DOLNÝ KUBÍN. Pri príležitosti 101. výročia vzniku Československej republiky zorganizovalo mesto a Cirkevný zbor ECAV Dolný Kubín 11. decembra podujatie pod názvom Príbeh dvoch piesní, ktoré sa stali hymnami.

„Ako miesto stretnutia sme symbolicky vybrali evanjelický kostol na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne, kde bol v 19. storočí pokrstený autor textu slovenskej hymny, slovenský romantický básnik a Dolnokubínčan Janko Matúška,“ povedal Rastislav Stanček, zborový farár Evanjelickej cirkvi a. v. Dolný Kubín.
Aj názov podujatia napovedá, že pred viac ako sto rokmi sa stali dve piesne základom pre hymnu prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Československá hymna sa skladala z dvoch častí. Prvú tvorila sloha českej piesne Kde domov můj. Pieseň pochádza z divadelnej hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka, po prvýkrát uvedenej v roku 1834. Rýchlo zľudovela a získala postavenie národnej piesne, no dnes je druhá sloha takmer neznáma.

Druhú časť hymny zas tvorila prvá sloha piesne Nad Tatrou sa blýska. Zložil ju dolnokubínsky rodák v roku 1844 na nápev ľudovej piesne Kopala studienku.
Na podujatí vystupovali aj deti zo ZŠ J. Matúšku. Poslucháči si vypočuli výber z básnikovej tvorby, zahralo husľové kvarteto zo ZUŠ I. Ballu a na záver zazneli obidve hymny.