NÁMESTOVO. Na základné umelecké školy je v rozpočte mesta vyčlenených 1,94 milióna eur. Suma je vypočítaná zo zákona a nariadení vlády a je podielom z dane z príjmov fyzických osôb, ktorú dostáva mesto od štátu.
“Stačilo by zmeniť slovko právo na povinnosť a posunúť aj súkromným zuškámcelú sumu od štátu.
„
Financovaniu školstva a najmä prerozdeľovaniu balíka medzi súkromné a obecné či mestské školy a školské zariadenia nie je odborná verejnosť naklonená. Argumentuje, že rozdelenie krátenia financií diskriminuje deti v SZUŠ, súkromných a cirkevných materských školách, centrách voľného času a školských kluboch. „Štát prispieva na každé dieťa rovnako a nerozdeľuje deti podľa toho, aké školské zariadenie navštevujú, či súkromné, či štátne.“
Podľa zákona však môžu dostať súkromné zušky najmenej 88 percent zo sumy určenej na mzdy a prevádzku školy zriadenej mestom.
Percento je vyššie

Ivan Veljačik, šéf oddelenia školstva na Mestskom úrade v Námestove, hovorí, že financovanie škôl na počet žiakov nie je najvhodnejším riešením, každá vláda ho chce zmeniť.
„V roku 2018 schválili námestovskí mestskí poslanci koeficient 88 percent, o rok neskôr 89 a na aktuálny rok je koeficient prerozdelenia peňazí súkromným školám 90 percent.“
Peniaze ZUŠ-kám chýbajú
Súkromné ZUŠ-ky s rozpočtom zápasia. Na niekoľko písomných odvolaní a žiadostí mesto nereagovalo. Zuzana Fernezová, zriaďovaleľka Súkromnej ZUŠ-ky so sídlom na ulici Mláka, sa obrátila aj na mesto, aj na poslancov.