BABÍN. Po detskom rezbárskom plenéri sa v rámci cezhraničnej poľsko-slovenskej spolupráce uskutočnila ďalšia aktivita – tvorivé dielne, na ktorých sa deti zo základnej školy oboznámili s pôvodnými ľudovými nástrojmi z oblasti Beskýd a Karpát.

Pod dohľadom dvoch lektoriek z Poľska mohli vidieť rôzne typy valašských nástrojov od gájd a píšťaliek až po rôzne drevené pomôcky ľudovej domácnosti, ktoré si muzikanti postupne upravovali tak, aby z nich vychádzal nejaký zvuk.
„Potom si začali postupne osvojovať jednotlivé zvuky a rytmus, spoločne sme sa hrali, spievali aj tancovali, všetko v duchu našich tradícií,“ hovorí lektorka Karolína.
Dielne sa mali pôvodne uskutočniť v partnerskej obci Brenna, ale pre pandémiu nemohli vycestovať, a tak sa pravidelne spájali prostredníctvom videohovoru. „Počas neho vždy odprezentovali to, čo sa naučili a vždy tak, aby sa zvyklosti medzi dedinami povymieňali,“ povedal starosta Martin Matys.
Vyvrcholenie projektu Cesta za vôňou dreva bude budúci rok, kedy v obci vybudujú park, kde budú tradície pravidelne prezentovať verejnosti.