Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

DROBNÉ SPRAVODAJSTVO

Regionálne voľby nás čakajú tento rok v novembri
Práce sa konečne rozbehli
Tragédia neďaleko Jasenovej
Na dohodu do podvodu
Tatry a Liptov pred Oravou
Magistrát podcenil rozvoj cestovného ruchu
Minister o pracovnej migrácii do

Regionálne voľby nás čakajú tento rok v novembri
Bratislava
- Voľby do samospráv vyšších územných celkov čakajú obyvateľov všetkých regiónov Slovenska 26. novembra tohto roku. Rozhodol o tom v piatok 3. júna predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. V prípade, že bude treba vykonať aj opakované voľby na predsedov VÚC, tie sa uskutočnia 10. decembra. Politické strany však musia viac ako o mesiac skôr predložiť kandidátne listiny na poslancov do zastupiteľstiev vyšších územných celkov aj na ich predsedov najneskôr do 17. októbra. Šéf parlamentu sa tak rozhodol po dohode so Štatistickým úradom SR a Ministerstvom vnútra SR, pretože ešte predtým je potrebné vykonať nevyhnutné technické prípravy. V Žilinskom samosprávnom kraji sú doposiaľ známi traja kandidáti na predsedu VÚC. O predsednícke kreslo sa má s plnou podporou Vladimíra Mečiara opätovne uchádzať Jozef Tarčák (ĽS-HZDS) z Námestova, zálusk naň však majú aj poslaneci NR SR Ján Mikolaj (nezávislý) zo Žiliny a Juraj Blanár (Smer) zo Žiliny.
(mp)

Práce sa konečne rozbehli

Skryť Vypnúť reklamu


Ešte minulý rok odbor dopravy Žilinského samosprávneho kraja spracoval návrh na úpravu komunikácií II. a III. triedy s tým, že dodávateľ prác vybuduje a bude spravovať tieto cesty 10 rokov. Medzi kritériami na opravu bol najdôležitejší stav komunikácie, počet obyvateľov lokality a vyťaženosť cesty. Po výbere dodávateľa prác sa však zistilo, že z pôvodného zoznamu musia niektoré cesty „vypadnúť“, pretože peniaze na ich rekonštrukciu nepostačia. Z doteraz schváleného úveru 500 mil. Sk pre okres Tvrdošín boli tak vyčlenené prostriedky iba na opravu týchto úsekov: Trstená (1,4 km za 4,8 mil. Sk), Liesek (2,0 km za 7,2 mil. Sk), Suchá Hora (1,2 km za 3,5 mil. Sk), Podbiel (1,1 km za 3, 37 mil. Sk), Oravský Biely Potok (1 km za 3,37 mil. Sk) a Zuberec –Huty (4,3 km za 12,3 mil. Sk). Práce na rekonštrukciách ciest sa už naplno rozbehli, o čom sa napríklad minulý týždeň presvedčili vodiči na cestách v Liesku či Trstenej.
(mp)

Skryť Vypnúť reklamu

Tragédia neďaleko Jasenovej
Vo štvrtok okolo 9.15 h vyhasol ľudský život na ceste z Dolného Kubína smerom na Ružomberok, neďaleko Jasenovej. K nešťastnej dopravnej nehode došlo tak, že vodič osobného motorového vozidla Citroen Berlingo zo zatiaľ nezistených príčin prešiel do protismeru. Tadiaľ v tú chvíľu prechádzala Lada Niva, v nej vodič a spolujazdec. Vodič Citroenu 39-ročný Miroslav K. z Ostravy svojim zraneniam podľahol krátko po prevoze do nemocnice. Vodič Lady 49-ročný Pavel L. utrpel ťažké zranenie, jeho spolujazdec ľahké zranenia. Obaja boli prevezení do NsP v Dolnom Kubíne. Polícia u oboch vodičov nariadila odber krvi na zistenie prítomnosti alkoholu v krvi. Pri dopravnej nehode bola na vozidlách spôsobená škoda najmenej za 300 000 Sk.
(mp)

