Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

DROBNÉ SPRAVODAJSTVO

Nech si nerobia kampaň na náš úkor!; Do Chorvátska na občiansky; Munícia z Oravice; Stredy pre verejnosť; Poliaci zrýchlia prepojenie s Oravou; Zatiaľ sú reálne dva obchvaty; Dokedy sa bude rozsýpať most z Krivej do Dlhej?; Z kraja prejdú na obce; Tarčák:

Nech si nerobia kampaň na náš úkor!
Námestovskí a dolnokubínski poslanci zastupiteľstva ŽSK, rovnako ako predseda Jozef Tarčák a vedúci odboru dopravy Daniel Škerda takmer jednohlasne verejne vyčítali poslancom krajského parlamentu z Tvrdošínskeho okresu, že kvôli nim neprešlo hlasovaním zvýšenie úveru na rekonštrukciu ciest v kraji z 500 na 800 miliónov. Preto sme zisťovali, aký je postoj troch poslancov - Františka Adamčáka, Ivana Šaška a Rudolfa Pitáka - k tejto problematike v súčasnosti, pred ďalším zasadnutím zastupiteľstva ŽSK a opätovným hlasovaním o návrhu. Hlas Františka Adamčáka pri hlasovaní chýbal, pretože bol v tom čase služobne zaneprázdnený, mimo Žilinu, no na budúcom zasadnutí chýbať nebude a návrh podporí. Ivan Šaško sa do hlasovania na májovom zasadnutí zastupiteľstva nezapojil, v čase hlasovania bol za dverami rokovacej miestnosti. Podľa jeho vyjadrenia nebol návrh dobre pripravený a v budúcom hlasovaní ho podporí, no cesty sa musia budovať súčasne s rigolmi a chodníkmi, a nie riešiť len povrch vozovky, ako to bolo v návrhu. Proti zvýšeniu úveru hlasoval z Oravy jediný poslanec – Rudolf Piták. Po tom, ako výrazne sa vždy zasadzoval o riešenie dopravnej situácie na Orave, týmto činom všetkých veľmi prekvapil. Spýtali sme sa, čo ho viedlo k takémuto rozhodnutiu. „V septembri sme schvaľovali istý konkrétny plán a zoznam ciest, na ktorých sa má urobiť rekonštrukcia. Odbor dopravy mal vypočítať potrebné náklady a podľa toho si mal samosprávny kraj zobrať úver. Podľa mňa však niekto neurobil poriadne svoju robotu, pretože po tom, ako sa do výberového konania (záhadne) prihlásil len jeden dodávateľ stavby, zrazu bolo možné za rovnaké peniaze urobiť iba 60 % plánovaných rekonštrukcií! To isté sa nepáčilo viacerým poslancom. To, že návrh neprešiel, nebolo kvôli našim trom hlasom. Podľa mňa vedúci odboru dopravy Daniel Škerda svojimi vyhláseniami ľudí zavádza a namiesto toho, aby si robil ako zamestnanec úradu poriadne svoju robotu, robí niekomu predvolebnú kampaň na náš úkor! Ak bude na budúcom zastupiteľstve návrh spracovaný dôkladne a tak, ako má byť, podporím ho.“
(mp)

Do Chorvátska na občiansky
Prezídium policajného zboru dostal z Konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky a tiež Veľvyslanectva SR v Záhrebe oficiálnu informáciu, že od 1. júna môžu občania Slovenskej republiky cestovať do Chorvátskej republiky s platným občianskym preukazom typu identifikačnej karty, ktorý Chorvátska republika v zmysle nariadenia Chorvátskej vlády uznáva ako platný cestovný doklad.
(p,r)

Skryť Vypnúť reklamu

Munícia z Oravice
V pondelok minulého týždňa oznámil na polícii občan z Vitanovej nález munície. Muníciu, ktorú našiel za svojim rodinným domom, zrejme vyplavila rieka Oravica. Policajný pyrotechnik zistil, že ide o ručný granát z druhej svetovej vojny. Z bezpečnostných dôvodov granát zaistil k následnej likvidácii.
(p)

