ORAVSKÁ PRIEHRADA. Do dvoch rokov plánujú ochranári vybudovať vo vode umelú stavbu. Slúžiť má ako útočisko pre vtáky. Ľudia sa búria a podpisujú petíciu. Ďalší ostrov nechcú.
Jeden Vtáčí ostrov už predsa priehrada má, chránený je od roku 1973. Ochranári ho pravidelne ošetrujú tak, aby vytváral vhodné hniezdne podmienky pre ohrozené druhy.
„Zdanlivo by sme mali byť spokojní, väčšinou si svoju úlohu plní a patrí medzi najvýznamnejšie hniezdne lokality niektorých ohrozených druhov,“ povedal Dušan Karaska, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Beztak ohrozené vtáctvo sa však musí vyrovnávať s ďalšími ohrozeniami.
Nedostatok hniezdnych možností vytvára veľký tlak a boj o miesto. „Vtáky si vzájomne konkurujú, silnejšie vytláčajú slabšie, dochádza k vzájomnému vyrušovaniu.“
Život na ostrove však komplikuje aj nevhodná poloha, nachádza sa totiž v blízkosti turisticky atraktívnej oblasti. Ľudia naň často nelegálne vstupujú, čo má v hniezdnom období nepriaznivé následky a dochádza k stratám na vajciach i mláďatách.

Narastajúcim problémom je aj budovanie nelegálnych stavieb na brehoch vodnej nádrže, čo opäť likviduje možnosti hniezdenia. Vtáčí ostrov výrazne ovplyvňuje aj výška vodnej hladiny, keďže jeho najvyšší bod sa nachádza pod maximálnou kótou vzdutia hladiny priehrady.
„Skoro každý rok býva ostrov z väčšej či menšej časti zaplavený a stáva sa to aj počas hniezdneho obdobia,“ povedal ornitológ Miroslav Demko.