KRUŠETNICA. V dedine je lyžiarsky vlek, múzeum kávy Oravakafe aj penzióny poskytujúce ubytovanie.
Tento rok pribudla ďalšia turistická atrakcia, rozhľadňa. Postavili ju na kopci Grapa, ktorý sa týči nad dedinou do výšky viac ako osemsto metrov.
Hmyz uvoľnil vrchol kopca
Trojposchodová rozhľadňa je 13,5 metra vysoká, poskytuje výhľad na všetky okolité dediny, pri peknom počasí z nej vidno aj Západné Tatry.
Grapa nebola vždy ideálnym miestom na vyhliadku. Vrchol mala zarastený vysokými smrekmi.
„Stromy na nej museli vyrúbať, lebo ich zničil podkôrny hmyz, ostal holý,“ povedala starostka Terézia Pacoňová. „Rozhľadňou ju chceme oživiť.“
Prvotný nápad skrsol v urbárskom spoločenstve, ktoré požiadalo o pomoc samosprávu. Tá využila eurofondy a prostredníctvom cezhraničnej spolupráce a projektu Spoločne lesnými cestami i necestami sa podarilo získať 50-tisíc eur.
Približne dve tretiny minuli na celodrevenú rozhľadňu. Na vrchole kopca pribudli aj lavičky, aby si ľudia po výstupe mohli oddýchnuť.
Odmenou bol krásny výhľad
Krušetničania zorganizovali slávnostné otvorenie rozhľadne na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.
Na Grapu sa pri krásnom slnečnom počasí po náučnom chodníku s názvom Príroda našimi očami vybralo viac ako tristo ľudí. Bolo medzi nimi aj 50 hostí z poľskej dediny Jelesnia, s ktorým cezhraničný projekt uskutočnili.
Cesta na vrchol im trvala dlhšie, pretože sa zastavili pri každej zo šiestich informačných tabúľ. Zaplatili ich zo zostávajúcich peňazí z eurofondov, rovnako ako aktivity s Poliakmi.

„Pri každej tabuli nám poskytli odborný výklad lektori z Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava,“ povedala starostka.
Turisti sa postupne dozvedeli zaujímavé informácie zo života Krušetničanov v minulosti, vypočuli a prečítali si informácie o miestnej faune, flóre a sústave Natura 2000 v jej okolí. Posledná tabuľa je venovaná ochrane prírody.
Po výstupe sa všetkým vďaka slnečnému počasiu naskytol krásny výhľad na široké okolie. Vhod im prišlo občerstvenie a chutný guľáš.