Stredy pre verejnosť
Na prehĺbenie bezprostrednej komunikácie polície s verejnosťou a v záujme vytvorenia možnosti osobného kontaktu občanov zaviedla polícia na krajských a okresných riaditeľstvách prijímacie hodiny pre verejnosť. Sú stanovené na každú prvú stredu v mesiaci od 14.00 do 17.00 h. Účelom zavedenia prijímacích hodín pre verejnosť je vypočutie a poznanie názorov občanov na prácu polície. Prijatie podnetov a námetov od občanov má napomôcť zlepšiť riešenie problémov občanov. Je to služba v záujme občanov a pre nich. O každom prijatí občana bude spracovaný záznam. Pri každom prijatí má občan priestor na objasnenie veci. Ak predmetnú vec nie je možné vybaviť na mieste počas prijatia občana, polícia mu odpovie do 30 dní.
(p,r)

Skryť Vypnúť reklamu

Poliaci zrýchlia prepojenie s Oravou
Podľa informácií krakovského maršálka Mereka Sepiola by sa onedlho malo výrazne zmodernizovať prepojenie poľských prihraničných oblastí s Oravou a Slovenskom vôbec. Okrem obrovských investícií do „šibkej drogi“, ktorá je už dotiahnutá až do Skalitého, by mali ďalšie investície tiecť do budovania ciest smerom na Oravskú Polhoru a Novoť. Už teraz získali Poliaci na stavbu cesty do Oravskej Polhory 150 miliónov zlotých, investície do cesty smerujúcej na hraničný priechod Novoť sú údajne na veľmi dobrej ceste. „A keďže bude k týmto stavbám v okolí hranice privezená ťažká a špeciálna technika, mali by sme to využiť aj my a pustiť sa do generálnej rekonštrukcie ciest z Lokce do Námestova a z Bobrova na hraničný priechod,“ povedal minulý týždeň predseda ŽSK Jozef Tarčák. „O tom však musím ešte rokovať s ministrom dopravy Pavlom Prokopovičom, pretože v tomto prípade nejde o žiadne milióniky, ale o stovky miliónov korún.“ Na stav cesty z Bobrova na hraničný priechod upozornila aj starostka Bobrova Viera Namislovská: „Cesta je už niekoľko rokov v strašnom stave a je takmer zázrak, že sa tam ešte nestalo žiadne nešťastie.“ Ako sľúbil Jozef Oršuliak, riaditeľ SSC, stredisko údržby Dolný Kubín, ak poslanci ŽSK schvália dodatočné investície do ciest, vyrieši sa aj problém v Bobrove: „Už keď sa tu pred niekoľkými rokmi otváral hraničný priechod, kompetentní sľubovali peniaze na opravu cesty. No doteraz nikto na to nedal ani korunu. Teraz je ideálna možnosť.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ sú reálne dva obchvaty
Na minulotýždňovom stretnutí starostov hornej Oravy a primátora mesta Trstená vystúpil aj zástupca Národnej diaľničnej spoločnosti Pavol Liška s informáciou o stave pripravenosti výstavby obchvatov na Orave. Už koncom jesene minulého roka sa začali a doteraz pokračujú zemné práce na obchvate Oravského Podzámku, Dolnej a Hornej Lehoty. Realizácia obchvatu Trstenej je naplánovaná najskôr na rok 2007. Ostatné úseky na trase Horná Lehota – Trstená sú ešte len papierovo rozpracované. V júli tohto roku by mala byť dokončená štúdia prepojenia Ružomberka s Dolným Kubínom. Pavol Liška tiež potvrdil správu, že rýchlostná komunikácia na Orave do roku 2030 určite nebude, mali by postačiť obchvaty obcí a miest. Juraj Bernaťák minulý týždeň odovzdal stavebné povolenie, vydané na obchvat Trstenej s tým, že ešte treba doplniť stavebné povolenie na úsek obchvatu v katastrálnom území Tvrdošína a na niektoré objekty, ktorých povolenie je v kompetencii Krajského úradu v Žiline.

