LEŠTINY. Národná kultúrna pamiatka drevený artikulárny kostol v Leštinách je zapísaný vo svetovom dedičstve UNESCO. Vedľa kostola je cintorín, ktorý už niekoľko storočí slúži svojmu účelu. Jeho súčasťou je viacero historických hrobov.
Takmer nikto z nasledovníkov nežije, o náhrobky sa nemá kto postarať. Viaceré postupne chátrali, hrozil ich úplný zánik.
Iniciatívy na ich záchranu sa chytil Michal Babnič, ktorého prastará mama bola posledná Zmeškalová v Leštinách.
Obnovujú ich postupne
Historické hroby sú na viditeľnom mieste pred vstupom do kostola na pravej strane. V tej časti cintorína sa už nepochováva. Donedávna si ich všimol málokto. Dnes je už situácia iná.
„V spolupráci s obcou a evanjelickou cirkvou, ktorá je vlastníkom historického cintorína, chceme obnoviť najstaršie náhrobky, ktoré sú architektonicky aj historicky zaujímavé,“ hovorí Michal Babnič. „Sú tam pochovaní významní ľudia nielen zo šľachtických rodín, ale aj učitelia, farári, ľudia regionálneho aj širšieho významu. Bolo by škoda nechať to celkom sa rozpadnúť.“

Prvá dva hroby opravili pred tromi rokmi. Ďalší, zmeškalovský, dali do poriadku v roku 2018 s pomocou nadácie projektu Obnovme si svoj dom. Teraz k nim pribudlo ďalších šesť, pochádzajú z 18. a 19. storočia.
„Majú múriky z kameňov vo svahu, boli rozpadnuté, rozlámané. Na konci 2. svetovej vojny, keď cez Leštiny prechádzal front, granáty poškodili veľa náhrobkov. Chceli sme zachovať čo najviac ich pôvodný stav.“ Využili na to historické fotografie.
Chcú upraviť celý priestor
O finančnú pomoc požiadali ministerstvo kultúry, ktoré im vyhovelo a poskytlo peniaze z dotácie Obnovme si svoj dom. Leštinčania žiadali peniaze na 13 hrobov, no vďační sú aj za sumu na šesť. Dostali 18-tisíc eur, obec prispela necelými dvoma tisíckami.