Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

DROBNÉ SPRAVODAJSTVO

Polmiliardovú investíciu župan skontroluje osobne
Slovneksý deň v Polsku
Peniaze dostanú zatiaľ dvaja
Najprv ho vykradli, potom utopili
Sprejeri pozor!
Poliak zomrel na mieste nehody
Cestovné do Poľska im zaplatí štát
Agen

Polmiliardovú investíciu župan skontroluje osobne
Voľby do vyšších územných celkov sa neúprosne blížia. Onedlho aj na Orave pocítime niekoľkonásobne zvýšenú aktivitu všetkých, ktorí majú záujem o poslanecké kreslá, ale najmä o kreslo župana Žilinského samosprávneho kraja. Už v máji sa medzi starostov Oravy, Kysúc, Liptova či Turca vybral aj predseda ŽSK Námestovčan Jozef Tarčák. Ako nám povedali viacerí oravskí starostovia, podobné stretnutia pomáhajú riešiť množstvo vecí naraz. Jozef Tarčák prisľúbil, že to ostatné stretnutie nebolo posledné. „Rád sa so starostami na podobnom fóre kedykoľvek opäť stretnem, aby sme s časovým odstupom zhodnotili, ako sa nám darí napĺňať spoločné záujmy vyššieho územného celku,“ povedal. Najbližšie bude županovo služobné vozidlo systematicky brázdiť cesty Žilinského kraja pravdepodobne v septembri, kedy sa Jozef Tarčák chce osobne presvedčiť o výsledkoch polmiliardovej investície ŽSK – do rekonštrukcií vozoviek.
(mp)

Slovenský deň v Poľsku
Spolok Slovákov v poľskom Krakowe a Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne pripravili pre priaznivcov folklóru a írečitého slovenského prejavu Deň slovenskej kultúry, ktorý sa uskutoční 26. júna popoludní na ihrisku v poľskej Jablonke. Slovensko bude na cezhraničnom podujatí reprezentovať folklórny súbor Blanciar z Tepličky nad Váhom, tanečná skupina Sun pri Základnej umeleckej škole v Trstenej a Kurtulík band, rodinná hudba súrodencov Kurtulíkovcov z Námestova i množstvo domácich súborov a folklórnych skupín, vďaka ktorým si slovenské národné povedomie uchovávajú aj Slováci, žijúci na druhej strane hranice.
(ač)

Peniaze dostanú zatiaľ dvaja
Z najmenšieho oravského okresu sa uchádzalo o financie z prvého kola Operačného programu Základná infraštruktúra viac základných škôl, ako z okresov Námestovo a Dolný Kubín. Základné školy z Tvrdošínskeho okresu si podali 8 žiadostí, z okresu Námestovo putovalo do Bratislavy žiadostí 6 a z Dolnokubínskeho len jedna. Komisia zaevidovala v tomto prípade spolu takmer 400 žiadostí, no z nich mohla schváliť len 59. Na viac zatiaľ niet peňazí. Medzi schválenými projektmi sú aj dva z Oravy: finančnú podporu programu získali ZŠ Krušetnica a ZŠ Vitanová. Do „zásobníka“ zaradila komisia aj ďalšie oravské školy, ktoré môžu dostať podporu, len čo sa uvoľnia z EÚ ďalšie finančné prostriedky. Medzi nimi sú: Čimhová, Liesek, Novoť a Bobrov.
(mp)

Najprv ho vykradli, potom utopili
„Kreativita a fantázia“ zlodejov nemá hranice. Zistil to aj majiteľ staručkej Škody 105, ktorý vozil v kufri auta pre zlodejov veľmi lukratívne elektrické náradie. Zatiaľ čo v noci z 5. na 6. júna parkovalo auto (v hodnote 10 000 korún) na sídlisku Brezovec v Dolnom Kubíne, neznámy páchateľ z neho ukradol elektrické náradie za 19 500 Sk. Ešte v priebehu dňa sa s políciou skontaktovali mladí rybári, aby oznámili, že z jazierka v areáli štrkopieskov medzi drvičkou a OFZ v Istebnom trčí kus žltej škodovky. Samozrejme - keď hasiči auto z jazierka vytiahli, po elektrických pílach, vzduchovej pištoli, kufríku s náradím, elektrokábloch, autobatérii, ani po autorádiu už nebolo ani stopy. Polícia po neznámom páchateľovi pátra.
(av)