Dokedy sa bude rozsýpať most z Krivej do Dlhej?
Každý rok po zime je v dezolátnom stave. Väčšie či menšie výtlky sú na ňom tak nahustené, že sa nedajú obísť. Polícia a cestári tento stav riešia tak, že pred vjazdom na most umiestňujú pravidelne značku s obmedzením rýchlosti na 40 km/h. No trpezlivosť vodičov, prechádzajúcich cestou I. triedy č. 59 skúša rok čo rok úplne do krajnosti. O čom je reč? Pravdepodobne už každý vie, že o moste na ceste z Krivej do Dlhej. Tento rok, tak ako aj inokedy, cestári „nabehli“ na jeho provizórnu opravu až v polovici mája, dovtedy tento niekoľkometrový úsek cesty poriadne preveril nápravy tisícok automobilov. Podľa slov riaditeľa Investičnej výstavby ciest v Žiline Ivana Hlavoňa je generálna oprava mosta naplánovaná na budúci rok. Investície do opravy by mali dosiahnuť sumu 25 miliónov korún.

Z kraja prejdú na obce
Žilinský samosprávna kraj plánuje v III. štvrťroku tohto roka preraďovať do majetku obcí a miest cesty III. triedy, o ktoré požiadajú. Na hornej Orave prejavili o takýto krok záujem napríklad obce Suchá Hora (chce získať cestu k rašelinisku) či Liesek (cesta k bývalej železničnej stanici). Obce však musia svoje žiadosti predložiť čo najskôr, aby ich mohli pracovníci odboru dopravy spracovať a predložiť na schválenie zastupiteľstvu Žilinského samosprávneho kraja.

Tarčák: Bola to moja chyba...
Na Orave, ale aj v iných regiónoch Žilinského kraja majú obyvatelia problémy s autobusovými spojmi, ktoré jednoducho prestali premávať v časových intervaloch alebo do lokalít, ktoré pre prepravcov nie sú ekonomicky zaujímavé. Tzv. stratové spoje postupne z grafikonov autobusovej dopravy takmer celkom vymizli. A tak sa stalo, že do alebo z niektorých časí Oravy sa v nedeľu dostanete len jediným spojom. Ak ho zmeškáte, nemáte už šancu. Prečo k takému stavu vôbec došlo? Ako je možné, že Žilinský samosprávny kraj, do ktorého kompetencie spadá schvaľovanie grafikonov i udeľovanie koncesií súkromným prepravcom nemá „páky“ na zachovanie stratových spojov? Prečo sa niektoré, hlavne súkromné spoje rušili, či zavádzali úplne bez rozmyslu? „Máme systémové nástroje, ako prepravcov, aj súkromných, zaviazať k vykrývaniu takýchto spojov,“ povedal predseda ŽSK Jozef Tarčák. „Ide o chybu, pravdepodobne moju chybu, pretože podľa predpisov som kedysi musel podpisovať grafikon každej jednej linky v kraji. Naraz išlo o takmer tisíc papierov a mohlo sa stať, že niečo mi ušlo. Teraz má na to odbor dopravy už systém, ako terajšie grafikony prehodnotiť a akým chybám sa vyhnúť pri schvaľovaní nových.

Údržba v úspornom režime
Polmiliardový úver Žilinského samosprávneho kraja na rekonštrukciu ciest nijako neovplyvní tohtoročné čerpanie prostriedkov z rozpočtu Slovenskej správy ciest, a. s. Žilina. Tá zabezpečuje aj na Orave celoročnú údržbu ciest. No už len na zimnú údržbu v prvých mesiacoch tohto roka vynaložila takmer polovicu celoročného rozpočtu, 66 miliónov korún. Najviac peňazí stála práve údržba oravských ciest, po nich nasledoval v náročnosti na výdavky Liptov, Turiec a Kysuce. Podobné to bolo s čistením ciest od zimného posypového materiálu. Pretože na posledné mesiace roka bude treba ušetriť z rozpočtu najmenej 30 miliónov, poslanci zastupiteľstva ŽSK schválili pre údržbu ciest v kraji na celý rok úsporný režim.

