ORAVA. „Prosím tých ľudí, ktorí nemajú príznaky koronavírusu, aby nezneužívali systém a covid pas na testovanie len preto, že chcú zistiť, či COVID majú, alebo potrebujú potvrdenie pre zamestnávateľa, do školy, pre svoje upokojenie či iné dôvody. Zabraňujú dostať sa k testom tým, ktorí to oveľa viac potrebujú,“ povedala Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja.
„Testov máme tak akurát, ale treba ich racionálne používať. Ak máte príznaky ochorenia, ostaňte doma a kontaktujte telefonicky obvodného lekára. Je jedno či máte potvrdený test, alebo nemáte, v karanténe budete desať dní. V prípade zhoršenia stavu vám poskytnú primeranú zdravotnú starostlivosť v nemocnici,“ doplnila.
Oravci organizujú svadby v Poľsku
Pekarčíková takto apelovala na ľudí po trojhodinovom rokovaní troch krízových štábov z Námestovského, Tvrdošínskeho a Dolnokubínskeho okresu. Dohodli sa, že v platnosti ostávajú súčasné opatrenia, ale neteší ich, že sú neustále porušované a ľudia hľadajú možnosti, ako ich obísť.

„Kontrola dodržiavania je náročná, hygienici budú chodiť na kontroly s policajtmi,“ povedala okresná hygienička Mária Varmusová.
„Budeme ukladať sankcie, pretože ak ich nedáme, ľudia na opatrenia kašlú a nedodržujú ich. Vieme, že napriek núdzovému stavu sa konajú oslavy, dokonca svadby. Presúvajú sa aj do Poľska, kde už dosah nemáme. V našom regióne je situácia vážna až kritická.“
Včera pribudlo v okrese Námestovo 42, v Tvrdošínskom 41 a v Dolnokubínskom okrese 28 infikovaných. Od marca do konca augusta bolo na Orave 75 pozitívne testovaných ľudí.
Od 1. septembra do 6. októbra do štatistík pribudlo už viac ako 1200 infikovaných. Nemocnice hlásia plný stav covidových oddelení, musia pristúpiť k reprofilizácii lôžok.
Zdravotníci nie sú stroje
Antigénové testy
Štátny ústav kontroly liečiv uverejnil na svojom facebooku informácie o antigénových testoch.
- Pri antigénových testoch sa rovnako ako pri PCR testoch vzorka odoberá výterom z nosohltana. Následne sa vloží do malého zariadenia, ktoré približne do 15 minút stanoví výsledok.
- Mechanizmus sa podobá na tehotenský test. Na zariadení sa ukáže jedna kontrolná palička a druhá v prípade, že je človek infikovaný novým koronavírusom.
- Na rozdiel od PCR testov, ktoré vo vzorke stanovujú RNA vírusu, antigénové testy pátrajú po bielkovine, ktorá vírus obaľuje. Antigénové testy si ľudia často mýlia s protilátkovými testami (nazývané aj rýchlotesty). Ich mechanizmus je však úplne iný.
- Pri protilátkových testoch sa odoberá vzorka krvi, z ktorej sa stanovujú protilátky proti vírusu. Najspoľahlivejšou metódou detekcie vírusu stále zostávajú PCR testy.
- Antigénové testy sú o niečo menej spoľahlivé, keďže závisia od tzv. vírusovej nálože. Sú však veľmi vhodné na použitie najmä v nemocniciach pri príjme pacientov so symptómami infekcie ako sú horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, únava, kedy nie je možné rozlíšiť, či má pacient COVID-19 alebo napríklad chrípku.
- Vhodné pri testovaní väčšej skupiny pacientov s podozrením na COVID-19, ako sú domovy sociálnych služieb. Ich veľkou výhodou oproti PCR testom je rýchlosť stanovenia výsledku.
Pekarčíková potvrdila, že nemocnice sú na hranici možností. „Každý deň sa boria s prísunom nových pacientov. Zatiaľ situáciu zvládame, ale sme blízko ku vážnejšiemu režimu.“
Potvrdila, že pozitívny test mali aj zamestnanci župných nemocníc, no zatiaľ sa to na ich prevádzke neprejavilo.
„Bojím sa, aby nás mal kto ošetrovať, keď bude nápor pacientov extrémny. Aj v nemocniciach pracujú ľudia, nie sú to stroje, musia si oddýchnuť.“ Naviac, pri každom unavenom a vystresovanom človeku je vyššia pravdepodobnosť omylu. V prípade zdravotníkov to môže mať fatálne následky.
Ľudia sa spoliehajú na pľúcnu ventiláciu, no to je tiež len prístroj, ktorý musí obsluhovať špecialista anesteziológ.
Bez nich sa neuskutoční žiadna operácia, pri ktorej treba pacienta uspať.
Kto bude na operačnej sále, keď anesteziológovia budú pri pľúcnych ventilátoroch? Z tohto dôvodu obmedzili plánované operácie v ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Pacientov bez koronavírusu presúvajú do okolitých nemocníc, aj na Oravu.
Žilinská župa zvýšila počet odberov na testy COVID-19 v Hornoroavskej aj Dolnooravskej nemocnici na sto denne. Pekarčíková priblížila ďalšie možnosti.
„Netrpezlivo čakáme na dodanie antigénových testov, ktoré chceme distribuovať do zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb.“
Vďaka nim dokážu odfiltrovať pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc na oddelenia.
V dolnokubínskej ich je mesačne približne tisíc. Cena testu sa pohybuje okolo desiatich eur, ale nemocniciam sa oplatia, lebo výrazne pomôžu pri odhaľovaní infikovaných pacientov, ktorí môžu dostať do karantény nielen spolupacientov ale aj zdravotnícky personál.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?