Hovoríme s Tomášom Lúchavom, predsedom Oravskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Ako hodnotíte kondíciu pôdy po zime?
Zima bola veľmi mierna. Pôda málo premrzla, čo si vyžaduje intenzívnejšiu predsejbovú prípravu, spojenú s vyššími nákladmi. Ale dá sa to zvládnuť. Oveľa horšia situácia je so zásobou vlahy.
Zimné zrážky boli často vo forme dažďa, voda rýchlo odtiekla a už pár dní po oteplení je evidentné, že vody je v pôde nedostatok. Veríme, že ešte príde bláznivé aprílové počasie a prinesie chýbajúce zrážky.
S nedostatkom pracovnej sily zápasíte dlhodobo, ovplyvnila ho aj súčasná mimoriadna situácia?

Zatiaľ sa nestretávame s väčším výpadkom pracovníkov z dôvodu choroby. Doma ostávajú mladší, ktorí sa starajú o školákov. Ale situácia sa môže rýchlo zmeniť a potom môže nastať veľký problém hlavne pri dojniciach a ovciach, kde je potrebné zabezpečovať každodennú prevádzku.
Podľa prognóz Inštitútu zdravotnej politiky nás čaká vrchol epidémie Covid-19 na prelome júna a júla. To obdobie je pre poľnohospodárske podniky dôležité pre prácu na poliach. Pripravujete sa na to nejako špeciálne už teraz?
Zatiaľ nevie nikto presne odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať. My,
poľnohospodári, sme naučení si v núdzi pomáhať, a verím, že tomu tak bude aj tento rok.
V júni a júli nás čakajú zbery trávnej siláže a výroba sena. Dúfame, že sa nám to podarí zvládnuť.
Aké opatrenia prijímali družstvá v súvislosti so šírením koronavírusu?
Väčšina družstiev obmedzila vstup verejnosti do areálov, hlavne do častí, kde sú zvieratá. Zabezpečili sme zamestnancom dezinfekčné prostriedky a jednorazové rukavice. Pracovníci živočíšnej výroby pracujú v dvoch oddelených zmenách, ktoré sa vzájomne nestretávajú.

Pripravujeme sa aj na možnosť istej farmovej karantény, pre prípad, že by na farmách museli ostať ošetrovatelia nepretržite. Ale stále sme optimisti a veríme, že po prijatí prísnych opatrení zo strany vlády sa bude situácia postupne zlepšovať.