ORAVA. Symbolom Oravy je aj tradičný syrový korbáčik, môžeme ho nazvať aj bielym zlatom. Zázrivský korbáčik a Oravský korbáčik majú od roku 2011 ochrannú známku Európskej únie. Sú zaradené medzi produkty s chráneným zemepisným označením. V súčasnosti prudko klesol dopyt po nich, výrobcovia majú existenčné problémy.
„Korbáčik nepotrebujete ako chlieb, zemiaky, ryžu či mäso, je určitým luxusom na stole,“ hovorí Rastislav Volek, majiteľ Syrexu, jedného z najväčších výrobcov korbáčikov a syrových špecialít na Orave.
Pracujú len na desať percent
Približne 70 zamestnancov ročne spracuje milión litrov ovčieho mlieka. Výsledkom ich práce je bryndza, korbáčiky, syrové nite, parenice a ďalšie syrové špeciality. Odberateľov majú na celom Slovensku, ale väčšinu predajú vo vlastnej reštaurácii a predajni. Návštevníci v nej môžu cez veľké presklené okno vidieť, ako sa korbáčiky vyrábajú.
„Živia nás turisti, tí sú hlavní konzumenti. Teraz sú reštaurácie zatvorené, vyrábame len desať percent pôvodnej produkcie.“
S výrazným poklesom odbytu syrových výrobkov súvisí prebytok ovčieho mlieka. „Približne tristotisíc litrov by sme mali dodať do Agrofarmy v Červenom Kameni, ale aj tam ho majú teraz veľa,“ povedal Volek.

Krízový stav je aj u iných spracovateľov mlieka a výrobcov bielej tekutiny.
„Trh so syrovými výrobkami zareagoval na súčasnú situáciu veľmi citlivo,“ hovorí Jozef Kondela z Agrovexu Novoť, významného poľnohospodárskeho podniku Bielej Oravy. „Čakáme na máj, kedy sa vždy výrazne zvýši dopyt po bryndzi a syroch.“