DOLNÝ KUBÍN. Oravské kultúrne stredisko vydalo v roku 2019 pracovný zošit pre žiakov 4. ročníka Orava pre deti. V týchto dňoch, počas domáceho vzdelávania, po ňom siahlo viacero pedagógov.
„Prinášame zošit plný prekvapení. O javoch ľudovej kultúry pre Oravu jedinečných,“ povedal riaditeľ strediska Miroslav Žabenský.
Niektoré z nich sú tak osobité a svojbytné, že sa stali kultúrnymi symbolmi regiónu. Slovenská gajdošská tradícia či modrotlač prezentovaná najmä dielňou Mateja Rabadu v Párnici sú zapísané ako prvky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
„Naším zámerom bolo však poukázať aj na nevšednosť ďalších, možno každodenných a nepovšimnutých podôb tradičnej kultúry. Nielen na odievanie či zvykoslovné prejavy, ale na celý život človeka spojený s komunitou, v ktorej pracoval, žil a tvoril.“

Na viac ako štyridsiatich stranách majú žiaci možnosť dozvedieť sa niečo nové o duchovnej a materiálnej kultúre Oravy, teda ako ľudia žili, čím sa živili, čo nosili, čo jedli, ako sa zabávali, kam cestovali, aké mali piesne či hudobné nástroje. Zošit je určený najmä na hodiny vlastivedy, ale vďaka rozmanitým úlohám zameraným na vymaľovanie, kreslenie, strihanie, kreatívne tvorenie či úlohám spojeným s hudbou ho pedagógovia môžu využiť aj na hodinách výtvarnej, hudobnej i regio-nálnej výchovy alebo v školských kluboch detí.
Využíva ho aj Eva Paveleková, učiteľka štvrtákov na ZŠ M. Kukučína v Dolnom Kubíne.

„Je to výborná učebná pomôcka, pretože teraz sa učíme o celom Slovensku. Ale žiaci by mali v prvom rade poznať svoj vlastný región. Zošit prináša presne takéto informácie. Je v ňom veľa pekných obrázkov a zaujímavých úloh. Odporučila som im ho ako doplnkový materiál na vzdelávanie a mám pozitívne ohlasy od rodičov.“
Pracovníci Oravského kultúrneho strediska veria, že zošit rozšíri vedomosti o tradičnej kultúre Oravy nielen deťom, ale i pedagógom, rodičom a každému, kto ho vezme do rúk.
Jedna staršia fotogaléria, kde deti kreslili svojich rodičov.