Skryť Vypnúť reklamu

Na dohodu do podvodu
Mobily dnes jednoducho letia. Mladý či starý – ak nemáš mobil, nie si „in“. Nejde však o lacný špás - aj keď samotné nadobudnutie mobilu nestojí takmer nič, zmluvný paušál treba vytrvalo a poctivo platiť, čo stojí mesačne zopár stovák. Mobilománii však prepadajú v prvom rade mladí ľudia, pričom nie vždy na to majú. Svedčí o tom aj množstvo podvodov pri uzatváraní zmlúv s mobilnými operátormi, polícia rieši takýchto prípadov neúrekom. Ako sme sa dozvedeli od hovorcu KR PZ v Žiline Igora Mahúta, v poslednú májovú nedeľu obvinil policajný vyšetrovateľ z dvojnásobného podvodu 19-ročnú Máriu M. z Námestova. Tá sa ešte na konci minulého roka dohodla najmenej s dvomi ďalšími dievčatami na „bezpečnej finte“, ktorou chcela lacno prísť k mobilným telefónom. Ešte 29. decembra sa vybrala Eva Z. z Trstenej do Tvrdošína, kde uzatvorila s mobilným operátorom zmluvu o pripojení. Na základe zmluvy jej operátor poskytol mobilný telefón a SIM kartu za jednu korunu. Svojím podpisom sa Eva zaviazala uhrádzať mesačné splátky za užívanie telefónu. Namiesto toho však ihneď po uzatvorení zmluvy mobil predala Márii z Námestova a na polícii nahlásila stratu svojho občianskeho preukazu. Navlas rovnaká situácia sa zopakovala aj o deň neskôr, 30. decembra, scenár išiel takpovediac „cez kopirák“. V tej istej predajni uzatvorila zmluvu o pripojení ďalšia mladá Trstenčanka Lenka K. Aj ona sa zmluvne zaviazala za akciový telefón uhrádzať mesačné splátky. Na základe zmluvy dostala za korunu mobilný telefón, ktorý po dohode predala za 500 korún Márii z Námestova. Aj Lenka hneď nahlásila polícii stratu občianskeho preukazu. Polícia však nakoniec zistila, že v oboch prípadoch sa Mária s dievčatami na svojom konaní vopred dohodla. A tak vyšetrovateľ obvinil z podvodu nielen Námestovčanku Máriu, ale aj Trstenčanky Lenku a Evu. Trestné stíhanie dievčat bude prebiehať na slobode. A čo na to zákon? Ako nám povedal Igor Mahút, na trestnú činnosť, ktorej sa dievčatá dopustili, zákon ustanovuje trest odňatia slobody na dva roky, prepadnutie veci a zákaz činnosti alebo peňažný trest.
(mp)

Tatry a Liptov pred Oravou
Časopis Cestovate už niekoko rokov robí a vyhodnocuje ankety o cestovaní Slovákov – do zahraniia i doma, na Slovensku. Poda minuloroného hodnotenia respondentov sú najobúbenejšími miestami dovolenkovania Slovákov renomované zahraniné letoviská, na prvom mieste spomedzi nich skonila egyptská Hurghada. Nasledoval grécky Rodos, Makarská riviéra v Chorvátsku, poloostrovy Chalkidiki v Grécku, bulharské Slnené pobrežie, at. Spomedzi slovenských letovísk vyšli víazne naše vehory Vysoké Tatry. Po nich bol najvyšší záujem o Liptov a Nízke Tatry. Na štvrtom mieste medzi najobúbenejšími dovolenkásrskymi miestami sa umistnila Orava, za ou letovisko Ružiná, Slovenský raj a Pieniny. Slováci sa však nesústredia len na dovolenky, strávené na jednom mieste. Poda asopisu Cestovate oraz viac vyhadávajú najrôznejšie poznávacie zájazdy – doma i vo svete.
(mp) ?P: Magistrát podcenil rozvoj cestovného ruchu
O tom, prečo už niekoľko rokov nefunguje komisia cestovného ruchu pri Mestskom zastupiteľstve v Námestove, sme sa porozprávali s jej predsedom Jozefom Trnkom. „Ani jeden z doterajších primátorov sa nesústredil na tento významný aspekt rozvoja nášho mesta. Všetko, čo sa týkalo rozvoja cestovného ruchu a investícií do neho, sa robilo nekoordinovane, izolovane, od prípadu k prípadu, od projektu k projektu. Doteraz pre to v meste neexistovala žiadna ucelená koncepcia. Ale v týchto dňoch to už nie je celkom pravda,“ hovorí Jozef Trnka. „Už minulý rok dal primátor Ivan Krušinský podnet prednostovi Milanovi Rentkovi na vypracovanie plánu rozvoja cestovného ruchu v Námestove a teraz sa konečne začína čosi konkrétne z toho aj rysovať. Je veľká škoda, že neexistuje ani žiadna bližšia spolupráca medzi podnikateľmi v tejto oblasti, pretože by bolo ideálne, keby do plánu rozvoja zapracovali vlastné podnety z praxe a súčasne by vyjadrili svoje potreby, aby magistrát a zastupiteľstvo vedeli, akým smerom sa uberať. Je veľmi jednoduché povedať si, čo by ktorý podnikateľ v Námestove chcel – ale spolupráca je o tom, že v tom treba vyvinúť aj nejakú aktivitu. Ale u nás je to tak: na rozprávanie je všetkých dosť, ale keď treba urobiť niečo konkrétne pre konkrétnu vec, zrazu sa všetci obracajú chrbtom... K skutočnej spolupráci musíme ešte len dospieť.“ Podľa slov Jozefa Trnku aj mestský magistrát môže postupovať len v rámci mantinelov, aké mu určuje zákon. Darmo budú podnikatelia upozorňovať napríklad na to, že v zahraničí ubytovatelia do 15 lôžok neodvádzajú žiadne poplatky a dane za lôžko, u nás túto povinnosť ukladá zákon – nie mesto samo od seba - každému. „Mesto v minulosti jednoducho význam rozvoja cestovného ruchu podcenilo, darmo som niekoľkokrát apeloval na celé zastupiteľstvo,“ dodáva J. Trnka. „No na prvom zasadnutí s novým primátorom určite znovu túto otázku otvorím.“
(mp)

