ČIMHOVÁ. Obec sa podujala na prinavrátenie lesku krížom, ktoré predkovia postavili v dedine a chotári. U jedného išlo doslova o záchranu pred úplným rozpadom.
Zreštaurované kríže sú dnes zaradené do zoznamu hmotných nehnuteľných pamätihodností obce.
Práce na záchrane symbolov kresťanskej kultúry sa tým nekončia, na reštaurovanie sú vybrané ďalšie tri kríže. Hotové by mali byť do konca roka.
Potom by sa mohlo dostať pozornosti aj zničenému náhrobnému kameňu, pod ktorým je pravdepodobne pochovaný nejaký spovedník, súdiac podľa častí zničených reliéfov.

Na jednej strane je kalich s eucharistiou, na druhej pozostatky postavy, z ktorej je zreteľná ruka s krížom. Podľa tohto atribútu by mohlo ísť o Jána Nepomuckého, patróna spovedníkov.
Niektorí ľudia v dedine sa vraj pýtali, načo je to dobré venovať energiu starým kameňom.
„Ale čo ukážeme deťom? Betónové plochy bez príbehu?“ zdôvodňuje význam práce starostka Daniela Tretinová.
Výlety ku krížom
Pamätihodnosti chce obec predstaviť najmä deťom, preto medzi letné aktivity, ktoré aktuálne organizuje, zaradila aj výlety ku krížom.
„Pretože nepoznajú históriu,“ zdôvodňuje starostka. „Pre deti je to len kríž, opracovaný kameň. Nevedia, prečo vznikol. Nevedia, že kríže naši predkovia dali postaviť z vďaky za to, čo im dala zem, že ich stavali, aby mohli chváliť Boha. Nevedia, prečo potrebovali jeho podporu. Nevedia, že od neho čerpali silu, aby zvládli robotu, od ktorej záviselo prežitie rodiny. Nechápu to, lebo neprichádzajú do kontaktu s ťažkou robotou, a ani nemusia, lebo všetko, čo potrebujú, sa dnes dá kúpiť.“