DOLNÝ KUBÍN. Množstvo odpadu vyprodukovaného obyvateľmi a firmami v Dolnom Kubíne, ktorý končí na skládke, postupne klesá. V roku 2016 ho bolo 3838 ton, minulý rok 3073 ton.
Znižuje sa vplyvom klesajúceho počtu obyvateľov, ale aj zlepšením separácie. Výrazne pritom pomáhajú nové stroje a zariadenia za takmer 1,5 milióna eur, ktoré Technické služby získali z eurofondov. Ich zásluhou sa množstvo vyseparovaného odpadu za rok zvýšilo o 550 ton na viac ako 1600 ton.
Okresné mesto dosiahlo úroveň vytriedenia komunálneho odpadu 43 percent, no podľa konateľa Technických služieb Pavla Heška je to stále málo. „Cesta k zvýšeniu vedie cez lepšiu separáciu.“
Bioodpad už zbierajú
Heško vysvetlil dôvody, prečo treba znížiť množstvo zmesového odpadu z domácností. „Dnes sa už skládky nebijú o zákazníka. Začína trend, pri ktorom svoju kapacitu ponúknu na internetovú dražbu, vyhrajú tí, čo ponúknu najviac. A kapacity sú limitované, nové skládky nevznikajú. Prevoz na väčšie vzdialenosti predražuje výslednú sumu, ktorú nakoniec aj tak zaplatí producent, teda občan. Stávame sa vazalmi, musíme pristupovať na podmienky určené zákonom a skládkami.“

Dolnokubínska samospráva už dávnejšie darovala kompostéry do rodinných domov. V roku 2018 rozmiestnila po meste 110- a 240-litrové hnedé kontajnery na biologicky rozložiteľný odpad pre obyvateľov bytoviek. Za europeniaze k nim získali aj vozidlo na ich vývoz.