Minister o pracovnej migrácii do zahraničia
V rámci zasadnutia Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a záležitosti spotrebiteľa (EPSCO), ktorá sa konala 2. júna v Luxemburgu, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ľudovít Kaník zaujal zásadnú pozíciu v diskusii voči bodu 8. – Zelená kniha o prístupe Spoločenstva k riadeniu hospodárskej migrácie. Uvedený materiál má za cieľ stanoviť stratégiu a zásady Spoločenstva k migrácii občanov tretích krajín na vnútroštátne trhy práce. Slovenská republika je toho názoru, že pokiaľ budú platiť prechodné opatrenia v oblasti voľného pohybu pracovníkov uplatňované voči súčasným novým členským krajinám EÚ a ich občanom, je predčasné zvažovať na úrovni EÚ konkrétne postupy prijímania ekonomických migrantov z tretích krajín. Slovensko zároveň považuje konkrétne opatrenia v oblasti ekonomickej migrácie za kompetenciu, ktorá by mala byť ponechaná členským štátom EÚ. K pozícii Slovenska sa pridala veľká väčšina nových členských krajín EÚ.
Martin Danko, hovorca MPSVR SR

Črtá sa spolupráca
V priestoroch Mestského úradu v Dolnom Kubíne sa 2. júna stretli pracovníci Agentúry pre regionálny rozvoj Sever s fínskym konzultačným manažérom Timom Vauhkonenom, Danou Sitányiovou zo Žilinskej univerzity a Evou Vajzerovou zo spoločnosti Edukos. Pracovné stretnutie sa týkalo spolupráce fínskych a oravských malých a stredných podnikateľov v oblasti drevárskeho, kovohutníckeho, potravinárskeho a ďalších odvetví priemyslu. Cieľom vzájomnej spolupráce je vypracovať spoločný projekt, ktorý by fínska strana podala do Bruselu po vyhlásení výzvy v októbri 2005. Oravskí podnikatelia by participovali na projekte ako partneri. Riaditeľ Agentúry pre regionálny rozvoj Sever František Jedinák prijal úlohu koordinátora pri získavaní a šírení informácií o projekte i prípravy informačného stretnutia pre podnikateľov. Eva Vajzerová navrhla spoluprácu aj pri výmene v oblasti ľudských zdrojov prostredníctvom centralizovaných projektov, ako je napr. Leonardo. Timo Vauhkonen už úspešne spolupracuje na vedeckých projektoch s CETROU (Centrom excelencie podporovanom Európskou komisiou pri Ústave dopravy Žilinskej univerzity v Žiline). Ide o rámcové programy Európskej únie, ktoré podporujú vedu a výskum, kde CETRA vystupuje ako partner. „Spoluprácu hodnotím ako veľmi dobrú. Koncom roka 2004 sme dokončili projekt, ktorý sa zaoberá dopravným výskumom. Na ten nadväzuje ďalší, ktorý sme podali už tento rok,“ konštatuje Dana Sitányiová.
(ač)

