ORAVA. Podľa Štefana Farkaša, zakladateľa občianskeho združenia HAKA, ktoré pomáha okradnutým ľuďom vypátrať majetok, sú podobné vozidlá ako Seat či Ford skôr raritou. „V poslednej dobe si však všímam, že na Kysuciach aj Orave vo veľkom mizne značka Audi a je evidentné, že zlodeji chodia z Poľska.“
Nové auto sa kradne ľahko
Ukradnúť auto pre bežného človeka je náročné, nie však pre niekoho, kto sa na to špecializuje. Zlodeji sa vraj pri tom sústreďujú v gangoch a zameriavajú sa len na vybraný typ vozidla. „Neexistuje univerzálny zlodej, ktorý vie ukradnúť všetky typy áut,“ hovorí Farkaš.

V rámci svojej špecializácie sa potom snažia vopred si naštudovať manuál zabezpečenia aj funkčnosti auta a pokiaľ sa jedná o nejaký nový typ, požičajú si ho z požičovne alebo od známeho. Až potom začnú kradnúť. „A treba ešte povedať, že čím novšie vozidlo, tým ľahšie sa dá ukradnúť. Dôvodom je najmä pohodlné bezkontaktné štartovanie.“
Pri takomto systéme stačí zlodejom prísť so satelitom napríklad pod okno domu, načítať kľúč, ktorý neustále vysiela signál a jednoducho ho odoslať komplicovi do telefónu. Ten si auto nenásilne otvorí, nasadne doň a za 10 až 15 sekúnd odchádzajú s lupom preč. Kam? „Sú tri cesty, kde môže kradnuté vozidlo skončiť.