HRUŠTÍN. Milan Michalčík (23) žije odmalička s množstvom chorôb. Obyčajný kašeľ a teplotu zvykol v posteli liečiť aj mesiac, aby však mal aspoň nejakú činnosť, začal šúľať krepový papier do guľôčok a vytvárať z toho obrázky.
Dvesto vlajok svetových štátov robil štyri roky a použil na ne viac ako 500-tisíc drobných guľôčok. Teraz sa pustil do erbov slovenských obcí, ktorých je s troma vojenskými obvodmi 2930. Robotu vraj má na najbližších 30 rokov.
Vzácne ochorenie
Michalčíkovci to od samého začiatku nemali ľahké. Po siedmich rokoch sa im narodilo prvé vytúžené dieťa, dcéra Kristína.
„A do dvoch rokov bol na svete aj Milanko,“ hovorí mama Terézia. Odmalička však mal množstvo zdravotných problémov. Cystická fibróza, nábeh na cukrovku či veľa detských chorôb. „Až sme skončili pri tom, že posledné štyri roky čaká na darcu kostnej drene.“
Milanko má vzácny Shwachman-Diamondov syndróm, ktorý má za následok úbytok bielych krviniek a stratu funkčnosti kostnej drene. „Teraz sa to utíšilo, má liečbu a aj výsledky sú celkom dobré.“ Pre oslabenú imunitu si však musí dávať veľký pozor a vyvarovať sa akéhokoľvek ochorenia.

Vytúžený diplom
Po vzore staršej sestry, ktorá chodila na geografické olympiády a zbierala diplomy, chcel byť aj Milan v niečom výnimočný. Na základnej a potom aj strednej škole však bol integrovaný žiak.
„Učili sme sa spolu aj päť hodín denne, lebo chcel byť dobrý a získať diplom,“ spomína mama. Podarilo sa. Po úspešnej maturite ho pred celou školou ocenili za obrovskú snahu počas celého štúdia aj za to, aký je človek.