite ohraničenej panelovou lesnou cestou, vedúcou od dediny k brehom Oravskej priehrady. „Je to vlastne stará cesta z Bobrova do Slanice,“ vysvetľuje starosta.