Koľko ľudí môže byť v kostole na bohoslužbe? Ako sa budú vyberať? Ako k zjemneniu opatrenia pristupovali v Čechách? Ako by mali kňazi podávať prijímanie?
ORAVA. Až 90 percent Oravcov sú katolíci alebo evanjelici. Od 10. marca sa ich dotkol zákaz slávenia verejných bohoslužieb.
Pôvodne malo nariadenie na zabránenie šírenia koronavírusu platiť len dva týždne, no obrázky z krajín zasiahnutých pandémiou naznačovali, že to také jednoduché zrejme nebude. Aj preto sa rozhodli slovenskí biskupi akceptovať prosby a naliehanie premiéra i hlavného hygienika.

„Neposlúchnuť teraz štát by bolo – lacné hrdinstvo,“ reagoval v osobnom liste kňazom Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska. „Nik nevie, ako sa situácia vyvinie.“
Kňazom veriaci chýbajú, už sa na plné kostoly tešia. „Tešiť sa je slabé slovo. Očakávame ich ako jarný dážď,“ povedal kňaz Cyril Hamrák, farár v najväčšej oravskej rímskokatolíckej farnosti Zákamenné. „Nikto z nás nie je kňazom pre seba. Sme poslaní Kristom k veriacim dušiam. Toto dáva zmysel služobnému kňazstvu. Prázdne kostoly sú šokujúce pre kňazov, ktorí majú radi ľudí a svoju pastoračnú službu.“
Odborníci sa minulý mesiac rozhodli postupne uvoľniť niektoré opatrenia. Aktuálna priaznivá epidemiologická situácia dáva zelenú aj bohoslužbám, avšak s dodržaním prísnych podmienok.
V prvotnom návrhu sa hovorilo o 25 metrov štvorcových na jedného človeka a zúčastniť sa ich mali len ľudia mladší ako 65 rokov. Už je to ale inak.
Len niekoľko ľudí
Biskupi komunikovali s odborníkmi z krízového štábu o praktickej uskutočniteľnosti možných pravidiel. Dopredu ich konkretizovať nechceli.
„V každom prípade, pre veriacich bude platiť dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách až do chvíle, kým zákaz zhromažďovania celkom neskončí a bohoslužby nebudú úplne bez obmedzení,“ povedal Martin Kramara.