MALATINÁ. Nízke prevýšenie od Malatinej až po Veľké Borové. Trať je nenáročná, vedie zväčša horizontom s krásnymi výhľadmi na Vysoké či Nízke Tatry, Chočské vrchy, Babiu horu, Malú Fatru. Prechod Malatinskou magistrálou by vo februári oslávil okrúhle 20. výročie. Súčasná doba však zakazuje organizovať hromadné podujatia, takže oslavovať sa bude až ďalší rok. Pripomeňme si aspoň históriu tohto obľúbeného prechodu.
Na úvod len do polovice trate

Prvý ročník Malatinským chotárom sa konal 23. februára 2002. Organizovala ho obec, firma Martina Slušňáka a ďalší nadšenci turistiky. „Bežecká trasa bola trochu iná, než máme zaužívané dnes,“ informuje starosta Zdenko Kubáň, ktorý čerpal informácie z kroniky. „Bežkári sa pustili do doliny a potom smer Pajta. Peší išli tradične Mlynovicou na Pajtu. Snežilo a snehu bolo veľa. Počasie sa natoľko zhoršilo, že plánovanú trasu až na Pajtu sa nepodarilo uskutočniť a tak za pomoci techniky sa guláš nakoniec uvaril a podával v polovici Grúňa. Aj napriek horšiemu počasiu sa podujatie vydarilo, čím sa odštartovala štafeta zimných prechodov v našej obci.“
Odvtedy prichádzajú pravidelne na prechod do Malatinej turisti z KST Prievidza (vždy celý autobus), ale aj zo Žiliny, Martina či Liptova a veľa Oravcov.
Druhé pokračovanie sa konalo až 1. marca. V kronike sa zachovali tieto informácie.
„Trasa pre peších ostala (až dodnes) a bežkári sa opäť pobrali na Pajtu cez Dolinu a potom okruhom do Malatinej. Domáci zapriahli aj konský povoz a tak z odvozu na saniach malo zážitok aj pár turistov. Medzi prvými, ktorý zvládol trasu, bol doktor Bielik, ktorému sa v Malatinej páčilo a zúčastnil sa viacerých zimných prechodov v obci. Počasie sa vydarilo, guláš sa zjedol, účastníci boli spokojní a tešili sa na budúci ročník.“
Piaty ročník (január 2006) vítal turistov z celého Slovenska či zahraničia. Stal sa súčasťou štvrtého medzinárodného zimného zrazu turistov a 40. ročníka Slovenského zimného zrazu turistov.
Kľúčový bod Pajta

Od roku 2007 nastúpil na stoličku starostu Malatinej Zdenko Kubáň a aktívne sa zapojil do pokračovania tradície zimného prechodu. „Vždy sa snažíme turistov pekne privítať, pohostiť či zabaviť. Ustálili sme si určitý štandard. Účastníkov víta starosta ako hlavný regulovčík dopravy, lebo každá ruka sa pri organizovaní ráta. Po registrácii si každý návštevník pochutí na domácich šiškách s čajom, ktoré celú noc s láskou pečú domáce žienky. Napečú až 500 šišiek. Štandardne máme v ponuke tri bežecké a jednu pešiu trasu. V prípade nedostatku snehu máme k dispozícii dve pešie trasy podľa uváženia organizátorov a aj sa menia.“
Kľúčovým prvkom zimného prechodu Malatinskou magistrálou je Pajta, drevená bačovská stavba a symbol obce. Stretávajú sa tam všetky trate.
„Momentálne je vybudovaná nanovo, a to za pomoci eurofondov,“ hovorí starosta. „Pri Pajte je bufet pre turistov, čaj, sladkosti pre deti a vatra, pri ktorej si ľudia poopekajú slaninku, zaspievajú s ľudovou hudbou, porozprávajú sa, potešia z krásnych výhľadov. V sále kultúrneho domu si pochutnajú na výbornej kapustnici a zabavia sa pri speve s ľudovou hudbou.“ Žiadny ročník by sa neuskutočnil bez zanietených organizátorov. Materiálna a finančná stránka stojí na obci. Ostatné zabezpečuje KST PAJTA Malatiná.
„Členovia vkladajú do prípravy i samotného prechodu srdce. Chcem im za to poďakovať. Ďakujem tiež všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli a pomáhajú organizovať spomínané zimné prechody od prvého ročníka až po ten posledný,“ uzavrel starosta.
