KRIVÁ. O únavné, rutinné práce v akejkoľvek výrobnej činnosti ľudia záujem nemajú. Ak áno, dlho pri monotónnej práci, kde stále iba niečo podávajú, prekladajú, skrutkujú, leštia alebo balia, nevydržia. Pomôcť môžu kolaboratívne roboty.
Pribudol Kubko
Vo firme MTS dostali koboty mená – Maťko, Anička a Zuzka. „Aj prostredie priemyselnej výroby môže byť ľudskejšie,“ zobrali si k srdcu zamestnanci.
Robotickí kamaráti unesú predmety do troch, piatich alebo desiatich kilogramov. Firma ich distribuuje alebo osadzuje do výrobných liniek pre svojich zákazníkov od vlani.
„Posúvajú slovenský priemysel dopredu a svojím spôsobom nám vedia zabezpečiť prácu a budúcnosť,“ povedal generálny riaditeľ MTS Peter Laurinčík.
Minulý týždeň pribudol do portfólia firmy kolaboratívny robot Kubko. Nový model UR16e je silnejší, zvládne 16 kilogramov, dosiahne všetkými smermi zhruba meter a presnosť jeho pohybov je 0,05 milimetra.
Výhodou kobotov je rýchla montáž i rýchle naprogramovanie. Neunavia sa, nič nedbalosťou nepokazia, neochorejú, rýchlo z roboty neutečú.
S ľuďmi sú kamaráti
Na rozdiel od klasických robotov, okolo ktorých ľudí niet, koboty s nimi spolupracujú.
„Kolaboratívny robot je niečo, čo spája výhody ľudskej práce, ľudskej inteligencie
“V MTS veríme, že prostredie priemyselnej výroby môže byť ľudskejšie.
„
a ľudskej kreativity s presnosťou, opakovateľnosťou a výdržou strojov,“ priblížil Pavel Bezucký, obchodný manažér firmy Universal Robots, ktorá koboty vyrába.
Ako dodal Laurinčík, niektoré pozície s rutinnou a vyčerpávajúcou činnosťou zanikajú, ale iné vznikajú. Jednou z takých je obsluha takéhoto robota. Jeden človek obslúži desať robotov.“