Sprejeri pozor!
Polícia upozorňuje „umelcov“, ktorí si zbierajú adrenalín na prázdninové hobby v podobe maľovania domov, rôznych budov, áut a autobusových zastávok, že muži v uniformách i justícia k nim budú od 1. júla tohto roku už nemilosrdní. Do platnosti totiž vstupuje zákon č. 227/2005, ktorým sa dopĺňa zákon č. 140/1961 Zb., Trestný zákon v znení neskorších predpisov. To znamená, že v rámci naplnenia skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania cudzej veci už nie je dôležitá výška škody, ktorú páchateľ sprejovaním spôsobí. Stačí, ak poškodí cudziu vec tým, že ju pomaľuje, postrieka či popíše farbou alebo inou látkou - a potresce sa odňatím slobody až na 1 rok, prípadne peňažným trestom. Ak spácha takýto čin na veci svedka, znalca alebo tlmočníka kvôli výkonu ich povinností, alebo po tom, čo bol v posledných dvoch rokoch za takýto čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody za taký čin prepustený, alebo spácha taký čin ako člen organizovanej skupiny, hrozí mu trest odňatia slobody až na tri roky.
(av)

Poliak zomrel na mieste nehody
Trstená
- Hoci bol „týždeň Jastraba“, v Trstenej sa deň po dni stali dve dopravné nehody. Mimoriadne závažnou bola v pondelok 6. júna dopravná nehoda s následkom smrti. Popoludní 21-ročný Poliak na VW Passat blízko železničného priecestia pri firme Panasonic z neznámych príčin prešiel do protismeru a v odvodňovacom kanáli narazil do betónového premostenia. Utrpel ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Škoda na vozidle bola 25 000 Sk. Na ceste nezostala po vozidle žiadne brzdná dráha. Príčinu nehody a mieru zavinenia by mala určiť nariadená súdna pitva.
(lá)

Cestovné do Poľska im zaplatí štát
Podľa informácií Územného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sa v týchto dňoch naskytá nezamestnaným Oravcom ojedinelá možnosť. Uchádzači o zamestnanie, ktorí sú vedení v evidencii úradu práce najmenej tri mesiace a potom sa zamestnajú v Poľskej republike, môžu požiadať o náhradu časti cestovných výdavkov. Ide o príspevok na úhradu vynaložených nákladov, súvisiacich s dochádzkou do práce v Poľsku autobusom alebo vlakom. Náhradu časti cestovných výdavkov úrad práce poskytuje počas troch mesiacov formou mesačného príspevku vo výške zodpovedajúcej preukázanému cestovnému hromadnými dopravnými prostriedkami z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu práce a späť do maximálnej výšky 2 000 Sk mesačne. Ako nám povedala Anna Skaláková, každý žiadateľ musí o príspevok požiadať písomne a najneskôr do 10 kalendárnych dní nasledujúceho mesiaca od vzniku pracovného pomeru. Bližšie informácie každému žiadateľovi podajú zamestnanci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove, oddelenie sprostredkovateľských služieb a útvar EURES. (mp)

Agentúre nielen zo svojich
V rámci Národného projektu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR už nemusia občania, ktorí si nájdu zamestnanie prostredníctvom agentúry, sami zaplatiť úhradu za jej sprostredkovanie. Môžu na úrade práce požiadať o vyplatenie príspevku vo výške 1 453 Sk na úhradu nákladov, súvisiacich so sprostredkovaním zamestnania. Pracovná zmluva – či už na území Slovenska alebo v zahraničí – však musí byť uzatvorená minimálne na 6 mesiacov.
(up)

