O tom, či sú námestovské strojárne bezpečné v súvislosti so šírením koronavírusu, sme sa rozprávali s VLADIMÍROM HRIVNÁKOM, manažérom ľudských zdrojov. Spoločnosť zamestnáva zhruba 600 ľudí. Ako prvá otestovala všetkých svojich zamestnancov a zverejnením stavu nákazy významne prispela k zavedeniu regionálnych aj celoštátnych opatrení.
Koncom septembra ste museli obmedziť výrobu, pozitívny test mala až zhruba pätina zamestnancov. Aká je situácia vo firme dnes?
Súčasný stav z pohľadu šírenia nákazy hodnotíme ako stabilizovaný. K tomuto záveru sme dospeli vzhľadom na výsledky testov, ktoré zabezpečujeme pre svojich zamestnancov. Ale najmä vzhľadom na pomer pozitívnych k počtu testovaných, prípadne k celkovému počtu zamestnancov.
Samozrejme, stabilizácia stavu si vyžiadala nemalé finančné a organizačné prostriedky, ktoré sme do bezpečnosti našich zamestnancov investovali.
V čom spočívali organizačné zmeny?
Manažment našej spoločnosti pristúpil k prvým preventívnym opatreniam už koncom februára, teda v čase, keď v podstate žiadna epidémia ešte na území Slovenska nebola. Jedným z prvých opatrení bolo vytvorenie neformálneho zoskupenia kľúčových manažérov, ktorí na dennej báze vyhodnocovali a dodnes vyhodnocujú riziká a navrhujú riešenia.
“Netestovaním alebo zatajovaním stavu sa epidémia poraziť nedá.
„
Po relatívne krátkom čase sme do rozhodovania a informovania zapojili aj zamestnancov, prostredníctvom krízovej rady, kde majú svoje zastúpenie všetky organizačné úseky.
Nástrojom krízovej rady, sme dokázali veľmi účinne a efektívne komunikovať súčasný stav a vysvetliť prijímané opatrenia. Neskôr sa takto vysvetlené opatrenia ukázali byť účinnejšie.
V súčasnosti sme svoje zoskupenia rozšírili aj o takzvanú stopovaciu skupinu, ktorej úlohou je eliminovať rozširovanie nákazy. Táto skupina, podobne ako štátne orgány, preveruje úzke kontakty pozitívnych prípadov a určuje, kto ďalší pôjde na otestovanie. Výsledky z tohto pátrania tiež poskytujeme regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
Už počas prvej vlny pandémie ste prijímali rôzne opatrenia. Aké?
Naše opatrenia sa od februára po súčasnosť formovali a prispôsobovali aktuálnym verejne dostupným vedeckým poznatkom.
Samozrejmosťou od samého začiatku sú dezinfekčné automaty, rúška a respirátory. Okrem iného sme zamedzili zbytočnému stretávaniu sa, napríklad zákazom fyzických porád, služobných ciest, návštev, prechodu medzi jednotlivými pracoviskami a podobne.
Už v apríli sme začali efektívne používať automatizované meranie telesnej teploty. Jedným z významných opatrení bola úprava začiatku a konca pracovnej zmeny tak, aby sa pri vstupe do areálu nestretávala končiaca pracovná zmena s tou prichádzajúcou. Samozrejme, prinieslo to drobné zníženie produktivity, ale tá je nepochybne vyvážená bezpečnosťou, ktorá je u nás prvoradá.
V druhej vlne ste v dôsledku pandémie museli znížiť výkony a podstatne obmedziť výrobu. Ako ste to zvládali?
V istom momente bolo viac ako dvadsať percent našich zamestnancov v karanténe. Tento stav spôsobil, že manažment musel mimoriadne flexibilne zareagovať a preskupiť výrobné kapacity tak, aby sme boli schopní uspokojiť potreby našich zákazníkov.
Výsledok vo firme bol vzorkou stavu v regióne
Nikto dnes nevie povedať, čo je bezpečné a čo nie. Ale sme si istí, že práve vďaka otvorenému prístupu našej spoločnosti k stavu nákazy sme prispeli k tomu, že sa o Oravu začali zaujímať aj orgány s celoštátnou pôsobnosťou.
