NÁMESTOVO. Slovenský folklór vo svetovom meradle nemá obdoby. Nie je veľa krajín, ktoré by mali tak rôznorodé a bohaté tradície ako my. Mladý pár z Oravy to využil, lásku k folklóru prepojil s originálnym nápadom a vytvoril projekt FolkFurt.
Folklór aj medzi rovesníkov
Námestovčan Filip Džugan mal k ľudovej hudbe vždy blízko, počas vysokej školy dokonca začal hrať na heligónku. Inšpiráciou mu bol kamarát z internátu, ktorý aj takýmto spôsobom roznášal folklór medzi svojich rovesníkov a Filip sa rozhodol prebrať žezlo.

„Vždy som chcel mať podiel na zachovaní našich ľudových tradícií.“ Z tohto obdobia má kopec spomienok, ku ktorým sa často a rád vracia, no aká je tá najsilnejšia? „Bolo ich veľa. Emotívne zážitky mám napríklad z Ameriky, kde som hral pre našich rodákov.“
Moderná náhrada kroja
Ani na zrod značky nikdy nezabudne. Počas jednej z prednášok premýšľal, akoby navonok ukázal lásku k Slovensku, folklóru aj tradíciám. „Jednoducho som chcel, aby ľudia videli to, čo nosím v srdci,“ hovorí. Prísť však v kroji? To nie je veru veľmi kreatívne ani praktické.
Všimol si, že stále viac ľudí sa vracia späť k tradíciám, vznikla tak myšlienka ich zachovania v nositeľnej a štýlovej podobe pre aktuálne trendy. Nápad zdieľal so svojou priateľkou Majkou Hrabošovou, ktorá tomu udala správny smer. „Podarilo sa nám vytvoriť, povedzme modernú náhradu kroja, využiteľnú každý deň. Od toho sa odvíja aj názov našej značky Folk(lór)Furt.“
Košieľky sú naše gro
Prvé kúsky, decentne zdobené pánske košele, uzreli svetlo sveta ešte v roku 2017 a dodnes sa tešia veľkej obľube, nosia ich Kandráčovci aj bývalý prezident. „Je to naše gro. Chceme ich neustále zdokonaľovať a prinášať nové kolekcie.“ Aktuálne do portfólia pribudli aj tričká s nápaditými úryvkami slovenských ľudových piesní.