NOVOŤ. „Len ku dnešnému dňu sme vydali 20 stavebných povolení,“ hovorí starosta Radoslav Kozák. Vysoká je aj pôrodnosť, vlani pribudlo spolu 82 detí a už dnes ich je 70. „A to je ešte len polrok.“Tlak na výstavbu je preto pochopiteľný. „No každá jedna stavba je pre nás veľký boj,“ hovorí Kozák.
Situáciu komplikuje rozdrobená pôda a zložité majetkoprávne vzťahy, ktoré obci bránia investovať do infraštruktúry, sťažujú pokladanie sietí aj otváranie nových lokalít pre individuálnu bytovú výstavbu.
Dohoda alebo vyvlastnenie
Riešenie ponúka cestný zákon, ktorý umožňuje pozemky, ktoré sú pod cestami či miestnymi komunikáciami a obec ich nemá vo svojom vlastníctve, vo verejnom záujme, za náhradu, vyvlastniť. Účelom je zjednodušiť a zefektívniť celý proces majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov. „Táto možnosť však prichádza do úvahy až vtedy, ak sa nedosiahne dohoda s vlastníkmi pozemkov,“ vysvetľuje starosta.
S rozosielaním výziev na dohodu chcú začať v priebehu najbližších dní. „Štvorcový meter pozemku pod existujúcou komunikáciou chceme vykúpiť zhruba za dve eurá, investujeme však doň v priemere 50 euro. Máme takto približne 155 parciel.“

Obec získaním vlastníckych práv k pozemkom berie na seba povinnosť ich ďalšieho rozvoja a investícii, ktoré na nich robí. Napomáha tiež rozmachu novostavieb, keďže bez právne existujúcich ciest, aj keď tam roky fyzicky sú, žiadateľ nedostane povolenie na stavbu. „A tak vlastne meníme ornú pôdu na stavebnú, čím niekoľkonásobne zhodnocujeme majetok ľudí.“