ORAVA. „Udalosť v Prešove bola mimoriadnou, podobnú Slovensko nezažilo,“ povedal riaditeľ dolnokubínskych hasičov Dušan Bakoš. „Kombinácia výbuchu, požiaru, zničenia únikovej cesty a poškodenie statiky budovy pomoc veľmi komplikovali. Preto museli použiť výsuvné rebríky a plošiny. Podobné máme aj na Orave.“
Ako je na tom Orava?
Nedávna tragédia v Prešove, pri ktorej po výbuchu plynu zahynulo sedem ľudí, preverila možnosti záchranných zložiek.
Pri zásahu mali najviac práce hasiči, niektorí pri tom nasadzovali vlastné životy. No od niektorých ľudí sa namiesto pochvaly dočkali kritiky.
Zisťovali sme, ako sú na podobné udalosti pripravení oravskí profesionálni hasiči.
V Dolnom Kubíne majú k dispozícii výsuvnú plošinu Iveco Magirus. Dokáže sa dostať do výšky 30 metrov, čo stačí na evakuáciu z deviateho poschodia. Výhodou plošiny s nosnosťou 270 kilogramov je, že môže evakuovať ľudí nielen z výšky. Dá sa využiť na záchranu spod mosta či z rokliny až do hĺbky 12 metrov pod úroveň vozidla.
V Tvrdošíne aj v Námestove využívajú výsuvný rebrík Mercedes Atego. Jeho dosah je podobný ako v prípade dolnokubínskej plošiny, ale nedokáže sa vysunúť do hĺbky. Oproti plošine má menšiu nevýhodu, evakuovaní ľudia musia po nej zliezť sami dole, čo v prípade starších, detí či ľudí, ktorí sa boja výšok, nie je jednoduché.

Na hasičskej stanici v Liptovskom Mikuláši aj v Ružomberku majú automobilový rebrík s plošinou – AR 39 Metz, ktorým dokážu zachrániť ľudí z 12. poschodia.
Žiline je hasičská výšková pracovná plošina Bronto Skylift F44 RLX s maximálnou pracovnou výškou 44 m. V prípade potreby by pomáhali aj na Orave.
Oravskí hasiči nemajú k dispozícii únikový rukáv, ktorý využili v Prešove, no veľa ľudí malo problémy do neho vstúpiť a spustiť sa ako na tobogane z výšky 20 metrov. Nafukovacie vaky, ktoré využívajú kaskadéri v hollywoodskych filmoch, slovenskí hasiči nemajú. Ruku na srdce, kto dokáže skočiť z desiateho poschodia, pričom má pod sebou vankúš, ktorý zhora pripomína vreckovku?