Či však kvarteto šikovných programátorov do Osaky pocestuje, nevedia ani ich odborní lektori, vedúci krúžky mladých programátorov v Chlebniciach a v Trstenej Karol Pauchly a Magdaléna Zmarzláková. „Je to smutné, že hoci súťaž spoluorganizovalo aj Ministerstvo školstva SR, nie je ochotné dať ani korunu na to, aby sa víťazi mohli zúčastniť celosvetového finále v Osake. Možno sa ministerstvo riadi heslom národnej súťaže: Nezáleží na tom, či zvíťazíte alebo budete porazení, ale na tom čo nové sa naučíte! Slovenská spoločnosť elektronikov hradí v Osake len štartovné, na zvyšok si máme sponzorov zháňať sami. Preto chceme poprosiť všetkých potenciálnych sponzorov o podporu, na jej výške nezáleží, poteší nás aj najmenší príspevok. Veď máme, dá sa povedať, nôž na krku - čas nás veľmi súri, pretože svetové finále začína už 13. júla,“ hovorí Karol Pauchly st. Ako nám potvrdila aj Magdaléna Zmarzláková, cena leteniek a ubytovania pre jeden tím dosahuje pre nich priam astronomické číslo – 150 000 Sk.
Víťazný Záchranár Karola Pauchlyho ml. a Mareka Sáreného z Klubu mladých programátorov v Chlebniciach mal za úlohu hľadať obete v simulovanej miestnosti. Vyhľadávanie spočívalo v rozlišovaní odrazu svetla od rôzne sfarbených prekážok – podlahy, vodiacej čiary a tiel obetí. Chlapci museli svojho robota navrhnúť tak, aby zvládol rôzne svetelné a magnetické podmienky, lebo tie sa na jednotlivých súťažných miestach líšili. Súčasne museli byť schopní nakalibrovať roboty podľa podmienok priamo na mieste súťaže. „Tri roky sa zúčastňujeme celoslovenskej súťaže Istrobot v Bratislave, nechýbali sme na nej ani v apríli tento rok. Tam súťažili chalani ešte každý sám za seba, no aby svoje schopnosti skutočne zúročili, dal som ich dohromady – tak tvoria dokonalý tím, pretože Karol je na tom lepšie s programovaním, Merek je zase šikovnejší čo sa týka stavby. Pretože kvalitný hardvér – stavebnicu mali všetci účastníci, my sme stavili na čo najdokonalejšie naprogramovanie robota,“ popisuje cestu k úspechu Karol Pauchly. „Ustriehli sme si všetky pravidlá, do Banskej Bystrice sme išli s vysokými ambíciami: buď berieme víťazstvo, alebo nič! Vyšlo to. O to je sklamanie chalanov väčšie – ak sa nám nepodarí získať dostatočnú podporu sponzorov, len so smútkom sa budú môcť obzrieť za horou svojej práce, ktorú chceli ukázať svetu...“
Ďalší víťazi Andrej Železňák a Ivan Zaťkuliak, žiaci ZŠ R. Dilonga v Trstenej zostrojili dvoch robotov – tanečný pár. Obliekli ich do krojov, pustili im pieseň skupiny Kamienok z Hladovky Orava je naj... a tí sa roztancovali v 2-minútovej choreografii. Aj pri týchto modeloch prejavil každý z chlapcov iné schopnosti – programovacie Ivan a stavbárske Andrej. Tí k vystúpeniu robotov doladili aj svoj imidž – od rovesníkov z folklórneho súboru Skorušina si požičali goralské kroje a javisko vypracovali do podoby oravskej dediny. Porota im udelila aj cenu za najlepší kostým. Každý, kto by chcel prispieť na cestu mladých „mozgov“ z Oravy do japonskej Osaky sa môže skontaktovať s vedúcimi pedagógmi ich programátorskej činnosti. Na ZŠ v Chlebniciach je to učiteľ Karol Pauchly (tel: 582 39 59, príp. e-mail: flatulent@szm.sk), na ZŠ Rudolfa Dilonga učiteľka Magdaléna Zmarzláková (tel: 539 25 98, e-mail: magda@zsdilong.sk).
Melánia Pastvová