PODBIEL. Včera popoludní sa oheň rozhorel v podkroví jednej z dreveníc na Bobrovej rali.
„Po odvetraní priestoru hasiči zistili, že požiarom je zasiahnutá vnútorná izolácia strechy. Kvôli veľkému zadymeniu zasahovali hasiči s autonómnymi dýchacími prístrojmi,“ povedal krajský hovorca hasičov Michal Kypus.
Zasahovalo päť profesionálnych hasičov a štyria dobrovoľní s trom kusmi hasičskej techniky. Spoločne sa im požiar podarilo lokalizovať do pol hodiny, o ďalšiu hodinu bol už úplne zlikvidovaný.
„Pri požiari sa zranila jedna osoba, ktorá sa nadýchala splodín horenia. Po ošetrení ju zdravotníci odviezli do nemocnice v Trstenej,“ doplnil informácie Kypus.

Vďaka pohotovému zásahu hasičov sa podarilo zachrániť nielen požiarom zasiahnutú drevenicu, ale aj ostatné. Stoja veľmi blízko vedľa seba a je pravdepodobné, že keby sa oheň rozhorel, tak by plamene preskočili na ďalšie drevenice a hospodárske budovy. Škody by boli nevyčísliteľné nielen z hmotného pohľadu, ale hlavne z historického, pretože takýto komplex jedinečných budov je naozaj výnimočný. Preto ich vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Bobrova raľa v Podieli
V Podbieli sa v málo narušenej forme zachovala tradičná zástavba hospodárskych dvorov, charakteristická pre strednú Oravu. Bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Je jednou z najzachovalejších lokalít na Orave tohto typu.
V tejto dedine a v niekoľkých mestečkách sa zaužíval spôsob obývania zadných komôr a upravených izieb pristavaných za dom do dlhej línie, ktorá zároveň predlžovala dvor. Niekde sa v domovej línii postavili 2 - 4 bytové celky. V Podbieli sa zachoval charakteristický komplex celkov postavených v radoch za sebou nazývaný Bobrova raľa, ktorý pôvodne pozostával z 56 bytových celkov postavených v 32 radoch. Obsahoval 18 dvojbytových domov, 2 trojbytové a 1 so štyrmi bytovými celkami. V dnešnej dobe už väčšina chalúpok nie je trvalo obývaná, niektoré stavby slúžia na rekreačné účely.
Ľudový dom v Podbieli patrí k typu stredoslovenského dreveného domu, ktorý je rozšírený v severnej časti stredného Slovenska. V severnej časti Oravy sa najčastejšie vyskytuje spojenie izby, pitvora - predeleného na kuchyňu, a zadnej izby. Takéto členenie má väčšina domov vo všetkých obciach povodia Oravy od Tvrdošína nadol. Výnimku vytvára Podbiel, kde väčšina starých domov vytvára spojenie trojpriestorových obytných celkov (izba, pitvor, komora). Z pitvora sa vstupuje na jednej strane do izby, na druhej strane do komory, ktorá vo väčšine domov zmenila svoju pôvodnú funkciu a stala sa zadnou izbou. Pôvodne bola v prednej izbe pec, ktorá sa vykurovala z pitvora, jeho zadnej časti slúžiacej ako kuchyňa, kde sa nachádzalo ohnisko. V jednom dome bývali pôvodne dve rodiny, každá v jednej izbe, pitvor a kuchyňa boli spoločné. Varilo sa na otvorenom ohni a dym bol odvedený kochom pod strechu. Komín nebol vyvedený nad strechu, ale bol ukončený na pôjde pieckou z plochých skál, ktorá zachytávala iskry.