ZUBEREC. Návštevníci dostanú zažatý lampáš a vstupujú do areálu skanzenu. Vonku sa rýchlo stmieva. V Múzeu oravskej dediny zažívajú čarovný večer.
Komentovaná prehliadka s množstvom atraktívnych kontaktov s minulosťou zaujala nielen návštevníkov podroháčskej obce, ale aj odborné kruhy. Aktivitu zapísalo ministerstvo kultúry do reprezentatívneho Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Ide o vysoké spoločenské ocenenie.
Rodinná záležitosť
Program Večer v múzeu vznikol z podnetu Richarda a Markéty Janoštínovcov zo Zuberca, keď v roku 1999 pripravovali pre skanzen aktivity na zatraktívnenie a oživenie jeho expozícií. „Spočiatku sme spolupracovali s folkloristami zo Zuberca, no postupne, ako dorastali deti, ktoré majú vzťah k folklóru, spevu, tancu i hudbe, sa súčasťou programu stali ony,“ hovorí správca múzea Richard.

Viktor mal štyri roky, keď bol plnohodnotným členom programu. Dnes má dvadsať a študuje na Akadémii múzických umení v Prahe. Do stovežatého veľkomesta odišiel z drevenej dediny študovať hru na husle už aj Lukáš (16). Ich sestra a partnerka do tanca a spevu Martička má dvanásť.
„Uvidíme, čo bude ďalej aj z dôvodu pandémie, aj odchodu detí do škôl. Koncepcia programu ostane, samozrejme, rovnaká. Aj doteraz bol však vždy originálny. Ak niektorú stredu v sezóne, kedy ho organizujeme, nemohli spievať a tancovať deti, postavili sme ho na inej oblasti ľudovej kultúry, napríklad na prezentácii ľudových nástrojov.“
Stavby, folklór i medovina
Ocenený Večer v múzeu má svoj punc, pozostáva vždy z prechádzky a posedenia v starej izbe. Návštevníci si prezrú školu, kde sa učil P. O. Hviezdoslav, dom postavený z jedného stromu, šoltýske usadlosti, 10-tonový mangeľ na modrotlač, drevený kostol a mnohé ďalšie zaujímavé časti expozície múzea.
Sprievodca Richard, odetý v ľudovom odeve, pri prechádzke dopĺňa odborný výklad hrou na heligónke a spevom žartovných piesní z Oravy, čo sa ponáša na večerné prechádzky mládencov po dedine. Hudba na barokovom organe v kostole pripomína večernú bohoslužbu.

Stretávanie sa dedinčanov pri spoločenských udalostiach, akými boli priadky, zábavy či svadby, evokuje druhá časť programu, kedy rodinný folklórny kolektív Janoštínovcov a ich hostia, členovia domácich folklórnych kolektívov či talentovaní sólisti, predvádzajú návštevníkom hudobno-spevný, tanečný, slovesný a herný repertoár regiónu.
Počas prezentácie oravských tancov sú návštevníci zapájaní aj do nenáročných tanečných aktivít.