Stratení synovia a dcéry sa vracajú domov
Pod vzletným pojmom “reforma verejnej správy” sa Slovensko má opäť vrátiť o viac ako 30 rokov dozadu, kedy sa obce spájali a vznikali takzvané strediskové obce – nečudo, že starostovia sú takýmto trendom znepokojení. No, ako tvrdia niektorí z nich, ekonomická situácia k tomu pravdepodobne prinúti predovšetkým najmenšie obce. Niečo podobné si už v minulosti “na vlastnej koži” vyskúšal Oravský Biely Potok. V posledných troch desaťročiach minulého storočia sa síce nepripojil k nikomu a svoju identitu si zachoval, no mladí ľudia z neho začali húfne odchádzať práve do strediskovej obce – Nižnej, vtedy ešte Nižnej nad Oravou. Ďalší sa sťahovali na sídlisko do Tvrdošína. V priebehu dvadsiatich rokov sa počet Bielopotočanov znížil zo 709 (1970) o rovných 135. Na takú malú dedinku, ktorá nemá ani vlastnú základnú školu je to obrovské číslo, veď percentuálne ide takmer o 20% obyvateľov! V poslednom desaťročí minulého storočia sa “vysťahovalectvo” v Oravskom Bielom Potoku zastavilo, no mladí ľudia začali svoje zotrvanie v dedine opäť podmieňovať možnosťami výstavby rodinných domov. Stalo sa – samospráva pripravila pre individuálnych stavebníkov celú jednu novú ulicu. Dve desiatky domov, ba i penzión na novej ulici už stoja, pričom mnohí spomedzi majiteľov sú vlastne navrátilci, najmä z tvrdošínskeho sídliska. To je pre Oravský Biely Potok potešiteľná správa – stratení synovia a dcéry sa vracajú… Ďalších dvadsať domov môže na tej istej ulici vyrásť už v najbližších rokoch, na zatiaľ nevysporiadaných pozemkoch je príležitosť pre ďalších 30 rodín. Okrem asfaltovej cesty obyvateľom novej ulice nechýba žiadna infraštruktúra, ba k pozemkom na jednej strane ulice patrí aj kus romantiky - konča záhrad im preteká zurčiaca voda Studeného potoka. A ako sa tento trend odráža na počte obyvateľov dediny? Pozitívne, veď dnes ich tu už žije znovu cez šesť stovák – 634. A o päť-desať rokov sa snáď obec vráti k číslam spred 35 rokov.
(mp)

„Šrot“ pre deti v Rumunsku
Vždy keď si spomeniem na Gemeľčíčku, rozbúši sa mi srdce. Slovenská dedinka v Rumunsku, rozlohou ako Bukurešť, no na vŕškoch a v údoliach žije iba 1 200 obyvateľov. Nič nepredstaviteľné! Hoci izolovaní od koreňov, Slováci si tu uchovali ľubozvučnú slovenčinu už cez dve storočia. Spomínam na 9-ročného chlapca, ktorý prekonával denne 18 km, aby prišiel do slovenskej školy, hoci do rumunskej to mal „na skok“. To už trocha nepredstaviteľné je! Aj to, že deti píšu ceruzou, aby mohli papier znova a znova gumou vyčistiť, že ošetrovňa trpí nedostatkom základných liekov, že v niektorých susedných slovenských dedinkách o elektrike ani len nesnívajú... Pomôžme slovenským deťom v Rumunsku, našim krajanom. Ako? Teraz aj pri dochádzaní do školy. Možno ste vyradili nemoderný bicykel, možno z neho deti vyrástli... Darujte ho! Mal by byť funkčný a bezpečný. Ak sa pomôcť rozhodnete, zavolajte na tel. č. 0905 332 603, po bicykel prídeme. Váš dar odovzdajú do správnych rúk novinári koncom júna.
(lv)

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 546
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 761
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 031
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 299
 5. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 939
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 872
 7. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 844
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 337
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 959
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 818
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Kravičky zrejme ani len netušia, že okrem mlieka dávajú svojim chovateľom aj svetlo a teplo.

Okrem množstva informácií som zistila napríklad aj to, prečo výkaly smrdia.


12 h
Petra Sagana obkolesilo množstvo fanúšikov. Každý chcel fotku a podpis.

Cyklistický sviatok bol na Orave pre viacerých zážitkom na celý život.


16 h
V cieli si už fanúšikovia obsadzujú najlepšie miesta.

Od samého rána stovky ľudí pripravujú dojazd druhej etapy.


17. sep
Cestovanie autobusmi je bezpečné aj kvôli ich pravidelnej dezinfekcii.

V prímestskej doprave zaplatíme len 35 centov bez rozdielu dĺžky trasy.


17. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obchody si môžu vybrať režim.


17 h

Ako informoval portál Noviny.sk, osobné auto vletelo pod kamión, ktorý stál v odstavnom pruhu.


SITA 18 h

Dievča je vo vážnom stave.


18 h

Počas tretej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa cyklisti prehnali regiónom Kysúc.


16 h
Skryť Zatvoriť reklamu