PD Trsteník bez predsedu
Trstená - V piatok 20. mája sa konalo už druhé kolo volieb predsedu Poľnohospodárskeho družstva Trsteník Trstená po tom, čo zo štyroch kandidátov v prvom kole z 28. apríla najviac hlasov získal predseda družstva Ing. Ján Furdek a MVDr. Jozef Polhorský a tak obaja postúpili do spomínaného druhého kola. Ako nás informovala predsedníčka volebnej komisie Marta Václavíková, ani v opakovanej voľbe členovia družstva nezvolili nového predsedu. Jozefovi Polhorskému, ktorý mal o niekoľko stoviek hlasov viac ako jeho protikandidát, chýbali približne dve stovky hlasov, aby získal nadpolovičnú väčšinu hlasov členov družstva prítomných na členskej schôdzi. Poľnohospodárske družstvo Trsteník Trstená v súčasnosti riadi novozvolené trinásťčlenné predstavenstvo na čele s podpredsedom družstva Ing. Štefanom Pánikom. Voľby nového predsedu sa budú opakovať, pričom termín ešte stanovený nie je. Šanca kandidovať sa tak opäť otvára pre všetkých záujemcov z radov členov tohto poľnohospodárskeho družstva.
(lá)

Opä o najkrajší chotár roka
Už 5. ročník súťaže O najkrajší chotár roka vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR v spolupráci s Klubom poľnohospodárskych novinárov Slovenska a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Agentúra pre rozvoj vidieka zabezpečuje súťaž technicky a organizačne, vrátane jej vyhodnotenia a určenia poradia súťažiacich podľa kategórií. Cieľom súťaže je vyhodnotiť poľnohospodárske subjekty hospodáriace na pôde, ktoré sa v rámci Top Agro prihlásia aj do súťaže o najkrajší chotár roka. Zmyslom súťaže je, aby čo najviac poľnohospodárov popri dosahovaní dobrých hospodárskych výsledkov a intenzite výroby, venovalo dostatočnú pozornosť tvorbe a ochrane životného prostredia a krajiny, v ktorej vykonávajú výrobnú činnosť. Osobitná pozornosť je v súťaži venovaná aj dôslednému využívaniu a ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Prihlášku treba poslať na adresu: Agentúra pre rozvoj vidieka, Akademická 4, 949 01 Nitra. Uzávierka prihlášok je 10. júna. Prehliadky chotárov prihlásených subjektov vykoná odborná komisia na prelome júna a júla. Súaž bude vyhodnotená do 15. júla. Z každého súťažiaceho subjektu vyhotoví komisia aj foto a videodokumentáciu pre návštevníkov špeciálnej galérie na veľtrhu Agrokomplex 2005. Podhorské podmienky Oravy sú svojou malebnosťou priam predurčené na to, aby sa chotár niektorého z našich poľnohospodárskych subjektov zaradil medzi víťazné.
(mp)

Stretnú sa oravskí záhradkári
Po päťročnej prestávke sa opäť stretnú záhradkári Oravy, aby spomedzi seba vybrali zástupcov do orgánov Okresnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov. Ako nám povedala terajšia predsedníčka OO SZZ Eva Stolárová, po roku 1989 bol zväz záhradkárov jednou z mála organizácií, ktoré sa nerozštiepili na „drobné“. A hoci má v názve slovko okresný, v skutočnosti združuje stovky záhradkárov zo všetkých troch oravských okresov. Keďže práve začiatkom júna sa končí predchádzajúce päťročné volebné obdobie, záhradkári sa v nedeľu 5. júna stretnú v MsKS v Dolnom Kubíne, aby si zvolili nových, prípadne staronových členov pléna a výboru, ktorí ich budú zastupovať na celoslovenskej úrovni.
(mp)

