Novým generálnym riaditeľom Štátnej ochrany prírody sa stal Dušan Karaska, doterajší riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
Ako povedal po výberovom konaní minister životného prostredia Ján Budaj, nový riaditeľ má pred sebou veľa úloh, predovšetkým v oblasti nastavenia systému riadenia národných parkov, ako aj zabezpečenia náležitej ochrany najcennejších území,
Podľa Karasku je súčasný systém fungovania Štátnej ochrany prírody neudržateľný. S nevyhnutnými zmenami chce začať okamžite. „Prehodnotím všetky interné právne predpisy a zvýšim samostatnosť rozhodovania na všetkých stupňoch riadenia.“

Správy národných parkov a chránených krajinných oblastí (CHKO) by sa mali osamostatniť spod Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a mali by mať vlastnú právnu subjektivitu. Uviedol na verejnom vypočutí v rámci výberového konania minulý piatok Dušan Karaska. Osamostatnenie správ chránených území spod ŠOP je podľa neho otázkou rokovania a následnej akceptácie zo strany ministerstva životného prostredia. Zapojiť sa budú musieť ďalšie rezorty, vláda aj parlament.
Plánuje, aby sa zo správ stali verejnoprospešné organizácie, akými sú napríklad vysoké školy či Slovenská akadémia vied. Financie by tak mohli mať národné parky napríklad zo vstupného, ekoturizmu, podnikania či mäkkého turizmu. Taktiež by prostriedky mohli mať z eurofondov a poplatkov za
využívanie chránených území podnikateľmi, napríklad za lyžiarske vleky či hotely.

"Orgány štátnej správy pre životné prostredie by mali preniesť spod okresných úradov ministerstva vnútra pod envirorezort a ŠOP SR,“ uviedol na verejnom vypočutí Karaska. „Teraz je to zbytočná duplicita, plytvanie a strata času. Na zmenu však treba politickú vôľu.“
Ministerstvo životného prostredia hľadalo generálneho riaditeľa ŠOP SR od apríla, kedy minister odvolal dovtedajšieho riaditeľa Martina Lakandu. Ako dôvody uviedol, že Lakanda počas svojho pôsobenia podpísal viaceré sporné zmluvy.