DOLNÝ KUBÍN. „Nevedeli sme o tom, že sa nás to týka. Nechodíme vonku. Boli sme len smeti vysypať a prejsť sa na Kubínskej holi. Išli sme vlastným autom. Nikto tam nebol, len nejakí skialpinisti. Nikoho sme neohrozili. Nemáme žiadne príznaky, zajtra nám karanténa končí.“
Takéto výhovorky používali v jednej rodine, ktorú prišla skontrolovať policajná hliadka na základe oznámenia, že ich ľudia videli mimo domova.
V týchto dňoch policajti na Slovensku preverujú množstvo podobných oznámení. Majú čo robiť.
Na Orave do 25. marca zistili porušenie karantény v 22 prípadoch. Výsledky posunuli Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne, ktorý ich ďalej rieši. Zákon mu umožňuje uložiť fyzickej osobe pokutu 1659 eur, právnickej až 20-tisíc. Na piatich vinníkov z Oravy už čaká rozkaz so sankciou vo výške 250 eur.
„Každý prípad posudzujeme osobitne,“ povedala riaditeľka RÚVZ Mária Varmusová. Vysvetlila, prečo nevyužili najvyššiu možnú pokutu. „Ide o ľudí, u ktorých nepotvrdili nákazu koronavírusom, karanténu mali z iných dôvodov. Keby karanténu porušil nakazený, sankcia by bola určite 1650 eur.“

Takýto človek môže byť obvinený z trestného činu šírenia nákazlivej choroby na jeden až tri roky. Trest odňatia slobody môže dostať, aj ak by konal z nedbanlivosti.
Ak sa zistí, že nakazený človek trestný čin vykonal niektorým zo závažnejších spôsobov, teda aj za krízovej situácie, alebo ak spôsobí ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, výška trestu sa zvýši. Môže to predstavovať až desať rokov.