Test potvrdil nový koronavírus u dolnokubínskeho futbalistu

Do karantény sa pravdepodobne dostane celé mužstvo aj realizačný tím.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Martin Pavelek)

DOLNÝ KUBÍN. Medzi 28 pozitívne testovanými z včerajšieho dňa je aj mladý Dolnokubínčan. Potvrdila to regionálna hygienička Mária Varmusová.

Zamestnanci Regionálneo úradu verejného zdravotníctva (RUVZ) v Dolnom Kubíne vykonávajú všetky potrebné kroky, aby sa ochorenie nešírilo ďalej.

Ostávajú v karanténe

„V súčasnosti kontaktujeme všetkých ľudí, pri ktorých uviedol, že boli s nimi v blízkosti menej ako meter v uzavretej miestnosti po dobu dlhšiu ako 15 minút,“ povedala okresná hygienička.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto prípade to bola nielen blízka rodina a kolegovia v práci, ale aj dolnokubínsky futbalový tím mužov zo IV. ligy. Spoločne boli v sobotu na ligovom zápase v Staškove.

SkryťVypnúť reklamu

K súčasnej situácii sa vyjadrilo vedenie klubu na facebooku. „Vzhľadom k pozitívnemu prípadu na Covid-19 v tíme MFK sú až do odvolania zrušené všetky tréningy a aktivity v priestoroch futbalového štadióna. Držte nám palce, sme jeden tím, spolu to zvládneme. Ďakujeme za pochopenie. Vedenie MFK."

Predseda MFK Dolný Kubín Boris Brašeň, verí, že situáciu zvládnu. "Hlavný tréner, ja a zamestnanci správy športových zariadení absolvovali testy, čakáme na výsledky. Všetka činnosť klubu je zastavená, čakáme na vyjadrenie regionálnej hygieničky, ako máme ďalej postupovať, lebo bežia súťaže mládeže aj dospelých. Urobíme dezinfekciu celého štadióna s pomocou Oravským záchranným systému, ktorý je na to vybavený a má skúsenosti. Ďalšie kroky budeme robiť podľa toho, čo nariadi regionálny futbalový zväz. Deti a dorastenecké družstvá nie sú ohrozené, lebo nie sú v bezprostrednom kontakte s A mužstvom. Každé funguje ako samostatná jednotka, majú vlastné priestory, šatne, sprchy."

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Orave sa na športovom sústredení nakazilo 12 detí Čítajte 

Na základe rozhodnutia RUVZ ostáva nielen chorý Dolnokubínčan, ale aj jeho blízke kontakty v karanténe a obvodný lekár im predpíše práceneschopnosť. Počas dnešného dňa ich budú informovať, kde im vykonajú testy na COVID-19. Počas čakania na výsledky ostanú doma. Hygienici zisťujú, kde sa mohol nakaziť.

Okrem Dolnokubínčana mala včera pozitívny test na COVID-19 aj jedna osoba v okrese Námestovo.

Na Orave evidujú od začiatku vypuknutia pandémie v okrese Dolný Kubín 14 prípadov, v okrese Tvrdošín 28, v námestovskom okrese ich mali 25.

Treba sa správať zodpovedne

„Prosím ľudí, aby nerobili paniku. Stále treba dodržiavať nariadenia a odporúčania odborníkov v súvislosti s COVID-19,“ vyzýva okresná hygienička. „Priebeh ochorenia u mladých ľudí býva ľahší, ale vírus sa môže preniesť na staršie a choré osoby. Beží dovolenkové obdobie, prichádza začiatok školského roka. Treba sa správať zodpovedne k sebe, svojim blízkym ale aj cudzím ľuďom.“

SkryťVypnúť reklamu

Odporúča neorganizovať rodinné oslavy a iné podobné stretnutia, pri ktorých dochádza k blízkemu kontaktu viacerých osôb.

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa postupne uvoľňujú, pandémia však stále pretrváva. Hoci sa podmienky povinného nosenia rúšok zmiernili, naďalej patria k jedným z kľúčových preventívnych opatrení. Ďalšími dôležitými krokmi v boji proti tomuto ochoreniu sú dôkladné umývanie rúk a dodržiavanie dostatočného sociálneho odstupu. Dbajme na základné hygienické opatrenia doma, v exteriéri i na pracovisku. Ochorenie môže prenášať i človek, ktorý nemá príznaky. Užitočné informácie nájdete na webe www.korona.gov.sk a v priečinku COVID-19 na webe ÚVZ SR

Od septembra vstúpia do platnosti nové opatrenia

Už teraz pred začiatkom školského roka je nakazených o 216 viac než v 22. apríla, keď bola prvá vlna pandémie na Slovensku na vrchole a chorých bolo 1022 ľudí.

Po návrate ľudí z augustových dovoleniek v zahraničí sa bude meniť aj zoznam menej rizikových krajín, z ktorých sa dá na Slovensko pricestovať bez obmedzení.

Súvisiaci článok Pozitívne vyhodnotenie vzorky na COVID-19 spôsobilo rozruch Čítajte 

Epidemiológovia na rozdiel od jarnej vlny pandémie budú zavádzať zásadné celoštátne opatrenia len pri nekontrolovanom šírení vírusu.

Na základné, stredné a vysoké školy sa od 2. septembra vracia 800-tisíc žiakov a študentov. Epidemiológovia preto predpokladajú bezprecedentný nárast nových chorých.

„Bude sa to šíriť. Od detí potom hrozí riziko, že prenesú koronavírus aj na rizikové skupiny, najmä starších a ľudí v zlom zdravotnom stave," povedala pre SME hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.

Rodičia sa preto musia od 2. septembra čestným vyhlásením zaručiť, že ich deti sú zdravé. Musia tiež pravdivo uviesť, či od 17. augusta boli v zahraničí, alebo na hromadnom podujatí.

Kladná odpoveď deti zo štúdia nevylúči, budú ich však v školách podrobnejšie sledovať.

Prvé dva školské týždne budú v spoločných priestoroch rúška povinné pre všetkých bez ohľadu na vek.

V triedach sa povinnosť nosiť rúško týka žiakov na druhom stupni základných a stredných škôl.

Vývoj nákazy na Slovensku

Včera malo pozitívny test 13 žien a 15 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov do 86 rokov.

Slovensko eviduje 3452 prípadov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 14 , celkovo tak nový koronavírus na Slovensku prekonalo 2167 ľudí.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 65 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 41 pacientov.

Na JIS je sedem ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja pacienti.

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 923
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Erik Feriančík v bráne Oravského Veselého bol ústrednou postavou víťazstva.

Šláger sa hral v Oravskom Veselom.


Komunitné ohnisko vyrastie v tieni stromov neďaleko jazera.

Postavia ho z udržateľných materiálov.


2
Beh ulicami mesta Námestova sa tešil z rekordnej účasti.

Beh ulicami mesta Námestova sa už blíži k okrúhlej desiatke.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu