VITANOVÁ, ČIMHOVÁ, LIESEK. Nevyplácané nájmy, údajne nefér nájomné zmluvy, sťažnosti, vyplácanie dotácií, audity – to všetko viedlo k trestným oznámeniam, rozbrojom medzi viacerými farmármi a miestnym družstvom.
List ministerke
Súkromne hospodáriaci roľníci znášajú od roku 2010 regionálne a následne ministerské kontroly súvisiace so žiadosťami o priame platby na pôdu. Hovoria, že tie kontroly ich tvrdo stíhajú a šikanujú a výsledkom je často nepriznanie dotácií. V takomto duchu písali v apríli 2016 list ministerke pôdohospodárstva.
„Avšak akýmsi zázračným spôsobom iba subjektu Poľnohospodárske družstvo LČV so sídlom v Čimhovej sú každoročne vyplácané značné dotácie za pomoci sekcie priamych platieb Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a hlavne za pomoci jej šéfa. Dokladom a dôkazom je kontrola z roku 2013 – 2014 medzi hlavnými subjektami PD LČV, Ladislav Tomajka, Gabriela Ondríková, Ekoherba, Jaroslav Pavelek a ďalších približne 50 drobných SHR podnikateľov.“
Drobní farmári poukázali v liste aj na netransparentnosť postupu sekcie priamych platieb PPA a jeho rozpor s nariadením vlády.
Vnútorný audit PPA
Ešte v roku 2013 si požiadali o priamu podporu na rovnaké parcely farmárka G. O. z Vitanovej a aj družstvo LČV. Prišla kontrola a zistila, že na sporných dieloch hospodárili obaja. Obaja dokladovali právo užívania tej istej pôdy. Na prekrytých dieloch teda komisia stanovila nulovú výmeru pre vyplatenie podpory. Z celkovej výmery určila u žiadateľky G. O. naddeklaráciu 100 percent a pri LČV 20,94 percenta.
Ak je percento stanovené viac ako 20 percent, finančná pomoc, na ktorú poľnohospodár mal nárok, sa zamieta. Avšak Sekcia priamych podpôr PPA ju nepriznala iba pre G. O., pre družstvo ju priznala.

Prípad riešil odbor vnútorného auditu PPA a potvrdil, že družstvu nemala byť platba poskytnutá. Auditori totiž neuznali dodatočné prehlásenie G. O. z apríla 2014, že sporných 16 dielov užívalo a obhospodarovalo v roku 2013 družstvo PD LČV so sídlom v Čimhovej.
„Toto prehlásenie G. O. o dva týždne stiahla a tvrdila, že ho podpísala pod nátlakom,“ píše sa v audite. „Sekcia priamych podpôr na základe tohto prehlásenia vyplatila pre PD LČV viac ako 400-tisíc eur.“
Predseda družstva Vít Čelko hovorí, že dotácie im boli priznané v zmysle zákona. „Žiadny spor s G. O. neexistuje, bol ukončený mimosúdne,“ povedal. „Zo stretnutia zúčastnených strán uskutočnenom na pôdohospodárskej agentúre vyplynulo, že G. O. nemala uzatvorené platné nájomné zmluvy, teda išlo o duplicitné zmluvy na pozemky, na ktoré malo už predtým platne uzatvorené nájomné zmluvy družstvo. Po objasnení skutkovej a právnej stránky veci ona sama stiahla podané žiadosti a uznala oprávnený nárok družstva na poskytnutie dotácií. Z uvedeného dôvodu nevznikla žiadna naddeklarácia.“
Vládny audit a NAKA
Sekcia auditu a kontroly ministerstva financií na základe výsledkov vnútorného auditu PPA podala v júli 2018 oznámenie na protikorupčnú jednotku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu s dopadom na prostriedky EÚ a štátneho rozpočtu v súvislosti s poskytnutím priamych platieb zo strany Poľnohospodárskej platobnej agentúry Poľnohospodárskemu družstvu LČV so sídlom v Čimhovej.
NAKA to rieši ako podozrenie zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin poškodzovania finančných záujmov EÚ.
Vidí za tým úmysel
Jaroslav Pavelek z Vitanovej sa pred desiatimi rokmi rozhodol peniaze zarobené v stavebníctve investovať do podnikania v agrosektore. Kúpil maštaľ, senník a dvetisíc oviec. „Spočiatku sa mi darilo, prenajal som si pôdu, v roku 2012 vyplatil nájom na rok dopredu, v roku 2013 som dostal aj peniaze z PPA, nikto si nerobil nárok na pozemky, na ktorých som hospodáril.“
V roku 2014 však nastali problémy. Na časť ním deklarovanej pôdy, na ktorú požiadal o dotáciu, ako aj na parcely ďalších miestnych farmárov požiadala o priame dotácie aj spoločnosť Ekoherba. Vznikla v tom roku a podľa Obchodného registra je konateľom predseda družstva Vít Čelko.