
a v a ltúrne inštitúcie, strediská cestovného ruchu, atď. Praktickú snahu napomôcť tomu má občianske združenie PRO – Orava, ktoré v spolupráci so Združením miest a obcí dolnej Oravy, pod patronátom poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika usporiadalo uplynulý štvrtok k problematike prílevu investícií pre dolnú Oravu odbornú konferenciu. Predstavitelia samospráv, výrobných spoločností, zástupcovia Žilinskej univerzity, Žilinskej regionálnej komory SOPK, SARIO i zahraniční hostia prezentovali svoje názory na to, čo treba v regióne dolnej Oravy urobiť, aby aj tu vo väčšej miere prichádzali zahraničné investície. V penzióne Kúria odzneli i praxou odskúšané rady odborníkov ako na to v oblasti priemyslu. Podľa Pavla Jackulíka, riaditeľa PRO – Orava, bola konferencia súčasťou projektu, zameraného na dolnú Oravu, ale aplikovateľného kdekoľvek.
„V Dolnokubínskom okrese je 13,3%-ná nezamestnanosť, najvyššia v Zázrivej (21,9%), najnižšia vo Vyšnom Kubíne (7,2%),“ povedal zástupca primátora mesta Dolný Kubín Jozef Bajčičák. „V okresnom meste je bez práce 1029 ľudí, teda 10,9%. Strategický plán rozvoja mesta a regiónu v oblasti rozvoja priemyselnej výroby počíta s priemyselnou zónou v Mokradi za ZVL, kde sú na tento účel určené priemyselné plochy. Aj keď je značná časť plochy vykúpená, Dolný Kubín v tejto oblasti rieši podobné problémy ako mesto Žilina v súvislosti s automobilkou KIA. V oblasti rozvoja cestovného ruchu je pripravená modernizácia lyžiarskeho strediska na Kubínskej holi, ktorého stopercentným vlastníkom je OFZ Istebné a hodlá tu preinvestovať 150 – 200 miliónov korún. Ďalším spoločným projektom, ktorý pripravuje mesto s obcou Oravská Poruba, je realizácia geotermálneho vrtu v oblasti Geceľ a vybudovanie termálnych kúpalísk,“ predstavil aktivity mesta a niektorých obcí Dolnokubínskeho okresu Jozef Bajčičák.
Na konferencii z úst riaditeľov zahraničných firiem, ale i zástupcov SARIO, SOPK a ďalších hostí odznelo, že najpodstatnejšie je vo chvíli, keď príde zahraničný záujemca, mať nielen pripravené vykúpené plochy pod výrobnú firmu, ale aj prístupové komunikácie k nim, dobrú infraštruktúru vôbec, odborné kádre, schopné viesť firmu, vzdelanú pracovnú silu, sieť škôl, ktorá bude dopĺňať odborné profesie...
„Sami sebe zabezpečujeme budúcnosť. Motorom všetkého v regióne sme my sami, ľudia, ktorí tu žijú. Nikto sem nepríde nič urobiť kvôli nám. Zahraničný investor sem príde nie pre nás, ale kvôli sebe,“ hovorí Vladimír Toman, riaditeľ Miba Sinter Slovakia, zahraničnej spoločnosti, vyrábajúcej klzné ložiská, práškovú metalurgiu a trecie materiály. Bývalá ZVL mala to šťastie, že v minulosti mala ten istý výrobný program, ako spomínaná zahraničná firma, s ktorou kooperovala. Zahraničný investor prišiel do Dolného Kubína, ale pred desiatimi rokmi riešiť problémy so vstupom zahraničnej firmy na Slovensko, to vraj bol horor, povedal prítomným riaditeľ Vladimír Toman. „Všetci chvália našich šikovných, vzdelaných oravských ľudí. V minulosti bola vo všeobecnosti na Orave dobrá odbornosť, dnes už však niektoré strojárske profesie chýbajú. Vo vzdelaní začínajú vznikať diery. Na Orave musíme udržať školstvo, ktoré tu priemysel potrebuje. Keď budeme môcť ponúknuť všetko, alebo takmer všetko, čo zahraničný investor vyžaduje, môžeme si investora dokonca vyberať – takého, ktorý v regióne zostane dlhodobo, nie iba pár rokov. Motorom všetkého je samospráva a my všetci,“ povedal na záver svojho veľmi praktického a presvedčivého vystúpenia na konferencii o rozvoji investícií na dolnej Orave riaditeľ Miba Vladimir Toman.
(lá)