Strom radšej zhodili hasiči
Krivá/Dlhá nad Oravou
– Streda 8. júna, pol druhej popoludní. Na hlavnom ťahu Oravou, ceste I/59, sa zastavila doprava. Dôvod: pracovníci Slovenskej správy ciest, strediska údržby Dolný Kubín a hasiči Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne, z útvaru Tvrdošín práve odstraňovali nebezpečný statný smrek, hroziaci, že spadne priamo na vozovku. Cestári si v ten deň všimli, že z brala v „pomalom esíčku“, kde je cesta zovretá medzi skalnou stenou a korytom rieky Orava, visí polospadnutý strom. Stačil by len trochu silnejší závan vetra či vytrvalejší dážď – ktorý napokon aj prišiel – a smrek by sa zosunul priamo na cestu. S trochou šťastia nie na niektoré z áut, autobusov či kamiónov, veď vozidlá tadiaľto prechádzajú jedno za druhým. Aby sa chlapi dostali na skalnú stenu, hasiči využili zdvíhaciu plošinu, strom uviazali na lano a strhli na cestu. Premávka bola na rušnej ceste zastavená na 35 minút a v obidvoch jazdných pruhoch bola obnovená približne hodinu od začiatku bezpečnostného zásahu.
(mp)

Úradníka zadržali pri preberaní peňazí
Oravská priehrada
poskytuje veľké možnosti vodných športov, každý majiteľ motorového plavidla však vie, koľko „behačiek a vybavovačiek“ musel absolvovať, kým mohol čln alebo vodný skúter spustiť na vodu. Medziiným musel zájsť aj na Štátnu plavebnú správu, kde Úrad boja proti korupcii zadržal pri úplatkárstve ďalšie- ho zamestnanca štátnej správy. Je ním vedúci pobočky Štátnej plavebnej správy Žilina a plavebný inšpektor Vladimír S. Minulý týždeň ho vyšetrovateľ obvinil zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Polícia zadržala vedúceho poboč- ky priamo po prevzatí 10-tisícového úplatku. Plavebný inšpektor žiadal i prijal úplatok od istého Ružom- berčana. Služ- bou na oplátku malo byť vydanie preukazu na vedenie člna. Vyšetrovateľ obvinil Vladimíra S. z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Obvinený je stíhaný na slobode. Hrozí mu trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Ružomberčan vo februári tohto roka podal na Štátnej plavebnej správe Žilina žiadosť o vystavenie preukazu odbornej spôsobilosti vodcu malého plavidla. Podľa zákona o vnútrozemskej plavbe musí žiadateľ o vystavenie takéhoto preukazu spraviť základné a doplňovacej testové skúšky. Vedúci pobočky Štátnej plavebnej správy Žilina Vladimír S., ktorý je zároveň aj plavebným inšpektorom, mužovi prisľúbil vydať preukaz bez spomínaných testových skúšok. Žiadal však za to úplatok 10 000 korún. Ružom- berčan nevyužil výhodu, ktorú mu Vladimír S. ponúkal. Naopak, jeho požiadavku oznámil polícii, priamo Úradu boja proti korupcii. Polícia pripravila akciu na zadržanie úplatkára. Ružomberčan, už v pozícii policajného agenta, odovzdal v kancelárii Štátnej plaveckej správy Žilina plavebnému inšpektorovi Vladimírovi S. po- žadovaných 10 tisíc. Po prevzatí úplatku ho polícia zadržala. „Odhaľovanie trestných činov korupcie je veľmi náročné. Vzájomná pomoc občanov a polície je preto pri odhaľovaní korupcie neoceniteľná,“ hovorí na magro tohoto druhu trestnej činnosti pracovníčka komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR Jana Pôbišová. „Preto vyzývame všetkých občanov, aby sa nebáli poskytnúť informácie v podobných prípadoch polícii, alebo priamo Úradu pre boj proti korupcii.“
(mp)

