"Na úvod by som chcel poznamenať, že mám veľké šťastie. Pravdepodobne," začína rozprávať svoj príbeh Andrej Dudáš z Dolého Kubína. Je v odľahlejšej časti Bolívie. Konkrétnejšie, v päťtisícovom meste Samaipata ležiacom na úpätí Ánd, kde sa stretávajú tri rôzne klímy. Aj tu však dorazil koronavírus a všetko zmenil.
V nedeľu, 3. apríla, mala Bolívia 157 nakazených a desať mŕtvych. V kraji Santa Cruz, kde leží aj Samaipata, sú teploty cez deň nad 30 stupňov, v noci okolo 20 a je tam najviac nakazených. Slnko možno zmenšuje riziko šírenia o nejaké percento, ale nie úplne.
Preto tu, okrem iného, zaviedli poriadok pre vychádzanie z domovov, len za účelom nákupu. Ľudia teraz majú povolené vychádzať z domu a ísť nakúpiť len na trhy raz za týždeň, a to podľa posledného čísla svojho občianskeho preukazu. S číslom 1 a 2 v pondelok, 3 a 4 v utorok, 5 a 6 v stredu, 7 a 8 vo štvrtok, 9 a 0 v piatok. Víkend je úplná karanténa, zákaz vychádzania.
Uyuni a prvé náznaky problémov
Prvé náznaky toho, že si ľudia v Bolívii všimli krízu súvisiacu s koronavírusom, som si uvedomil v meste Uyuni.

Niektorí ľudia tam nosili rúška, vtedy mi nešlo do hlavy prečo. Tak som sa začal vypytovať ľudí. Nakoniec som sa vďaka kamarátke z Ukrajiny dozvedel, že zopár Číňanov, ktorí mali byť pozitívni na koronavírus, cestovalo týmto regiónom Bolívie. Popravde som si v meste Uyuni všimol nezvyčajne veľa ázijsky vyzerajúcich turistov.
Neskôr som na koronu úplne zabudol. V Potosí som nevidel takmer nič a v Sucre taktiež. Počas môjho cestovania Bolíviou sa zároveň všade konali karnevaly, takže ulice boli plné ľudí, vrátane turistov. A to už v Číne vrcholila kríza a nastupovala talianska etapa.
Ešte som išiel do Orura na najväčší karneval v Bolívii a zakončil som to v Santa Cruz de la Sierra. Tu som nejaký čas oddychoval na hosteli. Správy o šírení koronavírusu v Európe pribúdali.
Príchod do Samaipaty
Zo Santa Cruz som sa vybral spolu s českým kamarátom Vaškom do Samaipaty. Tam sme si dávali rôzne výlety po okolí. Potom sa nám podarilo zorganizovať trojdňový boj o prežitie v bolívijskej džungli.
Po troch dňoch sme sa vrátili a bolívijský svet bol iný. Stačili tri dni mimo civilizácie a turisti začali utekať domov. Mesto sa vyprázdnilo. Mnoho cestovateľov tu riešilo, ako sa dostať domov, začali sa rušiť lety a zavádzať prvé opatrenia proti šíreniu koronavírusu v juhoamerických štátoch.

V niekoľkých bolívijských mestách sa našli ľudia pozitívni na vírus a vláda začala konať. Najprv drobné obmedzenia, rušenie letov z niektorých krajín. Horšie bolo, že okolité krajiny veľmi rýchlo zakázali vstup cudzincov na svoje územie, čo pre mňa znamenalo nemožnosť pokračovania v ceste do Peru a podobne.
O pár dní na to už v Bolívii ohlásili aj obmedzenie verejnej dopravy medzi provinciami, zablokovali prvé mesto Oruro. Kde sa možno vírus šíril už počas karnevalu, na ktorom sme boli.