Autá majú prednosť pred zemiakmi
Trstená - Tohtoročná jar je voči poľnohospodárom veľmi macošská. Dlhodobejšie dažde v predošlých týždňoch hrozili, že na Orave nepostíhajú agrotechnické termíny. Ako nás informovala agronómka Emília Pániková, Poľnohospodárskemu družstvu Trsteník Trstená sa to podarilo iba vďaka obetavosti traktoristov a pracovníkov celej mechanizácie, ktorí pracovali cez víkendy i v noci. V práci boli aj v čase, keď ich doma čakali významné rodinné udalosti. Družstvo zasialo jarný jačmeň na rozlohe 212 ha, ovos na 60 ha a spoločnosť Oragro preň za dva dni a noc zasiala kukuricu na siláž na ploche 100 ha. V utorok 17. mája tak mohli jari zahlásiť „hotovo“. „Tento rok sme zasadili iba 60 ha zemiakov - kvôli budúcoročnej sadbe a sčasti výrobe zemiakových lupienkov - pretože tento druhý chlieb sa u nás neoplatí dorábať,“ povedala nám Emília Pániková. „Poľnohospodárov totiž nikto nepodporuje ani nepotrebuje. Vyzerá to tak, že na Slovensku sú najpotrebnejší a najvítanejší iba zahraniční investori,“ Keďže sa trstenské družstvo rozhodlo znížiť hektárové plochy pod výsadbu zemiakov, zostal mu celý vagón vlani dopestovanej zemiakovej sadby, ktorý bude treba podľa možnosti racionálne zužitkovať. Dorábať v týchto lokalitách zemiaky, a zvlášť zemiakovú sadbu je podľa slov Emílie Pánikovej skutočne nevýhodné, pretože Slováci sadbové zemiaky dovážali z Maďarska po 3 koruny. Založenie úrody majú teda aj družstevníci v Trstenej za sebou. Aký však bude z tejto poctivej driny úžitok a z toho úžitku ekonomický efekt, to je otázka... Odpoveď na ňu môžu poľnohospodárom „našepkať“ hoci nasledujúce dni. Na mysli máme práve blížiaci sa 8. jún a povestnú Medardovu kvapku...
(lá)

Deň detí pri Oravskej priehrade
Mesto Trstená v spolupráci so základnými školami a CVČ organizuje na 1. júna na Oravskej priehrade blízko prístavu Deň detí. V úvode – o 9.00 h vystúpi Milan Hrčka, po oficiálnom otvorení primátorom mesta Jurajom Bernaťákom nasleduje vystúpenie oravských účastníkov Superstar a tanečníkov súboru Mixer. Detskí účastníci sa môžu zapojiť do rôznych súťaží, tí, čo absolvujú všetky, získajú možnosť bezplatne sa povoziť na detskom kolotoči, alebo navštíviť strašidelný zámok.
(r)

Víťazi postupujú do krajského kola
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne v spolupráci s Domčekom - Centrom voľného času v Dolnom Kubíne a Centrom voľného času v Tvrdošíne vo februári tohto roku vyhlásilo okresné kolo výtvarnej súťaže na témy: Záchranárska činnosť hasičov, Ako nás vidia deti, Svätý Florián – patrón hasičov. Súťaž bola vyhlásená v štyroch kategóriách: žiaci ZŠ 1.-5. ročník, žiaci ZŠ 6.-9. ročník, deti materských škôl a žiaci základných umeleckých škôl (ZUŠ). Zapojili sa do nej deti MŠ, ZŠ a ZUŠ z okresov Dolný Kubín a Tvrdošín 211 výtvarnými prácami. Najmä práce detí z MŠ, ZŠ – v I. kategórii a práce detí zo ZUŠ dosahovali vysokú úroveň a originálnosť nápadov. Vzhľadom na vysokú grafickú úroveň a množstvo prác, ktorým bola zastúpená ZUŠ P. M. Bohúňa boli udelené 3 ceny v štvrtej kategórii a pre deti zo Strediska sociálnej starostlivosti v Dolnom Kubíne porota udelila bez poradia dve ceny pre telesne hendikepované deti ako „Ceny poroty“.

