ORAVSKÝ PODZÁMOK. Oravské múzeum má za sebou niekoľko aktivít. Natočilo VR film o Oravskom hrade, skrátenú 2D verziu filmu a urobilo digitalizáciu vzácneho historického oblečenia z hrobky.
VR film prezentuje Oravský hrad, hradné priestory. Je obohatený o dobové scény, ktoré autenticky približujú život v dávnej minulosti. Návštevníci si ho budú môcť pozrieť cez VR okuliare.
Skrátená 2D verzia filmu a bonusové video pod názvom Oravský hrad ako ho nepoznáte, bude pre návštevníkov prístupný v najvyššej časti Oravského hradu – v Citadele.
„Myšlienka o natočení filmu mi napadla, keď som rozmýšľala nad tým, ako priblížiť hrad ľuďom so špeciálnymi potrebami. Oravský hrad je postavený na brale, terén je náročný, nachádza sa tu veľa schodov,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. „Cez VR okuliare si návštevníci budú môcť pozrieť hrad a jeho hradné časti v jeho plnej kráse v obnovenej renesančnej budove, ktorú chceme sprístupniť osobám so špeciálnymi potrebami ešte túto letnú turistickú sezónu.“

V rámci mikroprojektu Odhaľovanie sprístupňovaním – spoznávame dedičstvo pohraničia Poľska a Slovenska, ktorého partnerom je gmina Czarny Dunajec, urobili aj digitalizáciu historických odevov, ktoré pochádzajú z hrobiek Turzovcov a Henkelovcov z Kaplnky sv. Michala.
Celkovo je digitalizovaných päť odevov, ktoré pochádzajú zo 17. storočia a v súčasnosti sú vystavené v špeciálnej klimatizovanej vitríne v klenotnici Oravského hradu. Moderná technika umožňuje prehliadnuť si čiapku, dolomán, mentieku, kabátik, nohavice a kabátec, dievčenské šaty z pohodlia domova zo všetkých strán a dokonca aj zvnútra.

„Cieľom 3D digitalizácie bolo, aby sme uchovali vzácne zbierkové predmety pre ďalšie generácie aj vo virtuálnom priestore. Oravské múzeum patrí do malej skupiny múzeí v rámci Európy, ktoré sa môžu pýšiť zbierkovými predmetmi takéhoto druhu. Odevy sú prístupné na platforme sketchfab s krátkym opisom v troch jazykových mutáciách,“ dodala riaditeľka Mária Jagnešáková.