Vieme, že nákaza neprepukla u nás a aj to, že zdrojom nebola len jedna svadba. Aj v našich podmienkach sme identifikovali pozitívny prípad kolegu, ktorý pracoval celý čas z domu, a predsa sa nakazil, prípadne ľudí, ktorí sa vzhľadom na rozvrh práce nemohli stretnúť. A takých prípadov je omnoho viac. Preto nemáme žiadne pochybnosti o tom, že výsledok testovania v našej spoločnosti bola reálna vzorka stavu celého regiónu. Málokto však má dosť odvahy, aby po otestovaní výsledky aj zverejnil a pomohol tak ostatným v boji s nákazou. Možno sa len domnievať, aké sú na to dôvody. Jedno však vieme, že netestovaním alebo zatajovaním stavu sa epidémia poraziť nedá. A v tom aj spočívajú dôvody našej motivácie vo vzťahu k testovaniu a ku komunikácií s verejnosťou.
Možno povedať, že sme vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu zaistili jedno z najbezpečnejších pracovných prostredí v regióne.
Vladimír Hrivnák
Toto sa našej spoločnosti aj podarilo. Nastali síce isté oneskorenia, ale tie sa už podarilo dobehnúť a vrátiť sa no normálnej organizácie produkcie.
Počas spomínaného obdobia historicky najväčšieho výpadku zamestnancov museli ostatní pracovať s vypätím všetkých síl tak, aby sa mi podarilo výrobný proces udržať. Všetci si tak zaslúžia významné ocenenie za to, že vďaka ich snahe sa spoločnosti podarilo tento šok prekonať a okrem zákazníkov udržať aj pracovné miesta a navyše aj ukázať, že sme schopní spoločne odolávať nástrahám pandémie.
Ako hodnotíte účinnosť testovania svojich zamestnancov?
Dynamický testovací systém považujeme za hlavnú zbraň v boli so šírením nákazy.
Treba povedať, že testujeme prostredníctvom súkromných laboratórií, ktoré používajú celoštátne certifikované testy, totožné s tými, ktorými testuje štát.
Prvé hromadné testovanie sa u nás uskutočnilo v polovici augusta po celozávodnej dovolenke. Výsledok bol nula pozitívnych prípadov.
Už v polovici septembra, kedy sme urobili druhé hromadné testovanie, sa objavilo takmer 130 pozitívnych prípadov.
Po izolácii všetkých pozitívnych sme sa rozhodli v testovaní pokračovať každý týždeň, na základe získaných poznatkov od našich pozitívnych prípadov.

Piate hromadné testovanie nám prinieslo už len päť pozitívnych prípadov. Preto sme si istí, že dynamické testovanie v spojení so zavedenými opatreniami zásadne stabilizovalo epidemiologickú situáciu v našej spoločnosti. Dokonca aj všetkých novoprijatých zamestnancov testujeme ešte pred prvým vstupom na pracovisko.
Aký je váš ďalší plán boja s nákazou?
V tejto chvíli sa môžeme len domnievať, aký bude ďalší vývoj epidemiologickej situácie.
Čo však vieme, je, že sa budeme striktne riadiť inštrukciami regionálneho hygienika, ale navyše budeme zbierať aj cenné poznatky od našich zamestnancov.
Zamestnancov sme nedávno oslovili, aby vyjadrili svoje názory a nápady prostredníctvom krátkeho dotazníka. A ukázalo sa, že väčšina zamestnancov cíti ohrozenie nákazou. Súčasne sa však rovnaká väčšina zamestnancov v našej spoločnosti cíti bezpečne a myslí si, že opatrenia sú adekvátne a obmedzenia chápu ako súčasť boja s nákazou.
Ľudia nám tiež v dotazníku povedali, kde vidia potenciálne riziká a čo navrhujú zaviesť alebo zrušiť. Dnes je naozaj veľmi ťažké predvídať, aké opatrenia budú nasledovať, alebo aké ešte možno urobiť.
Naším cieľom je prispôsobiť sa situácii, ochrániť zdravie zamestnancov. V neposlednom rade sa snažíme komunikovať s pozitívnymi prípadmi, prípadne im ponúkame pomoc pri riešení zložitých životných situácií.
Často sa stáva, že manželia v karanténe sú obaja našimi zamestnancami a výpadok príjmu im môže vážne skomplikovať život.
V tejto rovine zohráva zásadnú rolu naša nadácia, ktorej účelom je okrem iného aj podpora ľudí v ťažkej životnej situácii.
Zaujímame sa aj o samotný priebeh ochorenia, z čoho získavame cenné poznatky, ktoré môžeme oznamovať ostatným zamestnancom.

Autor: HM