Umiestnenie v jednotlivých kategóriách:

I. kategória – žiaci ZŠ 1. – 5. ročník
1. Jakub Kovalčík (10 rokov) ZŠ M. Kukučína, Dolný Kubín,
2. Michaela Chovancová (9) ZŠ Š. Šmálika, Tvrdošín,
3. Patrik Bella (6) ZŠ J. Matúšku, Dolný Kubín

Prvá kategória – žiaci ZŠ 6. – 9. ročník
1. Lenka Trnkócyová (11) ZŠ M. Kukučína, Dolný Kubín,
2. Andrea Čiljaková (11) ZŠ M. Kukučína, Dolný Kubín,
3. Lenka Fačková (14) ZŠ J. Matúšku, Dolný Kubín

I. kategória – deti MŠ
1.Tomáš Paluga (5,5) MŠ II, Obrancov mieru, Dolný Kubín,
2. Barborka Laštíková (5) MŠ VII, Nám. Slobody, Dolný Kubín,
3. Klaudia Kubinčáková (6) MŠ Čimhová

I. kategória – žiaci ZUŠ
1. Mário Lorenc (7) ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín,
2. Michaela Fintorová (7) ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín,
3. Simona Žiaková (5) ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín

Cena poroty
Anežka Šálková (15) SSS Dolný Kubín (ZUŠ P. M. Bohúňa), Andrea Kitašová (14)SSS Dolný Kubín (ZUŠ P. M. Bohúňa)

Víťazné práce 1. – 3. miesto v každej kategórii boli odmenené diplomom a vecnými cenami a postupujú do krajského kola výtvarnej súťaže, vyhlasovateľom ktorej je Krajské riaditeľstvo HaZZ v Žiline.
K. Harkabuzík

Spolupracujú aj so Švajčiarmi
Oravská Polhora - Kultúra či životné prostredie – v spoločnosti, kde zohráva prvoradú úlohu ekonomika a v mnohých prípadoch aj dennodenný zápas o prežitie, ťahajú kultúrnici a ochrancovia prírody zvyčajne za kratší koniec. O kríze v kultúre sa už minulý týždeň diskutovalo dokonca na pôde parlamentu, na ochranu prírody, najmä pre budúce generácie myslia – našťastie - hlavne prísne normy Európskej únie. No vďaka zaujímavému prístupu učiteľov k environmentálnej výchove sa zdá, že práve naše deti budú mať v dospelosti k prírode a jej ochrane o čosi pozitívnejší vzťah. V najsevernejšej obci Slovenska sa školopovinná mládež pod vedením učiteľky G. Labajovej už druhý rok venuje zaujímavému projektu s názvom Náš močiar, ktorý vypísala švajčiarska nadácia pre životné prostredie. Jeho hlavným zámerom je záchrana najohrozenejšieho ekosystému na svete – ekosystému mokradí. Úlohou detí z Oravskej Polhory bolo zmapovať všetky močiare a vzácne druhy živočíchov v katastrálnom území obce. Do práce sa zapojili dve stovky žiakov – čistili močiare, prenášali vajíčka skokana, mapovali celé územie a na hodinách výtvarnej výchovy vytvorili množstvo krásnych prác s tematikou záchrany mokradí, ba malí literáti napísali o nich aj niekoľko básní a poviedok. Na chodbách školy vznikli zaujímavé nástenné panely, ktoré sú zdrojom informácií o tomto zložitom ekosystéme, plnom života. Aktivity za záchranu močiarov v okolí dediny sa však ešte stále nekončia – mládež chce do nich postupne zapájať aj ostatných obyvateľov Oravskej Polhory.
(mp)