Obete týrania už nie sú na problémy samy
Žilina
– Vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska postupne vznikajú pracoviska nezávislého občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia (PON). OZ je členom Európskeho fóra služieb obetiam. Prednedávnom začala jedna z krajských poradní už pracovať aj v našom krajskom meste, v Žiline. Ponúka bezplatné poradenské služby občanom celého Žilinského kraja, teda aj Oravcom, každý štvrtok popoludní. Jej pracovisko sa nachádza v centre mesta, v Žilinskej knižnici na Ulici A. Bernoláka. Pomoc a radu tu nájdu občania, ktorí sa stali obeťami alebo svedkami násilných trestných činov, domáceho násilia, dopravných nehôd, katastrof, živelných pohrôm či iných nešťastných udalostí. Svoje služby im ponúkajú odborníci: psychológ Róbert Braciník, sociálna pracovníčka Katarína Kurillová a advokátka Zdenka Hulmanová. Najväčšie percento klientely PON tvoria ženy, ktoré sa nedokážu vzoprieť neznesiteľnej situácii v manželstve a neustále znášajú násilnícke sklony partnera – vo falošnej snahe chrániť svoje deti sa samy stávajú obeťami domáceho násilia a týrania. Nevidia východisko a vôbec nepoznajú svoje právne a sociálne možnosti. Pritom odborníci tvrdia, že známe prípady v našom okolí sú len nebadanou špičkou ľadovca. Ano povedal R. Braciník, PON nerieši problémy klientov tak, že za nich behá po úradoch, vybavuje sociálnu pomoc či podáva za nich trestné oznámenia. Podľa neho je pre väčšinu klientov PON dôležitá najmä emocionálna a morálna podpora, ktorá im dodáva odvahu, energiu a sebaistotu. Spolu hľadajú východiská, klient sa dozvie o svojich právach, možnostiach riešenia momentálnej situácie. „Stáva sa však, že občas niektorého klienta, ktorý to naozaj potrebuje, sprevádzame aj na súdne pojednávanie,“ dodáva R. Braciník. Ktokoľvek, kto má pocit, že sa ocitol v bezvýchodiskovej situácii, že svoj ťažký životný údel už nedokáže uniesť, môže sa obrátiť na týchto odborníkov. Stretnutie si môže dohodnúť telefonicky každý štvrtok od 14.00 h do 18.00 h na tel č. 041/723 47 77, alebo v inom čase na mobilnom čísle 0905 988 600, prípadne mailom na adrese zilina@pomocobetiam.sk.
(mp)

Drevenice na Bobrovej rali sú pod dozorom svätého
Podbiel – Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. O pravdivosti tejto vety ani zamak nepochybovali ani naši starí otcovia, žijúc v malých, ale útulných dreveničkách, učupených v oravských podhorských dedinkách. Bobrova raľa v Podbieli je jedným z mála celistvých komplexov pôvodných slovenských dreveníc, preto bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. A neďaleko nej, v susedstve kostola, stráži „drevenú dedinu“ pred kikiríkaním červeného kohúta drevená socha sv. Floriána, ktorá vzišla spod rúk známych podbielskych rezbárov. Socha doplnila drevených strážcov dediny na trio – oproti, cez hlavnú cestu do Poľska, stopuje drevený stopár v kroji a tých, ktorí z cesty odbočia do Studenej doliny, prekvapí pri ceste neúnavná hrabačka. Všetky tri postavy dokážu hýbať končatinami, nevyčerpateľným zdrojom energie je pre ne voda... Voda, v ktorej skončil približne pred sedemnástimi storočiami aj mladý vojak, kresťan, ktorý odmietol vzdať hold pohanským bohom. Popravený bol utopením... Bol to sv. Florián, dnešný patrón hasičov, ktorý súčasne vraj ochraňuje ľudí aj pred povodňami.
(mp)

Už štvrtýkrát putovala cena na Oravu
Sedemčlenný rodinný súbor Kurtulíkovcov z Námestova aj tento rok ako jediný reprezentoval Slovensko na VIII. Medzinárodnom festivale rodinnej muziky Familia TCZEW 2005 v Poľsku. Festival sa konal od 26. do 29. mája pod patronátom poslancov Senátu a Sejmu Poľskej republiky, generálneho konzula SRN, biskupa Pelplinskej diecézy a prezidentov miest Starogradu Gdaňského a Tczewa. Cieľom festivalu je medzinárodná integrácia, ktorá by vyzdvihla rodinné muzicírovanie a propagovanie rôznorodej muziky vo svete. Kurtulik band výborne obstál v konkurencii 23 účinkujúcich súborov z Poľska, Ruska, Nemecka, Bieloruska, Litvy, Ukrajiny a Izraela. Rodinný súbor, ktorý sa zúčastnil festivalu štvrtýkrát, získal aj tohto roku jednu z hlavných cien – digitálny fotoaparát. V podaní rodiny Kurtulíkovcov zazneli na medzinárodnom festivale čardáše a cigánske piesne, ktoré mali u publika veľký úspech. Podľa otca Karola Kurtulíka sa celý festival niesol vo veľkolepej atmosfére, umocnenej aj množstvom sprievodných akcií, akými boli napríklad tancujúce „svetelné fontány“ či vystúpenia profesionálnych kapiel, spevákov a orchestrov. „Sme veľmi vďační aj za pomoc, ktorú nám niektorí priatelia z Námestova poskytli, aby sme sa festivalu mohli zúčastniť,“ dodáva Karol Kurtulík.
(ač)

Na chrbte nesie už desať krížikov
Tvrdošín – Pravdepodobne najstaršou obyvateľkou Oravy je Margita Oravcová z Tvrdošína - Medvedzia, ktorá sa 5. júna dožila nezvyčaj- ných 104. narodenín. Narodila sa v prvom roku minulého storočia vo vtedajšom Ondrišeli, neskôr Nálepkove. Keď mala pani Margita tridsať rokov, manžel jej najprv ťažko ochorel, onedlho potom ho pochovala. Ona sama sa v ťažkom období hospodárskej krízy musela postarať o tri deti. Práca, práca a ešte raz práca – doma i v zamestnaní – v neustávajúcej činnosti prežila Margita Oravcová 70 rokov svojho života. Veď aj v takom požehnanom veku stále ešte pracovala. V sedemdesiatke si konečne začala užívať zaslúžený dôchodok. Obyvatelia sídliska Medvedzie ju poznali ako čipernú babičku až do deväťdesiatky. Dnes už ťažko chodí, no optimizmus jej stále nechýba.
(mp)

Zverejnili výsledky súťaže Rudolfa Dilonga
Ružomberok – Na počesť 100. výročia narodenia trstenského rodáka Rudolfa Dilonga zorganizoval Vedecký ústav Ladislava Hanusa v spolupráci s Filozofickou fakultou Katolíckej univerzity v Ružomberku v rámci Roka Rudolfa Dilonga literárnovednú súťaž, do ktorej sa mohli zapojiť študenti všetkých stredných škôl (SŠ) na Slovensku, študenti KU v Ružomberku, ostatných vysokých škôl a pedagógovia SŠ na Slovensku. Výsledky zverejnili organizátori na webovej stránke fakulty uplynulý týždeň v pondelok. V súťaži, ktorá sa skladala z dvoch tematických okruhov, si prvé miesto v kategórii stredoškolákov odniesla za najlepšiu vedeckú štúdiu Valéria Jarošová zo Spišskej Novej Vsi. Druhé miesto za najlepšiu esej patrí Veronike Cvengrošovej z Markušoviec a tretie Lucii Bobkovej zo Spišskej Novej Vsi. V kategórii vysokoškolákov získala najvyššie a jediné ocenenie vedecká štúdia Kataríny Pekárikovej z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V kategórii učiteľov stredných škôl odmenili vedeckú prácu PhDr. Lýdii Blahovej z Novej Bane. Všetci víťazi budú ocenení diplomom a laureáti ocenení finančnou odmenou. Osobné prevzatie diplomu a finančnej odmeny sa uskutoční 7. septembra 2005 - v čase konania Konferencie o živote a diele Rudolfa Dilonga pod názvom Rudolf Dilong – Básnik magickej príťažlivosti. Novoťou zneli tóny chorálov
Novoť - Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne, Miestne kultúrne stredisko a Farský úrad v Novoti organizovali 12. júna IX. ročník festivalu mládežníckych cirkevných speváckych zborov. Predstavili sa zbory, ktoré majú svojich priaznivcov a každý rok pritiahnu pozornosť nielen obyvateľov Novoti. Mládežnícke cirkevné zbory sú nositeľmi myšlienok, ktoré rezonujú u všetkých vekových skupín. Pavol Bažík, odborný lektor festivalu, v minulom roku na margo podujatia povedal: “Účasť zboru na takomto podujatí je často jeho jedinou odmenou za vynaloženú prácu počas celého roka, lebo práca so zbormi je v súčasnosti nedocenená, i keď mnohokrát supluje školskú hudobnú výchovu a podieľa sa na spevavosti detí, umož- ňuje ich verejné vystúpenia a sebarealizáciu mládeže, vypĺňa ich život a podieľa sa na duchovnom obohatení a raste.“ Tento rok sa v Novoti predstavilo päť zborov. Mládežnícky spevácky zbor Burizón z Novote pod vedením dirigentky Márie Kobellovej píše už 12-ročnú históriu. V jeho repertoári sú nielen duchovné, ale i ľudové a detské piesne, ktorými obohacuje kultúrny život v obci. Umelecká úroveň súboru stúpa, čo sa prejavuje v spracovaní čoraz náročnejších piesní. Ďalším účinkujúcim bol spevácky zbor CD z Brezovice, vedený Lenkou Hajdúkovou. V súčasnom zložení zbor pôsobí šesť rokov. Cieľom jeho členov je „oslavovať trojjediného Boha a Nebeskú matku a zároveň pomôcť sebe aj iným hlbšie a úprimnejšie žiť vieru“. Spevácky zbor Gaudium z Nižnej pod dirigentskou taktovkou Daniely Štecovej uvádza duchovné piesne, vystupuje na rôznych akadémiách a začína s prezentáciou vlastnej tvorby. Zúčastňuje sa festivalov, prehliadok a obecných kultúrnych podujatí. Spevácky zbor Mária z Trstenej pracuje pod vedením Márie Sokolovskej, Márie Lacekovej a zvukára Martina Straku. Ich repertoár tvoria detské, mládežnícke náboženské piesne a taktiež sa snažia o vlastnú tvorbu. Zahraničným hosťom na festivale bol Chor Mika Maria z Pewle Slemienskej z Poľska. Zbor má družbu s obcou Rabča, účinkuje počas bohoslužieb a zúčastnil sa viacerých poľských festivalov.
(ač)

Ľudia sem hneď radšej prídu
Prostredie predajne potravín na trstenských Hradách poznajú obyvatelia z okolia už celé desaťročia takmer v nezmenenej podobe. Ako nám povedala vedúca predajne Erika Čierna, s výborným nápadom na spestrenie každodenného nákupného kolotoča prišli chlapci a dievčatá z III. A Základnej školy pri Oravci. Pod dohľadom svojej triednej učiteľky Gabriely Kapiorovej vytiahli výkresy, farby a pastelky a vytvorili hotovú pestrofarebnú lúku. Svojimi prácami napokon spestrili výklad predajne, okolo ktorej mnohí z nich denno-denne prechádzajú.
(mp)

Krása v nitiach schovaná
Pod názvom Ihlou a niťou sa nesie už avizovaná výstava členiek Klubu výšivky pri Oravskom osvetovom stredisku v Dolnom Kubíne, ktorú pripravila Magda Štajerová. V klube fungujúcom prvý rok sa pravidelne raz za mesiac stretávajú ženy a dievčatá so záujmom o vyšívanie a ručné práce a odovzdávajú si navzájom svoje skúsenosti Vo vestibule Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne výšivkami rozličných techník prezentujú svoju prácu A. Janeková z Revišného, A. Smolková z Istebného, Z. Štajerová zo Zábreže, E. Luptáková z Osádky, M. Kocková z Párnice a M. Filová, K. Hadová, A. Šimoniová, M. Konečná, Ž. Záhorová a M. Laurinčíková z Dolného Kubína. Výstava potrvá do 30. júna.
(ač)

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 8. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 2. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 7. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 010
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 614
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 211
 4. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 080
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 861
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 3 598
 7. Crème de la crème po slovensky 3 251
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 197
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 905
 10. Stiahnite si stovky e-kníh 2 529
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Za týmito dverami napadol syn nožom svoju matku aj brata.

Miroslav zaútočil na svoju rodinu nožom, zraneným išlo o život.


8m
Kovové srdce stojí pred kultúrnym domom.

Kovové srdce malo u detí veľký úspech.


4 h
Istebné (v ružovom) sa vďaka víťazstvu 6:0 dostali do čela tabuľky.

Dovtedy prvý Tvrdošín nedokázal využiť početnú výhodu.


2 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto sa zrazilo s chodcom.


(mb) 16 h

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


21 h

Pre búrku padali aj stromy.


22. jún