ORAVSKÁ PRIEHRADA. Od konca augusta do konca novembra mal Vtáčí ostrov netradičných obyvateľov. S údržbou vegetácie pomáhalo päť capkov.
Robia to bežne
Počas hniezdneho obdobia je na ostrove vyše tisíc párov čajok. „Sú to dva druhy – čajka bielohlavá a čajka smejivá – a potom asi jeden až dva páry vzácnej čajky čiernohlavej,“ hovorí ornitológ Miroslav Demko. V tomto roku tam tiež zahniezdilo viac ako päťdesiat rybárov riečnych a niekoľko desiatok kačíc divých. „Máme tu aj niekoľko desiatok párov vzácnej kačice chripľavky, tých je dokonca najviac na celom Slovensku.“
Vodné vtáctvo má však rado ploché ostrovy s nízkym porastom uprostred vody, odkiaľ majú dobrý výhľad aj prílet. Vtáčí ostrov preto musí Správa CHKO Horná Orava v spolupráci s Slovenskou ornitologickou spoločnosťou pravidelne po skončení hniezdnej sezóny udržiavať.
„To znamená vykosiť, odstrániť či pohrabať porast, ktorý potom spálime, alebo necháme na kope a sám sa časom rozloží.“ Popri tom vyzbierajú aj naplavené odpadky či vytvárajú plochy na hniezdenie pre rybáre riečne.
Capkovia na ostrove
Tento rok sa ale správcovia ostrova s rozlohou zhruba dva hektáre rozhodli vyskúšať prvý raz iných pomocníkov, a tak ušetriť sily i peniaze. Na tri mesiace tam doviezli päť capkov od miestneho chovateľa.

„Nie je to žiadna novinka, dobré skúsenosti máme už aj z iných častí Slovenska,“ vysvetľuje Demko. Tieto aktivity na ochranu troch významných mokradných lokalít na Slovensku (Poiplie, Senné a Oravská priehrada) sú podporené v rámci programu Európskej únie Life+.
Jedinou úlohou capkov bolo len sa čo najviac pásť. „Capkovia sú dobrí v tom, že nežerú len trávu, ale vyberajú si aj kroviny, vŕby a pustili sa dokonca aj do ostríc.“
Počas celého obdobia nad nimi robili dozor ornitológovia z brehu.