Leonardo už v sobotu
Už túto sobotu sa v Makove Podahľanskom v Poľsku uskutoční jubilejný 10. ročník medzinárodného vedomostného kvízu Leonardo. Na podujatí sa každoročne stretávajú najšikovnejší reprezentanti základných škôl Mikroregiónu Babia hora, kde minulý rok vstúpila ako nový člen aj obec Oravská Jasenica, a základných škôl Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Medzi viac ako polstovkou žiakov bude tentokrát osem slovenských detí, poľské združenie 13 gmin je na obce oveľa bohatšie. Napriek tomu sa žiaci spod Babej hory ešte nikdy nedali zahanbiť. Testy kvízu bývajú pomerne náročné, rovnaké na oboch stranách. Okrem všeobecného rozhľadu je veľmi dôležité najmä to, ako mladí ľudia poznajú svoj región, regionálne zvyky a pozoruhodnosti rodného kraja.
(mp)

Bábiky aj ručné práce
Oravské osvetové stredisko pripravilo na jún pre všetkých návštevníkov Dolného Kubína dve výstavy. Aj keď každá prezentuje iný námet, obidve spája šikovnosť ľudských rúk a spracovávania textilu do rôznych foriem a tvarov. Výstavné priestory dolnokubínskeho Mestského kultúrneho strediska, kde budú výstavy otvorené 1. júna o 14.00 h, tak ožijú až do konca júna detskou hračkou a prácami žien z Klubu výšivky pri osvetovom stredisku, ktoré sa spolu schádzajú už rok. Prvá výstava má názov Bábika a svojimi prácami sa na nej budú prezentovať dospelí i detskí tvorcovia z Oravy s kolekciami tradičných handrových a krojovaných bábik. Na výstavných paneloch bude svoje práce prezentovať jedenásť žien z Dolného Kubína, Veličnej, Párnice, Istebného, Oravskej Poruby a Osádky. Na spoločnej prezentácii pod názvom Ihlou a niťou... budú predstavovať výšivky technikou richelieu, hladkovaním, krížikovým stehom a výrezovou výšivkou. Výstavy budú sprístupnené v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 h.
Miroslav Žabenský

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Odpady nad zlato
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Odpady nad zlato
 4. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Znalec slovenského brandy
 7. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 8. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 9. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 146
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 908
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 017
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 605
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 099
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 796
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 785
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 364
 9. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 337
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 2 131

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 2. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Zmluva AUKUS a Irán.
 4. Tupou Ceruzou: Monsterproces s Kováčikom
 5. Štefan Vidlár: O žití
 6. Věra Tepličková: Čítala som titulok: Lekári štrajkovať nebudú. Jednoducho odídu
 7. Peter Mrázik: Príprava na pohovor & kariérny rast 2
 8. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 23 708
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 235
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 868
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 612
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 018
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 998
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 185
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 008
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Covid semafor platný od pondelka 27. septembra.

Covid sa šíri hlavne v školách. Zatvorených je 28 tried, v Sihelnom sú otvorené len dve.


Teraz
Oravská lesná železnička.

Dozvedeli sa veľa zaujímavých vecí o železnici.


1 h
Hráči Sihelného zdolali Lokcu presvedčivo 5:0 a vedú siedmu ligu.

Doterajší líder ŠK Sedem nečakane prehral na domácom ihrisku.


21m
Po prehrách sa tešili Raptori konečne z víťazstva.

Florbalové kluby mali nahustený program cez uplynulý týždeň.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


22 h

Majiteľ súkromného dopravcu sa odmietol vyjadriť.


Lenka Drahňáková 21. sep

Osudnou sa im stala jazda na bicykloch.


(JN) 19 h

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


22 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 2. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Zmluva AUKUS a Irán.
 4. Tupou Ceruzou: Monsterproces s Kováčikom
 5. Štefan Vidlár: O žití
 6. Věra Tepličková: Čítala som titulok: Lekári štrajkovať nebudú. Jednoducho odídu
 7. Peter Mrázik: Príprava na pohovor & kariérny rast 2
 8. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 23 708
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 235
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 868
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 612
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 018
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 998
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 185
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 008

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu